Zielone dzwonki w ogrodzie i wazonie
Jeśli zielone kwiaty wydają nam się nudne i mało atrakcyjne, zainteresujmy się jednorocznym dzwonkiem irlandzkim. Roślina jest tak nietypowa i oryginalna, że z pewnością zmieni nasze zdanie na temat zielonych kwiatów. Jej największą ozdobą jest wysoki, sztywny pęd, gęsto pokryty niezwykłymi kwiatami.
Właściwe kwiaty są wprawdzie małe, białe i szybko opadają, ale otaczający je dzwonkowaty, szeroki, zielony kielich kwiatowy jest wyjątkowo dekoracyjny i długo pozostaje na roślinie. Kielichy ściśle oblepiają wysokie, sztywne pędy kwiatowe (ok. 60-100 cm wys.), dlatego dzwonki mogą stanowić znakomite tło dla niższych gatunków o barwnych kwiatach.
Jeśli chcemy wykorzystać je na kwiat cięty lub przeznaczyć do suszenia (znakomicie nadają się na suche bukiety), w czasie wzrostu powinniśmy zapewnić pędom podpory, gdyż mogą pokładać się pod ciężarem kwiatów.
Dzwonki irlandzkie z sadzonek
Zanim jednak będziemy mogli cieszyć się oryginalną urodą tych ciekawych roślin we własnym ogrodzie, musimy najpierw posadzić je na rabacie. Najprostszym sposobem na ich uprawę jest zakup gotowych sadzonek u producenta lub na targu, gdyż samodzielna produkcja rozsady to niełatwe zadanie.
Siewki na różnym etapie swojego rozwoju potrzebują nieco innych temperatur (wyższych w czasie kiełkowania, niższych po wschodach), a nasiona nie zawsze też kiełkują równomiernie, dlatego przed siewem wymagają czasami stratyfikacji w niskich temperaturach. Po wschodach, siewki z liśćmi właściwymi należy też przepikować do oddzielnych doniczek, w których będą mogły dalej się rozwijać.
Gotową rozsadę wysadza się do gruntu w połowie maja czyli po minięciu wiosennych przymrozków.
Dzwonki irlandzkie – wysiew do gruntu
Dzwonki uprawiane z rozsady zakwitają już w czerwcu, ale jeśli nie zależy nam na tak wczesnym kwitnieniu, nasiona roślin możemy wysiać też wprost do gruntu (w kwietniu). Takie rozwiązanie jest tańsze i łatwiejsze, ale rośliny zakwitają dopiero w lipcu.
Dzwonki irlandzkie są dość odporne na niskie temperatury, ale nie znoszą przymrozków, dlatego zagony po wysiewie nasion warto okryć włókniną, która zabezpieczy siewki przed wiosennymi spadkami temperatur. Włóknina zapobiegnie też nadmiernemu wysychaniu gleby i ułatwi wschody.
Warunki do uprawy dzwonków
Bez względu jednak na to, jaki sposób uprawy dzwonków wybierzemy, roślinom musimy zapewnić odpowiednie warunki uprawowe, gdyż wbrew pozorom, są dość wymagające.
Przede wszystkim oczekują bardzo słonecznych i osłoniętych od wiatru stanowisk, na których będą mogły dobrze się rozwijać i tworzyć ładne, gęste kępy. Posadzone w cieniu lub nawet w półcieniu będą brzydko się wyciągać, a ich kwiaty rozwiną się nieregularnie, tworząc na pędach nieciekawe, puste miejsca.
Pod uprawę dzwonków irlandzkich należy też przeznaczyć żyzne, próchnicze i bogate w składniki odżywcze podłoże, gdyż rośliny są dość żarłoczne (w sezonie przyda się też nawożenie roślin wieloskładnikowymi nawozami z podwyższoną zawartością azotu).
Dzwonki mają także dość specyficzne wymagania względem wilgotności. Nie lubią suszy, ale źle reagują też na mokre podłoże, dlatego gleba na której rosną powinna być przepuszczalna i niezbyt ciężka.
Kompozycje z dzwonkami – z czym je sadzić
Dzwonki irlandzkie ze względu na swoją wyjątkową urodę, mają w ogrodzie wiele zastosowań. Znakomicie sprawdzają się jako tło dla niższych roślin, ale mogą też tworzyć harmonijne kompozycje z innymi, wysokimi gatunkami ozdobnymi o kwiatach w bardziej wyrazistym kolorze (np. z litrami kłosowymi, naparstnicami, ostróżkami czy lwią paszczą). Doskonale prezentują się też w towarzystwie traw ozdobnych w ogrodach naturalistycznych, wiejskich lub angielskich.
Dzwonki na kwiat cięty i suche bukiety
Znakomicie nadają się również na kwiat cięty. Są także cenionym materiałem do tworzenia suchych bukietów. Wcześniej jednak muszą zostać odpowiednio wysuszone. W tym celu ścięte w pełnej dojrzałości i pozbawione liści pędy wiąże się w niewielkie, luźne pęczki (uważając na drobne ciernie na pędzie), a następnie podwiesza do góry nogami pod sufitem w ciepłym i przewiewnym pomieszczeniu. Jeśli mają zachować swój niezwykły, zielony kolor, muszą być jednak suszone w ciemnym miejscu, gdyż wystawione na słońce szybko wypłowieją.