Ogród zimowy – konserwacja

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak

Jesień to doskonały czas na konserwację ogrodu zimowego. Odpowiednio przygotowana, nasza oranżeria, przetrwa w doskonałym stanie jesienne ulewy i zimowe śniegi.

Ogród zimowy należy myć i konserwować dwa-trzy razy w roku, wtedy zabiegi będą mniej uciążliwe, a nasza oranżeria – piękna przez cały rok. Jednak szczególnie ważne są zabiegi konserwacyjne wykonywane jesienią. Podczas prac musimy pamiętać o wszystkich elementach konstrukcji – przeszkleniu, profilach oraz uszczelkach i okuciach.

Mycie oszklenia

Konserwację ogrodu zimowego najlepiej rozpocząć od usunięcia z konstrukcji i rynien drobnych gałązek, liści itp. podobnych zanieczyszczeń. Następnie przystępujemy do mycia oszklenia. Tutaj przydadzą się szczotki na długich kijach, czy natryski pod ciśnieniem. Wybierając szczotki uważajmy na takie, które mogłyby porysować szkło.
Powierzchnię warto najpierw zmoczyć i dopiero po chwili przystąpić do mycia. Mycie zaczynamy oczywiście od dachu, potem czyścimy powierzchnie boczne.
Jeśli zdarzyło się, że na dachu naszego ogrodu zimowego pojawił się zielony nalot, to znaczy, że zagościły na nim glony lub mchy. Warto wtedy zastosować preparat przeciw algom i mchom, których jest dość duży wybór.

Czyszczenie profili

Kolejnym etapem jest czyszczenie profili. Większość konstrukcji ogrodów zimowych jest wykonana z profili aluminiowych, które nie korodują. Warto je jednak oczyścić, najlepiej używając środków przeznaczonych do anodowanych i lakierowanych profili aluminiowych. Jeśli w naszym ogrodzie zimowym występują elementy drewniane, je również trzeba oczyścić i zabezpieczyć środkami przeznaczonymi do pielęgnacji drewna.

Uszczelki i okucia

Nie zapominajmy też o otwieranych elementach ogrodu zimowego. W ich przypadku powinniśmy zadbać o okucia i uszczelki. Uszczelki należy oczyścić z brudu i odtłuścić, a następnie przetrzeć środkiem na bazie silikonu lub wazeliną techniczną. Okucia również należy zabezpieczyć specjalnym olejem, a do zamków wpuścić środek zapobiegający zamarzaniu.

Bezpieczeństwo i wygoda pracy

Aby prace konserwacyjne przebiegały gładko i sprawnie, warto się do nich przygotować – zgromadzić potrzebne środki i przestrzegać kolejności prac. Przyda się także pomoc drugiej osoby. Nie zapominajmy też o bezpieczeństwie. Do mycia i konserwacji ogrodu zimowego będzie potrzebna solidna i stabilna drabina.
Konserwacja ogrodu zimowego wymaga nieco pracy, ale jest gwarancją, ze nasza oranżeria będzie trwała i piękna

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl