Kwiaty na suche bukiety możemy uprawiać we własnym ogródku. Gatunki kwiatów, które idealnie nadają się na suche bukiety, wczesną jesienią pojawiają się także w sprzedaży. Są również gatunki, które możemy zebrać na łąkach.
Zobacz zdjęcia
Polecamy najbardziej popularne kwiaty na suche bukiety
Zatrwian wrębny
Zatrwian wrębny to jednoroczna roślina, wytwarzająca kwiaty o różnych kolorach (biały, żółty, pomarańczowy, różowy, fioletowy, niebieski). Zatrwiany wymagają słonecznego stanowiska i piaszczysto-gliniastej gleby. Ich nasiona wysiewa się w marcu-kwietniu do ciepłego inspektu, a w połowie maja przesadza na grządki. Dorastają do 40-60 cm wysokości.
Zatrwiany wyglądają doskonale na rabatach i wprost idealnie nadają się na suche bukiety. Ich wielką zaletą jest duży wybór kolorów, pozwalający tworzyć piękne kompozycje.
Kocanki ogrodowe
Kocanki ogrodowe to klasyczne kwiaty na suche bukiety – ich kwiaty, nawet w czasie wzrostu roślin, wyglądają jak suche. Kocanki ogrodowe, zwane też nieśmiertelnikami lub suchołuskami są łatwe w uprawie.
Wymagają jedynie słonecznego miejsca i przepuszczalnej gleby. Ponieważ pochodzą z Australii, dobrze znoszą okresowe przesuszenie. Kwitną od połowy lipca, aż do pierwszych przymrozków, wytwarzając dekoracyjne i różnobarwne kwiaty. Dobrze wyglądają na rabatach w stylu wiejskim i oczywiście – w suchych bukietach.
Zarówno zatrwiany, jak i kocanki ogrodowe dość łatwo można spotkać w sprzedaży (szczególnie na targowiskach), więc nawet jeśli nie posadziliśmy ich w naszym ogrodzie, nie ma przeszkód, by stworzyć z nich piękny, suchy bukiet.
Kocanki piaskowe
Na suche bukiety nadają się także doskonale kocanki piaskowe. Występują one dziko na piaszczystych glebach, ale uwaga – są objęte częściową ochroną i nie wolno ich zbierać. Można za to uprawiać je w ogródkach i stamtąd pozyskiwać. Kocanki piaskowe są bylinami wymagającymi przepuszczalnych, piaszczystych gleb. Dobrze znoszą duże nasłonecznienie i przesuszenie. Kwiaty kocanek piaskowych są drobne, żółto-złotowe.
Rośliny te, nie dość, że wyglądają bardzo dekoracyjnie, są także cenionym ziołem. Mają właściwości m.in. żółcio- i moczopędne, a także przeciwzapalne, ponadto odstraszają mole, co warto wykorzystać, umieszczając gałązki kocanek nie tylko w suchych bukietach, ale i szafach.
Szarłat, czyli amaratus
Do suchych bukietów świetnie nadaje się także szarłat, czyli amarantus. Ta dekoracyjna roślina ma także zastosowanie spożywcze (nie zawiera glutenu, natomiast ma dużą zawartość błonnika, żelaza, wapnia i magnezu). Suche bukiety wzbogaci o intensywną bordową barwę i ciekawą fakturę kwiatów. Szarłaty sadzimy w miejscach słonecznych, ciepłych i osłoniętych przed wiatrem, na lekkich i żyznych glebach, o lekko kwaśnym lub obojętnym odczynie.
Mikołajek alpejski
Dekoracyjną rośliną do suchych bukietów jest także mikołajek alpejski. Wyróżnia się nietypowym, srebro-niebiesko-fioletowym kolorem kwiatów, umieszczonych w dekoracyjnych koszyczkach, przypominających osty. Mikołajki alpejskie należy sadzić w miejscach słonecznych i suchych. Preferują gleby żyzne, piaszczysto-gliniaste, o zasadowym lub obojętnym odczynie.
Dzwonki irlandzkie
Jeszcze bardziej nietypowy kolor mają dzwonki irlandzkie. To jednoroczna roślina, której białe delikatne kwiaty otaczają intensywnie zielone kielichy. I to właśnie te kielichy długo zachowują kolor i kształt, stając się ozdobą suchych bukietów. Dzwonki irlandzkie dorastają do 1 m, a ponieważ mają kruche łodygi – wymagają podparcia. Ponadto musimy je sadzić w silnie nasłonecznionych i dość wilgotnych miejscach.
Miechunka rozdęta
Niezwykle dekoracyjnie w suchych bukietach wyglądają też miechunki rozdęte. Trwałą ozdobą tych roślin nie są jednak kwiaty, ale pomarańczowe „lampiony” czyli osłonki owoców. Miechunki są łatwe w uprawie i szybko rozrastają się. Nie mają szczególnych wymagań uprawowych, dobrze rosną praktycznie w każdych warunkach, ponadto są odporne na mróz.
Miesiącznica roczna
Dekoracyjne nasieniostany, przypominające srebrne blaszki, ma także miesiącznica roczna (miesięcznica roczna). Nieco wbrew nazwie jest to roślina uprawiana jako dwuletnia, ale ponieważ sama łatwo się wysiewa, na rabacie może przetrwać znacznie dłużej, bez specjalnych zabiegów z naszej strony. Wytwarza ona fioletowe, pachnące kwiaty, lecz jej prawdziwą ozdobą są otoczki nasion, wyglądające jak płaskie, okrągłe blaszki. Do ich kształtu nawiązuje zwyczajowa nazwa tej rośliny, czyli „srebrniki Judasza”. Miesięcznica najlepiej rośnie na żyznych wilgotnych glebach, na stanowisku słonecznym lub półcienistym.
Dzikie i ogrodowe kwiaty na suche bukiety
Kwiaty na suche bukiety możemy też spotkać dziko rosnące na łąkach i nieużytkach. Do suszenia szczególnie dobrze nadają się krwawniki, wrotycze, mięta. Bardzo dekoracyjnym uzupełnieniem mogą być też owoce dzikiej róży, kaliny koralowej, głogu, czy rokitnika.
Z tradycyjnych ogrodowych kwiatów w suchych bukietach możemy wykorzystać też róże, lawendę, wrzosy, czy wrzośce.
Jak suszyć kwiaty
Kwiaty na suche bukiety zbieramy w słoneczne i suche dni. Ich łodyżki warto oczyścić w liści. Kwiaty układamy w małe pęczki, które wieszamy w przewiewnych i suchych miejscach, ale uwaga – unikajmy miejsc silnie nasłonecznionych, bo kwiaty stracą kolory. Rośliny suszymy kwiatami w dół.
Bukiety i inne kompozycje
Z suchych kwiatów możemy tworzyć różne kompozycje. Dobrze będą wyglądały bukiety z jednego gatunku, ale możemy też ułożyć bukiet z roślin różnych gatunków, różniących się kolorem i fakturą, a wszystko uzupełnić np. źdźbłami dekoracyjnych traw. Poza bukietami, z suchych roślin dość łatwo możemy spleść girlandy lub wianki. Wystarczy ich łodyżki przepleść nitką lub żyłką. W przypadku wianków, możemy też skorzystać z gotowych wiklinowych "stelaży".
Suche kwiaty doskonale wyglądają także ułożone np. w wiklinowych koszykach – tutaj pomocne będą specjalne gąbki do bukietów (można je nabyć w kwiaciarniach). Gotową kompozycję warto spryskać specjalnym sprejem do suchych kwiatów albo lakierem do włosów - będzie trwalsza i dłużej zachowa kolory.