Rośliny pachnące wieczorem i w nocy. Co posadzić w ogrodzie i na tarasie

Katarzyna Laszczak
Warto zadbać, żeby ogród w pobliżu kącika wypoczynkowego był atrakcyjny nie tylko w ciągu dnia, ale też wieczorem.
Warto zadbać, żeby ogród w pobliżu kącika wypoczynkowego był atrakcyjny nie tylko w ciągu dnia, ale też wieczorem. JerzyGorecki - pixabay.com
Często dopiero wieczorem wypoczywamy w ogrodzie. Podpowiadamy, jakie rośliny posadzić, żeby ogród lub taras był atrakcyjny również wieczorem i nocą.

Ogród zwykle urządzamy tak, by ładnie wyglądał w ciągu dnia. Większość kwiatów właśnie wtedy prezentuje swe kolory i zapachy. Jednak często zdarza się tak, że dopiero wieczorem mamy czas, żeby posiedzieć w ogrodzie czy na tarasie. W dodatku niezależnie od naszego rozkładu zajęć, letnie wieczory mają mnóstwo uroku i warto spędzać je na zewnątrz. Dlatego warto pomyśleć o roślinach, które są najbardziej atrakcyjne właśnie wieczorem.

Kącik wypoczynkowy w ogrodzie – wieczory pod gwiazdami

W ogrodzie warto znaleźć miejsce na wieczorny wypoczynek. Może to być oczywiście ten sam taras, na którym siedzimy w ciągu dnia. Ale warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Po pierwsze na wieczorny wypoczynek najlepiej nadają się miejsca, np. tarasy skierowane na zachód lub południe. Będą one najcieplejsze również po zapadnięciu zmroku, szczególnie jeśli znajdują się przy ścianie domu, która nagrzeje się w ciągu dnia. Z tarasu czy innego kącika o zachodniej wystawie będziemy mogli też podziwiać zachody słońca.

Pomyślmy też o oświetleniu. Obecnie jest olbrzymi wybór lampek pasujących do każdego stylu ogrodu i domu. Mogą one być zasilane elektrycznie (wtedy trzeba pamiętać, że oprawy muszą być szczelne i przeznaczone do użytku zewnętrznego). Jest też całe mnóstwo lamp solarnych, które nie potrzebują żadnej instalacji. Taras można też oświetlić świeczkami, lampionami itp., choć zapewnią one raczej nastrój niż światło, np. gdybyśmy chcieli poczytać wieczorem książkę w ogrodzie. Oczywiście różne typy oświetlenia warto łączyć.

Warto pamiętać też, że po zmroku najlepiej będą widoczne jasne kolory – warto więc wybrać takie meble i dodatki.

Rośliny pachnące i dekoracyjne wieczorem

Miejsce wieczornego wypoczynku warto również obsadzić odpowiednimi roślinami. Oczywiście nie musimy się ograniczać tylko do nich, ale właśnie one będą nas cieszyć wieczorem. Wokół „wieczornego” tarasu warto sadzić rośliny o jasnych kwiatach – białych, ale też jasnoniebieskich, liliowych, jasnożółtych. Będą one widoczne również w mroku. Unikajmy za to takich, które zamykają się na noc, jak np. gazanie czy nagietki. Zarówno w dzień, jak i wieczorem pięknie będą wyglądać rośliny o kolorowych liściach:

  • srebrzystych - takie jak lawenda, kocanki, czyśćce i wiele innych (ich listę znajdziesz tutaj),
  • przebarwionych na biało – jak wiele funkii (host), plektrantus koleusowaty czy krzewy, jak np. dereń biały odmiany Elegantissima.

Dwie z wymienionych roślin mają dodatkową zaletę – zarówno lawendy, jak i plektrantusa, zwanego komarzycą, nie lubią komary. Jest jednak spora grupa roślin, które dopiero popołudniu lub wieczorem otwierają swe kwiaty lub zaczynają intensywnie pachnieć. I to właśnie nimi warto obsadzić miejsce, w którym spędzamy wieczory. Oto one.

Brugmansje (datury)

Te rośliny lepiej są znane pod nazwą datura (botanicy zmienili ich klasyfikację). Dość często używa się także ich potocznej nazwy „anielskie trąby”. Dobrze oddaje ona niemal nieziemski wygląd ich kwiatów, które są wielkie (do 30-50 cm długości) i kształtem przypominają wydłużony kielich lub kanciastą trąbkę. Najczęściej mają jasne kolory, a wiele ich odmian pięknie pachnie – w dodatku zapach zaczynają intensywnie wydzielać właśnie wieczorem. W Polsce te rośliny najczęściej uprawia się w doniczkach (gatunki wieloletnie wymagają zimowania w pomieszczeniu). Donica z brugmansją (daturą) może być najmocniejszym akcentem wieczornego tarasu. Ich uprawa nie jest bardzo trudna, ale wymagają regularnego zasilania oraz podlewania.

Uwaga: wszystkie części brugmansji (jak również datury) są silnie trujące.

Dziwaczek jalapa

Dziwaczki mają kilka zadziwiających cech. Co ważne z punktu widzenia wieczoru na tarasie – mają one pewne właściwości fluorescencyjne. Światło najlepiej odbijają żółte kwiaty, ale dziwaczki mogą mieć też kwiaty różowo-czerwone, łososiowe i inne, a także w różne wzorki i desenie. Drugą zadziwiającą cechą dziwaczków jest to, że jedna roślina ma kwiaty w różnych kolorach, a nawet zmienia je podczas kwitnienia. Sprawia to, że ich kępa co wieczór może prezentować się inaczej. W dodatku wieczorem zaczynają pięknie pachnieć.

Dziwaczki potrzebują dużo słońca i sporo wody oraz żyznej, przepuszczalnej wody. Nie są odporne na mróz, więc przed zimą trzeba je wykopać lub dobrze okryć (coraz częściej zdarza się, że zimują, szczególnie w cieplejszych regionach kraju).

Dziwaczki maja różnokolorowe kwiaty, które przebarwiają się podczas kwitnienia.
Dziwaczki maja różnokolorowe kwiaty, które przebarwiają się podczas kwitnienia. Zimt2003 - pixabay.com

Floksy wiechowate

Te rośliny od lat goszczą w naszych ogrodach. Są wieloletnie, a ich kwiaty mają przeróżne kolory – białe, odcienie różu, fioletu, czerwieni, mogą mieć także kwiaty dwubarwne. Wyhodowano także odmiany o kolorowych liściach, pełnych kwiatach i zróżnicowanej wielkości całych roślin. Mniejsze odmiany można uprawiać też w donicach na balkonach i tarasach. Floksy mają bardzo przyjemny, słodkawy zapach, który staje się szczególnie intensywny wieczorem.

Floksy kwitną bardzo obficie i dlatego potrzebują żyznej ziemi. Trzeba też zadbać o regularne podlewanie i nawożenie. Jeśli zetniemy rośliny, kiedy przekwitną, powtórzą kwitnienie wczesną jesienią.

Jaśmin lekarski

Na wieczornym tarasie nie powinno zabraknąć pachnącego jaśminu lekarskiego. Tę roślinę w polskich warunkach klimatycznych można uprawiać tylko w doniczkach, bo nie przezimują z gruncie. Ale lato spędzone na zewnątrz będzie jej bardzo odpowiadać. Trzeba tylko zapewnić jej miejsce jasne, ale nie wystawione bezpośrednio na palące słońce. Należy pamiętać o podlewaniu, tak żeby ziemia w doniczce była wilgotna. Jesienią jaśmin należy zabrać do domu i przechować w chłodnym pomieszczeniu. Ponieważ to pnącze, w doniczce powinna być kratka lub pałąk, po którym będą się piąć. Od czerwca przez całe lato jaśmin lekarski wytwarza białe kwiaty o wspaniałym zapachu, a ich aromat jest najbardziej odczuwalny wieczorem. Pomimo że to egzotyczna roślina, ostatnio staje się popularna i bez problemu można ją kupić.

Uwaga: mowa tu o jaśminie, a nie popularnym krzewie – jaśminowcu (który bywa błędnie nazywany jaśminem).

 

Herbata jaśminowa swój aromat zawdzięcza właśnie kwiatom jaśminowca lekarskiego.
Herbata jaśminowa swój aromat zawdzięcza właśnie kwiatom jaśminowca lekarskiego. Javier Martin - wikimedia.commons, domena publiczna

Juka karolińska

Juka karolińska ma wiele zalet. Przede wszystkim przepięknie kwitnie i dobrze znosi polski klimat. Wystarczy posadzić ją w słonecznym miejscu i przepuszczalnej ziemi (może być piaszczysta), żeby cieszyć się cudownymi kwiatostanami i liśćmi zielonymi także zimą.

Juki wytwarzają kwiaty o kształcie sporych dzwonków, a wyrastają one na wysokim pędzie (nawet 1,5-2 m wysokości). Kwiaty są białe, więc są bardzo dobrze widoczne, również wieczorem i w nocy. Mają też przyjemny, choć delikatny zapach.

Lilak

Lilaki, zwane popularnie bzami, to krzewy, których chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Białe, różowe, fioletowe kiście ich kwiatów sprawiają, że majowe wieczory mają niepowtarzalny zapach. Bo również lilaki najmocniej pachną pod wieczór. Warto choć jeden krzew posadzić w pobliżu tarasu. Trzeba jednak wiedzieć, że nie wszystkie odmiany lilaków (bzów) pachną, więc upewnijmy się, jaki wybieramy.

Lilaki to krzewy wyjątkowo odporne na różne warunki, ale jeśli chcemy, żeby dobrze kwitły, musimy posadzić je w słonecznym miejscu, w żyznej i próchniczej ziemi. Ważne jest też przycinanie tych krzewów – należy ścinać przekwitłe kwiatostany (tuż po kwitnieniu można też przeprowadzić dodatkowe cięcie, ale nie róbmy tego wiosną bo zetniemy zawiązane już pąki kwiatowe).

Lilaki zawiązują pąki kwiatowe późnym latem. Jeśli przytniemy krzew wiosną - pozbawimy go możliwości kwitnienia.
Lilaki zawiązują pąki kwiatowe późnym latem. Jeśli przytniemy krzew wiosną - pozbawimy go możliwości kwitnienia. jingoba - pixabay.com

Maciejka

Maciejka ma delikatnie fioletowe i dość niepozorne kwiaty. Ale wydają one bardzo mocny i przyjemny zapach – to jedna z najpiękniej pachnących roślin. W dodatku pełnię swojego aromatu uwalnia wieczorem i nocą. Warto ją siać wokół tarasu, można ją także uprawiać w doniczkach. Dobrze rośnie z nasion, jednak młode siewki są dość delikatne i trzeba je uważnie podlewać. Maciejkę najlepiej wysiewać co dwa-trzy tygodnie, dzięki temu będzie kwitła i pachniała przez całe lato (roślin, które już przekwitły można się pozbyć, bo są jednoroczne i kwitną tylko raz). Maciejka lubi słońce i żyzną, wilgotną ziemię.

Tuberoza

To jedna z najbardziej aromatycznych roślin, jakie możemy mieć w ogrodzie lub na tarasie. Pachnie przez cały dzień, ale najbardziej intensywnie wieczorem. Jest nawet wykorzystywana do produkcji perfum. Tuberoza ma białoróżowe kwiaty o gwiazdkowatym kształcie, zebrane wokół sztywnego kwiatowego pędu. To roślina cebulowa, którą należy posadzić wczesną wiosną do doniczki w pomieszczeniu. Na zewnątrz można ją przenieść lub przesadzić po połowie maja (kiedy minie ryzyko przymrozków). Na jej kwiaty trzeba czekać dość długo, bo do sierpnia, jednak będzie kwitła przez około miesiąc. Przez cały czas roślina potrzebuje ciepła, światła, bardzo żyznej ziemi oraz starannego podlewania, tak, żeby jej ani nie przesuszyć, ani nie zalać.

Tytoń oskrzydlony

Ten gatunek ozdobnego tytoniu nadaje się przede wszystkim na rabaty kwiatowe, choć można go też sadzić w dużych pojemnikach (np. skrzyniach itp., stojących pod ścianami tarasu). To wysoka roślina, bo dorasta od 80 cm do 1,5 m wysokości i ma dość luźny pokrój. Kwiaty tytoniu oskrzydlonego mają różne kolory, jednak otwierają się dopiero wieczorem (czasem, przy ładnej pogodzie również w ciągu dnia, ale nie jest to regułą). Wtedy zaczynają też pięknie pachnieć. Tę roślinę zdecydowanie warto sadzić w pobliżu miejsc, gdzie spędzamy wieczory. Najlepiej w towarzystwie innych roślin, które wypełnią rabatę w czasie, gdy kwiaty tytoniu są zamknięte.

