Krzewy i kwiaty, które kwitną dwa razy w roku. Podpowiadamy, co posadzić

Katarzyna Józefowicz
Do wiosennych krzewów, które powtarzają kwitnienie latem, należy m.in. lilak (bez) drobnolistny. Ale takich krzewów i bylin jest więcej.
Do wiosennych krzewów, które powtarzają kwitnienie latem, należy m.in. lilak (bez) drobnolistny. Ale takich krzewów i bylin jest więcej. SamuelStone - pixabay.com
Jest sporo krzewów i bylin, które kwitną dwa razy w ciągu sezonu. Polecamy popularne rośliny, które powtarzają kwitnienie i piszemy, jak je do tego zachęcić.

Spis treści

Wiele krzewów i bylin najbardziej ozdobna jest w czasie kwitnienia. Często jednak trwa ono dość krótko, dlatego warto poszukać roślin, które je powtarzają. Niektóre kwitną powtórnie bez naszego udziału (cecha odmianowa lub gatunkowa), innym trzeba trochę pomóc.

Należy też pamiętać, że drugie kwitnienie nie jest zwykle tak efektowne jak pierwsze, więc nie ma co liczyć na burzę kwiatów. Ale i tak warto je mieć.

Róże, które powtarzają kwitnienie

Do grona krzewów powtarzających kwitnienie należą przede wszystkim róże. Część z nich może kwitnąć bez przerwy od wiosny do jesieni, ale wiele odmian kwitnie tylko raz (3-4 tygodni wiosną lub latem). Dlatego szczególnie cenne są te odmiany, które powtarzają kwitnienie. Należą do nich np.

  • róże wielokwiatowe „Alberich”,
  • róże okrywowe „Bassino”,
  • róże historyczne: „Comte de Chambord”, „Louise Odier”, „Madame Pierre Oger”, „Chippendale”,
  • róże pnące: „Ghislaine de Féligonde”, „Ilse Krohn Superior”, „Morgengruss”, „Harlekin”, „Super Dorothy”,
  • róże wielkokwiatowe: „La Perla”, „Waltz Time”, angielskie: „Munstead Wood”, „Othello”,
  • róże rabatowe: „New Imagine”, „Goldelse”, „Geisha”,
  • róże parkowe: „Rokoko”, „Sahara”, „Ulmer Münster”.

Zdolność do powtórnego kwitnienia róże zawdzięczają głównie cechom odmianowym, ale jeśli kolejne kwitnienie ma być obfite, krzewy muszą mieć zapewnione odpowiednie warunki (zwykle słoneczne, zaciszne, ciepłe stanowisko i żyzną, próchniczą, lekko wilgotną glebę) i muszą być zdrowe. Przyda się im też systematyczne usuwanie przekwitłych kwiatów.

Krzewuszka cudowna nie tylko z nazwy

Popularnym krzewem ozdobnym, który lubi powtarzać kwitnienie jest też krzewuszka cudowna. Pierwsza fala jej urokliwych kwiatów pojawia się na pędach późną wiosną (maj-czerwiec), ale większość odmian może ponownie zakwitnąć w drugiej połowie lata, choć wtedy wyda już znacznie mniej kwiatów.

Jeśli chcemy, żeby krzewuszki kwitły dwa razy, powinniśmy im zapewnić zaciszne, słoneczne stanowisko i żyzną, próchniczą, przepuszczalną glebę o umiarkowanej wilgotności.

"Bez" nie tylko w maju

Uroczym krzewem ozdobnym powtarzającym kwitnienie jest też lilak (bez) drobnolistny „Superba”. Po pierwszym, obfitym, wiosennym kwitnieniu (maj-czerwiec), pojedyncze kwiaty mogą pojawiać się na jego pędach przez całe lato aż do pierwszych, jesiennych przymrozków (październik). Jego kwiaty roztaczają przyjemny aromat.

Podobnie jak inne rośliny powtarzające kwitnienie, lilak musi mieć jednak zapewnione odpowiednie warunki uprawowe czyli ciepłe, słoneczne, zaciszne stanowisko oraz żyzną, próchniczą, umiarkowanie wilgotną glebę.

Magnolie i różaneczniki, które zakwitną nie tylko wiosną

Kwitnienie lubi też powtarzać magnolia purpurowa „Nigra”, która najobficiej kwitnie wiosną (maj), ale po krótkiej przerwie rozwija pojedyncze kwiaty przez całe lato. Kwitnienie powtarza również popularna magnolia Susan, którą wyhodowano m.in. właśnie z magnolii Nigra.

Odmiany powtarzające kwitnienie możemy znaleźć też wśród różaneczników. Wprawdzie jest ich niewiele, a kwiaty podczas drugiego kwitnienia są nieliczne (m.in. odmiany „Cunningham's White”, „Norfolk Candy), jednak warto się nimi zainteresować, gdyż są dużą atrakcją wśród różaneczników.

Jakie byliny zakwitną dwa razy i jak je do tego zachęcić

Powtarzające kwitnienie gatunki, znajdziemy też wśród bylin. W ich przypadku za ponowne kwitnienie odpowiadać będzie jednak nie tylko odmiana czy gatunek, ale też systematyczne usuwanie przekwitłych kwiatostanów. Do najpopularniejszych bylin powtarzających kwitnienie należą floksy wiechowate.

Aby jednak po pierwszym kwitnieniu znów wydały kwiaty, muszą zostać jak najszybciej przycięte. Przekwitłe kwiatostany ścina się pod ostatnim kwiatem, tuż nad znajdującą się pod nimi parą liści. Tak potraktowane wypuszczą nowe pędy z kątów liści i zawiążą na nich kolejne, choć mniejsze kwiatostany, które będą rozwijać się aż do późnej jesieni.

Floksy wiechowate do ponownego kwitnienia potrzebują jednak nie tylko właściwego cięcia i odpowiednich warunków uprawowych (słonecznego stanowiska i żyznej, próchniczej, stale lekko wilgotnej gleby), ale też ochrony przed chorobami, gdyż są bardzo wrażliwe na mączniaka prawdziwego, który może w krótkim czasie opanować roślinę, dobierając jej szansę nie tylko na drugie, ale nawet na pierwsze kwitnienie.

Te rośliny też zakwitną powtórnie

Bylinami powtarzającymi kwitnienie dzięki usuwaniu przekwitłych kwiatostanów są także: dzielżany ogrodowe, szałwie omszone, ostróżki ogrodowe, przetacznik kłosowy, łubin trwały, naparstnica purpurowa, lawenda wąskolistna.

Liczne odmiany powtarzające kwitnienie znajdziemy też wśród powojników wielkokwiatowych.

To przyda Ci się w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl