Jak uniknąć awarii podkaszarki i czy to w ogóle możliwe?
Prawidłowe korzystanie z podkaszarki wymaga stosowania się do zaleceń producenta. Nie bez znaczenia są także regularne przeglądy stanu technicznego urządzenia. Jeżeli zaczyna działać w nieprawidłowy sposób lub – co gorsza – wydaje dziwne dźwięki, należy niezwłocznie przerwać pracę. Może to oznaczać wystąpienie drobnej awarii lub poważniejszej usterki. Naprawa i serwis podkaszarek pozwalają się pozbyć problemu bez konieczności wymiany urządzenia na nowe. Jest to zatem znaczna oszczędność. W zdecydowanej większości przypadków wymiana uszkodzonych komponentów na nowe eliminuje problem. Tego typu naprawę warto jednak powierzyć specjalistom.
W jaki sposób dbać o podkaszarkę?
Awarie podkaszarek wynikają najczęściej z nieprawidłowej lub zbyt intensywnej eksploatacji urządzenia. Wśród najczęściej spotykanych usterek spotyka się:
problemy z uruchomieniem silnika lub jego nierówną pracą,
uszkodzenie osłony ostrza lub obudowy urządzenia,
wycieki paliwa związane z awarią układu paliwowego.
Aby uniknąć awarii sprzętu, warto korzystać z niego rozsądnie. Podkaszarki są przeznaczone wyłącznie do przycinania trawy. Oznacza to, że próba cięcia grubszych elementów – na przykład krzewów czy gałęzi – może się zakończyć nie tylko niepowodzeniem, lecz także uszkodzeniem urządzenia. Właśnie dlatego absolutną podstawą jest zawsze zapoznanie się z dołączoną do sprzętu instrukcją.
Niezależnie od rodzaju podkaszarki (elektryczna, akumulatorowa, spalinowa) należy pamiętać o jej regularnych przeglądach. Po każdym skorzystaniu ze sprzętu konieczne jest też jego dokładne wyczyszczenie z pozostałości trawy. Warto przy tym zachować ostrożność. W przypadku urządzenia wyposażonego w akumulator należy go uprzednio wypiąć, aby nie doprowadzić do sytuacji, w której urządzenie mogłoby zostać przypadkowo uruchomione podczas czyszczenia. Dlaczego pozbywanie się resztek trawy jest istotną czynnością? Ponieważ zabrudzenia wpływają niekorzystnie na:
noże (jeżeli dany model jest w nie wyposażony),
linki do koszenia,
mechanizm napędzający noże lub linki.
W przypadku podkaszarek spalinowych bardzo ważnym zabiegiem konserwacyjnym jest okresowe sprawdzanie stanu świecy zapłonowej. Istotne jest również kontrolowanie filtrów, które w przypadku zużycia i braku terminowej wymiany mogą powodować przegrzewanie się sprzętu. Po zakończonym sezonie należy także odpowiednio przygotować podkaszarkę na okres zimowy. W przypadku modeli akumulatorowych konieczne jest wypięcie baterii i przechowywanie ich w miejscu, w którym nie będą narażone na działanie skrajnie niskich temperatur. Przyczyni się to do utrzymania ich wydajności. Z modeli spalinowych warto natomiast spuścić mieszankę paliwową.
Serwis podkaszarek – postaw na pomoc profesjonalistów
Nawet najdrobniejsza usterka, która pojawi się w trakcie używania podkaszarki, wymaga natychmiastowej reakcji ze strony właściciela. Naprawę sprzętu warto oddać w ręce specjalistów, którzy mają odpowiednią wiedzę i umiejętności. Umożliwia to szybką diagnozę problemu oraz podjęcie odpowiednich działań naprawczych. Chociaż wiele osób wybiera stacjonarne punkty serwisowe, coraz większym zainteresowaniem cieszą się także takie platformy jak GTX Service. Za pośrednictwem serwisu można z łatwością przejść przez cały proces naprawy. Co daje skorzystanie z platformy, która skupia serwisy naprawcze? Przede wszystkim zapewnia oszczędność czasu. Pozwala również na ustalenie maksymalnego kosztu naprawy, przy którego przekroczeniu można zrezygnować z usługi.