Tytoń ozdobny to jednoroczna roślina, która do ładnego kwitnienia potrzebuje ciepła, światła i wilgoci. Ze względu na wysokość, warto zapewnić jej podpory.

Uwaga: jeśli zależy nam na zapachu kwiatów nie dajmy się skusić na podobny do tej rośliny tytoń Sandera. Jest on mniejszy i wytwarza więcej kwiatów, ale są one pozbawione zapachu.

 

Tytoń oskrzydlony jest wysoki i rozłożysty. Dobrze go sadzić pod ścianami i zapewnić mu podpory, żeby pędy nie łamały się na wietrze.
Tytoń oskrzydlony jest wysoki i rozłożysty. Dobrze go sadzić pod ścianami i zapewnić mu podpory, żeby pędy nie łamały się na wietrze. Carl E Lewis - wikimedia.commons CC BY-SA 2.0

Licencja CC BY-SA 2.0

Wiciokrzewy

Wiciokrzewy to pnącza, które mają sporo gatunków. Różnią się one kształtem i kolorem kwiatów, a także tym, czy są one pachnące. Do najpiękniej pachnących wiciokrzewów należy wiciokrzew przewiercień (zwany kapryfolium) oraz wiciokrzew Heckrotta i pomorski. Ich kwiaty różnią się nieco wyglądem i kolorami, ale łączy je wspaniały zapach, który umili letni wieczór na tarasie.

Wiciokrzewy kwitną na przełomie wiosny i lata, choć odmiana Serotina wiciokrzewu pomorskiego kwitnie przez całe lato. Wiciokrzewy muszą mieć jasne, zaciszne stanowisko, z próchniczą i wilgotną ziemią. Ponieważ to pnącza, potrzebują podpór. Przewiercień wymaga okrycia na zimę, pozostałe gatunki są odporne na mróz.

Wieczornik damski

Ta roślina jest obecnie mniej popularna, niż była kiedy, ale warto sobie o niej przypomnieć. Jest dość wysoka (osiąga 70-120 cm). Kwitnie w maju-czerwcu, wytwarzając niezbyt duże, ale liczne kwiaty. Najczęściej mają one jasnofioletowy kolor, ale zdarzają się w różnych odcieniach tego koloru, a także różowe i białe. Zgodnie z nazwą wieczornik jest najbardziej atrakcyjny wieczorem, kiedy zaczyna piękne pachnieć.

Wieczornik jest uprawiany jako roślina dwuletnia – w pierwszym roku pojawia się tylko rozeta liści, a pęd kwiatowy – dopiero w drugim. Po trzech-czterech latach zanika zupełnie, dlatego warto ją systematycznie rozmnażać (przez wysiew nasion lub podział). Ta roślina najlepiej rośnie w lekkim cieniu, powinna mieć też także stale wilgotną ziemię (naturalnie rośnie nad wodą).

Uwaga: wieczornik damski łatwo pomylić z miesiącznicą. Obie rośliny mają podobny pokrój i kwiaty, a różni je kształt liści oraz forma owoców.

Wieczornik - zgodnie z nazwą - swe walory (głównie zapachowe) prezentuje wieczorem.
Wieczornik - zgodnie z nazwą - swe walory (głównie zapachowe) prezentuje wieczorem. Algiras at the Lithuanian Wikipedia - wikimedia.commons CC BY-SA 3.0

Licencja CC BY-SA 3.0

Wiesiołek dwuletni

Wiesiołek dwuletni to również roślina, która szczególnie pięknie prezentuje się wieczorem i w nocy. Choć zdarza się, że ma otwarte kwiaty w ciągu dnia, to właściwym czasem ich rozkwitu jest wieczór. Mają one jasnożółte płatki, o błyszczącej, gładkiej powierzchni, która jest doskonale widoczna w blasku Księżyca czy innego, nawet delikatnego, światła. Kwiaty wiesiołka dwuletniego mają też subtelny, ale bardzo przyjemny zapach, najmocniej odczuwalny również wieczorem (inne gatunki wiesiołków, choć mają bardziej dekoracyjne kwiaty, słabiej pachną). Ten wiesiołek w pierwszym roku wytwarza tylko liście, zakwita – w drugim. Kwiaty zebrane są w kwiatostan na szczycie wysokiego pędu i rozwijają od dołu do góry. Dobrze rośnie z nasion, łatwo też sam się rozsiewa (ale nie jest uciążliwy).

 

 

 

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl