Miskant chiński to ozdobna trawa kwitnąca jesienią. Jak uprawiać i pielęgnować miskanty? Kiedy je przycinać i jak przezimować?

Katarzyna Józefowicz
Miskanty mają ładne liście (niekiedy z poprzecznymi paskami) i okazałe kwiatostany.
Miskanty mają ładne liście (niekiedy z poprzecznymi paskami) i okazałe kwiatostany. Katarzyna Laszczak
Wśród traw uprawianych w naszych ogrodach jedno z pierwszych miejsc zajmują miskanty. Ich największą ozdobą są piękne liście, atrakcyjny pokrój oraz pojawiające się jesienią puszyste kwiatostany. Szczególnie atrakcyjnie prezentuje się miskant chiński i jego ozdobne odmiany. Podpowiadamy, jak uprawiać te trawy, jak je przezimować i kiedy przycinać.

Spis treści

Rodzaj, do którego należą miskanty liczy sobie ok. 20 gatunków, ale w uprawie spotykany jest głównie jeden z nich, czyli miskant chiński. Gatunek osiąga ok. 2,5 m wys. i ma ładne, zielone liście, gęsty, kępiasty pokrój oraz białe, duże, wiechowate kwiatostany, pojawiające się jesienią.

Zobacz zdjęcia

Czysty gatunek w uprawie jest jednak rzadko spotykany, gdyż dużo bardziej atrakcyjne są jego liczne odmiany, różniące się między sobą wysokością, barwą liści oraz wyglądem i kolorem kwiatostanów.

Znajdziemy wśród nich zarówno rośliny wysokie i okazałe, idealne do dużego ogrodu, jak i odmiany kompaktowe, sprawdzające się w małych ogrodach i uprawie pojemnikowej. Ich wspólną cechą jest jesienne, żółte lub czerwonawe zabarwienie liści, co jeszcze bardziej podnosi walory ozdobne roślin.

Jakie wymagania mają miskanty

Miskant chiński jest trawą bardzo atrakcyjną, ale też dość wymagającą. Najlepiej czuje się na stanowiskach ciepłych i słonecznych oraz na glebach żyznych, próchniczych, przepuszczalnych i stale lekko wilgotnych. Ze względu na intensywny wzrost, lubi systematyczne nawożenie, a w okresach suszy, dodatkowe nawadnianie.

 Jak zadbać o miskanty zimą

Miskanty nie są też w pełni mrozoodporne, dlatego potrzebują zimowej ochrony. Nie trzeba ich jednak w całości osłaniać chochołem ze słomy czy włókniną, gdyż wystarczy zabezpieczyć podstawę kępy kopcem z torfu, warstwą kory lub pociętą słomą.

Trawa wprawdzie zasusza swoje liście na zimę, ale lepiej pozostawić ją na rabacie aż do wiosny, gdyż pokryte szronem lub śniegiem liście będą wspaniałą ozdobą zimowego ogrodu. Ochronią też przed chłodem korzenie. Suche kępy usuwa się dopiero w kwietniu, ścinając je na wys. ok. 20 cm nad ziemią.

Jak wykorzystać miskanty w ogrodzie

Mimo dość wysokich wymagań miskantów chińskich, warto znaleźć dla nich miejsce w ogrodzie, gdyż są nie tylko piękne, ale też uniwersalne. Wyższe odmiany mogą stanowić doskonałe tło dla kompozycji rabatowych lub być wykorzystywane do tworzenia osłon i żywopłotów.

Niższe wspaniale wyglądają w zestawieniu z bylinami i krzewami oraz nadają się do uprawy w pojemnikach (m.in. „Kleine Fontäne”, „Gold Bar”). Rośliny są idealne do sadzenia w ogrodach japońskich. Ich kwiatostany to również znakomity materiał na suche bukiety.

Ciekawe odmiany miskanta chińskiego

Do najciekawszych odmian należą m.in.:

  • „Apache” - liście zielone, poprzecznie, żółto prążkowane, wys. ok. 1 m,
  • „Flamingo” - liście zielone, kwiatostany różowo-srebrzyste, wys. do ok. 1,8 m,
  • „Gnome” - kwiatostany wąskie, srebrzysto-brązowe, wys. do ok. 80-90 cm,
  • „Graziella” - liście zielone, kwiatostany wiechowate, duże, białe, wys. ok. 1,5-2 m,
  • „Gold Bar” - liście zielone z kremowymi, poprzecznymi pasami, kwitnie rzadko, wys. do ok. 1 m,
  • „Kleine Silberspinne” - liście zielone, kwiatostany brązowo-srebrzyste, wys. ok. 100 cm,
  • „Kleine Fontäne”- liście zielone z białym paskiem po środku, kwiatostany biało-srebrzyste, puszyste, wys. ok. 1,6 m,
  • „Little Zebra” - liście zielone z kremowymi, poprzecznymi pasami, wys. ok. 1,2 m, kwiatostany srebrzysto-czerwone,
  • „Malepartus” - liście zielone, kwiatostany srebrzysto-brązowe, duże, puszyste, wys. ok. 1,8 m,
  • „Morning Light” - liście wąskie, zielone, z białym paskiem po środku, kwiaty czerwone, kwitnie w październiku, wys. ok. 2 m,
  • „Pünktchen” -liście zielone z porzecznymi, kremowymi pasami, kwiatostany duże, brązowo-srebrzyste, kwitnie w październiku, wys. ok. 120-140 cm,
  • „Purple Fall” - liście zielone, jesienią czerwono-bordowe, kwiatostany czerwono-różowe, wys. ok. 150-180 cm,
  • „Rotsilber” - liście zielone, jesienią rude, kwiatostany duże, srebrzysto-brązowe, wys. ok. 1,2 m, kwitnie w październiku,
  • „Strictus” - liście zielone z kremowymi, poprzecznymi pasami, kwitnie rzadko, wys. ok. 2 m,
  • „Variegatus” - liście zielone z podłużnymi, kremowymi pasami, wys. ok. 1,8-2 m, kwitnie rzadko,
  • „Zebrinus” - liście zielone z poprzecznymi, kremowymi pasami, wys. ok. 2 m.

Oprócz wymienionych odmian istnieją jeszcze dziesiątki innych i każdego roku na rynku pojawiają się kolejne, dlatego z pewnością jest w czym wybierać.

To przyda Ci się w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dom i nieruchomości

Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl