Czas wakacji to świetna okazja do spędzania czasu na świeżym powietrzu i skorzystania z różnych form rekreacji. Aby zagwarantować sobie mnóstwo frajdy i emocji, wcale nie trzeba wybierać się w dalekie podróże. Wystarczy kilka metrów kwadratowych własnego ogrodu i trawiastej nawierzchni. Jak najlepiej zagospodarować takie miejsce?
Badminton i siatkówka plażowa w ogrodzie - jaki sprzęt wybrać?
Wypracowanie odpowiedniej kondycji organizmu i zrzucenie zbędnych kilogramów. A do tego poprawa refleksu, strategicznego myślenia oraz doskonalenie współpracy w zespole. Badminton, nazywany w Polsce również kometką, to świetna gra towarzyska, która zapewni wiele korzyści dla zdrowia i wiele pozytywnych wrażeń. Choć kojarzony jest głównie z formą rekreacji uprawianą w nadmorskich kurortach, to potrafi być naprawdę wymagającą dyscypliną. Angażuje i pozwala kształtować wiele partii mięśni m.in. nóg, ud i pośladków oraz grzbietu i brzucha. Podczas wymian zawodnik musi szybko zmieniać kierunki biegu oraz być gotowym na błyskawiczne odbicia. Nie bez przyczyny to badminton uznawany jest za najbardziej intensywny sport na świecie. Dzięki specjalnym zestawom składającym się z rakiet, lotek oraz siatek z słupkami przygotowanie boiska we własnym ogrodzie to kwestia kilku minut.
Dysponując nawet niewielką przestrzenią, można także zorganizować pole do gry w siatkówkę plażową. Oczywiście wcale nie musi toczyć się ona na piasku, choć jest to jedna z opcji. Podłoże musi być przede wszystkim odpowiednio elastyczne, co pozwoli zachować komfort i ochronę przed kontuzjami nawet podczas gry na boso. Warto wybrać miękkie piłki do siatkówki plażowej wykonane z neoprenu, które zapewnią pewne odbicie i bezpieczeństwo dla dzieci. Do zaznaczenia boiska można wykorzystać specjalne zestawy taśm, dostosowując jego rozmiary do swoich preferencji i możliwości. Podobnie jak wysokość regulowanych słupków, które umożliwią zamontowanie siatki, nadając jej właściwy naciąg i sprężystość.
Boule - szlachetna gra towarzyska dla całej rodziny
Z dalszej perspektywy może wydawać się mało interesująca i nieco monotonna. Jednak boule to naprawdę angażująca dyscyplina, w której trzeba wykazać się odpowiednią precyzją i cierpliwością. We Francji, skąd przybyła w inne rejony świata, w miejskich parkach i ogrodach w petankę (tak brzmi jej inna nazwa) grają seniorzy, grupy znajomych, dzieci i całe rodziny. Nie bez przyczyny należy do jednej z najliczniej reprezentowanych dyscyplin na świecie. W jej ojczyźnie zarejestrowanych jest ponad 600 tysięcy zawodowych graczy.
W oficjalnej wersji w boule gra się na placu zwanym bulodromem o wymiarach 15x4 m. Jednak w wariancie rekreacyjnym pole do gry można oczywiście ustalić dowolnie. Rozgrywka polega na rzucaniu metalowymi kulami z oznaczonego okręgu w kierunku innej, dużo mniejszej kulki zwanej świnką, wykonanej z drewna lub plastiku. W grze może uczestniczyć od dwóch do nawet sześciu osób. Wygrywa ten zawodnik, który umieści swoje bule najbliżej świnki. Może przy tym także próbować wybijać kule przeciwnika.
Profesjonalny zestaw do gry w boule powinien zawierać sześć chromowanych kul o wadze ok. 750 gramów i średnicy ok. 7,3 cm. Mniejsza kulka ma zazwyczaj ok. 3 cm. Odległości między kulami mierzy się za pomocą dołączonej miarki w postaci specjalnego sznurka. Warto wybierać zestawy umieszczone w specjalnym pokrowcu, który pozwoli na łatwe przechowywanie sprzętu i zabezpieczy wszystkie elementy przed zgubieniem. Wysokiej jakości komplet kosztuje niewiele, ok. 150 zł. Będzie natomiast idealną formą rekreacji dla dzieci i dorosłych, zapewniającą mnóstwo radości przez całe lato.
Trampoliny ogrodowe, czyli sport i zabawa w jednym
Rozwijają koordynację ruchową i zmysł równowagi. Wzmacniają układ kostny i mięśnie bez obciążania kręgosłupa i stawów. Poprawiają ogólną motorykę, zapewniając większą elastyczność ciała i kształtowanie wysportowanej sylwetki. Wpływają pozytywnie na krążenie i ciśnienie, redukują stres i wszelkie napięcia, a dzieciom pozwalają na uwolnienie pokładów energii. Ponadto umożliwiają również pozbycie się nadmiernych kilogramów i wypracowanie odpowiedniej wydolności. Korzyści wypływających z regularnego skakania na trampolinie ogrodowej jest mnóstwo. Warto zaliczyć do nich także dotlenienie organizmu oraz przyswojenie sporej dawki witaminy D, odpowiadającej m.in. za wysoką odporność.
Trampoliny ogrodowe (https://sportano.pl/sport/rekreacja) to świetny wybór dla dzieci, ale także dla dorosłych. Aby zagwarantować wszystkim uczestnikom zabawy bezpieczeństwo, należy wybierać jedynie sprawdzone modele, oznaczone odpowiednimi certyfikatami - przede wszystkim CE i GS TUV. W zależności od liczby osób można sięgać po trampoliny o mniejszej i większej średnicy. Tak, aby każdemu zapewnić pełną swobodę ruchów. Wysokiej klasy sprzęt musi posiadać wytrzymałe siatki chroniące przed wypadnięciem, które będą wykonane z materiałów odpornych na działanie różnych czynników atmosferycznych, w tym wody i promieniowania UV. Cała konstrukcja powinna być wyposażona w hartowane sprężyny i wzmocniona warstwą grubej pianki dla jeszcze większego komfortu.
Wysokiej klasy trampolina ogrodowa nie zajmie dużo miejsca, a jej rozstawienie nie sprawi większego problemu. Z pewnością zagwarantuje za to mnóstwo frajdy i bezpiecznej zabawy dla najmłodszych i ich rodziców.
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?