Narzędzia akumulatorowe do pracy w ogrodzie są bardzo wygodne. W przeciwieństwie do spalinowych są ciche, a w odróżnieniu od elektrycznych zasilanych sieciowo – kabel nie ogranicza nas, ani nie przeszkadza w pracy. Oczywiście czas pracy narzędzi akumulatorowych jest ograniczony wydajnością akumulatora, ale jeśli wybierzemy urządzenia dobrej jakości, nie będzie to stanowiło problemu. Jak więc wybrać narzędzia akumulatorowe, żeby praca w ogrodzie była wydajna i wygodna? Musimy wziąć pod uwagę kilka elementów:
- moc i pojemność akumulatora – wpływa na czas pracy urządzenia i jego wydajność. Im moc akumulatora jest większa, tym dłużej można pracować na jednym cyklu ładowania. Dobrym wyborem są narzędzia z akumulatorem jonowo-litowym, a do najwyższych napięć należy 56V.[i]
– Tak wysokie napięcie zapewnia maksymalną moc wykaszarki, nożyc i dmuchawy, ich wysoką wydajność oraz długi czas pracy. – [/i]mówi Mariusz Czarnocki, Menedżer Produktu z Aries Power Equipment.
Ważnym parametrem jest też pojemność akumulatora – standardowo narzędzia, takie jak wykaszarki, nożyce czy dmuchawa mają akumulatory o pojemności 1,5-2 Ah, ale są dostępne także akumulatory 4 Ah.
- trwałość akumulatora – wpływa na jakość i czas pracy urządzenia. Z kolei trwałość akumulatora zależy w dużej mierze od tego, czy i jak bardzo nagrzewa się podczas pracy. Dobrze, jeśli akumulator ma np. specjalną obudowę, która zapewnia jego skuteczne i stałe chłodzenia.
– Dzięki temu rozwiązaniu akumulator nie grzeje się i długo zachowuje pełną sprawność, nawet po wielu cyklach ładowania. Konstrukcja ta przedłuża żywotność urządzenia i zapewnia bezawaryjność. Jednocześnie jakość akumulatora zapewnia długą żywotność zasilanych silników poszczególnych narzędzi – _dodaje Mariusz Czarnocki._ - silnik – do nowoczesnych rozwiązań stosowanych w m.in. narzędziach akumulatorowych należą silniki bezszczotkowe. Zapewniają one wydajną i co ważne – cichą pracę narzędzia. Nie wymagają konserwacji i są praktycznie bezobsługowe.
ciężar i dobre wyważenie narzędzi – w przypadku narzędzi, które przez dłuższy czas trzymamy w rękach, mała waga ma wielkie znaczenie (w granicach 2,3-2,8 kg bez akumulatora). Równie istotne jest dobre wyważenie, tak żeby narzędzie „dobrze leżało” w ręce. Zwróćmy też uwagę na takie rozwiązania, jak możliwość dostosowania np. uchwytu na drążki wykaszarki do naszego wzrostu i długości rąk.
kompatybilność narzędzi – decydując się na dane narzędzie, zastanówmy się, jakich sprzętów będziemy jeszcze potrzebować i czy akumulator jednego można wykorzystać w innym. Warto wiedzieć, że są zestawy narzędzi, które można ze sobą konfigurować: łączyć jeden akumulator z trzema różnymi narzędziami (wykaszarka, nożyce do żywopłotu, dmuchawa do liści). Takie rozwiązanie to duża wygoda i oszczędność.
Na organizację pracy wpływa także jakość ładowarki, przekładająca się na czas ładowania akumulatora. Tu można skorzystać z ładowarek zwykłych lub „szybkich” (różnica w czasie ładowania jest dość znaczna, np. standardowa ładowarka 210W ładuje całkowicie wyczerpany akumulator standardowy 2 Ah w ciągu 40 minut, szybka ładowarka zrobi to w ciągu 25 min.). Jeśli mamy duży ogród, dobrym rozwiązaniem jest zaopatrzenie w dwa akumulatory – podczas gdy jeden jest używany do pracy, drugi może ładować się.
Zastanawiasz się jak przechowywać narzędzia ogrodnicze? Polecamy domek na narzędzia
Wybierając narzędzia zwróćmy też uwagę na łatwość i intuicyjność ich obsługi – niby można zgłębić tajniki pracy każdego urządzenia, ale czy nie lepiej w tym czasie zadbać o ogród?
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?