Opryski drzew

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Choroba drzewa to przykra wiadomość dla każdego miłośnika zieleni. Niestety, na ten problem narażeni są wszyscy właściciele sadów i ogrodów. Chore drzewa wolniej rosną, rodzą mało owoców i są znacznie mniej odporne na mróz. Skutkiem może być nawet jego obumarcie. Co zrobić aby uchronić się przed taką stratą? Jedynym ratunkiem jest oprysk – odpowiednim środkiem, w odpowiednim czasie i przy pomocy odpowiedniego sprzętu.
Opryski drzew

Skąd się biorą choroby drzew? Mogą być spowodowane przez grzyby, bakterie i wirusy, czasami przez niedobory makro- i mikroelementów lub niekorzystne warunki uprawy. Do najpopularniejszych chorób wśród drzew owocowych należy m.in. brudna plamistość jabłek i gruszek. Rozpoznać ją można po ciemnoszarych plamach na owocach, które pojawiają się w okresie poprzedzającym zbiory. Innym przykładem jest brunatna zgnilizna, która atakuje jabłonie, śliwy, czereśnie, brzoskwinie i morele. Rozpoznamy ją po brunatnieniu i zamieraniu kwiatów i krótkopędów. Owoce pokryte są gnilnymi, brunatnymi plamami i skupieniami zarodników.

Do chorób drzew iglastych należy szara pleśń. Na igłach pojawiają się wodniste, brązowe plamy, które prowadzą do ich obumierania. Przy dużej wilgoci, na powierzchni plam pojawia się szary, pylący nalot. Jednak najgroźniejszym z przykładów chorób wśród iglaków jest fytoftoroza. Pierwsze objawy widoczne są na częściach naziemnych i mogą ujawniać się zahamowaniem wzrostu. Dalszym etapem rozwoju choroby jest zmiana zabarwienia pędów – igły zaczynają się przebarwiać na żółto, potem na brązowo a następnie zasychają. Końcowym etapem jest więdnięcie rośliny.

Co zrobić, aby ochronić drzewo przed chorobą? Podstawą jest troskliwa pielęgnacja. Ryzyko zachorowania zmniejszają też opryski. Kiedy już dojdzie do choroby, należy dokonać delikatnego cięcia porażonych owoców i pędów, aby uchronić zdrową część drzewa i wtedy wzmocnić drzewo odpowiednimi środkami chemicznymi. Uzupełnieniem troskliwej pielęgnacji jest odpowiedni sprzęt. Przykładem są opryskiwacze Orion Super oraz Neptune Super produkowane przez Kwazar. 

Opryski drzew

Orion Super opryskiwacz plecakowy przeznaczony do prac ochronnych i pielęgnacyjnych w sadach, szkółkach oraz innych uprawach. Posiada zawór bezpieczeństwa, który upuszcza nadmiar ciśnienia ze zbiornika i chroni go przed ewentualną eksplozją, oraz specjalne uszczelnienia, wzmacniające odporność urządzenia na większość chemikaliów.

Dostępne w pojemnościach: 3L, 6L, 9L i 12L

Cena: ok. 125-155 zł (w zależności od pojemności)

Opryski drzew

Neptune Super przeznaczony jest do aplikacji płynnych środków, w tym nawozów dolistnych oraz rozpuszczalnych substancji zapewniających ochronę roślin przed chorobami, chwastami i szkodnikami. Termiczna izolacja zbiornika od pleców oraz możliwość indywidualnej regulacji wysokości zawieszenia zbiornika wpływa na wysoki komfort pracy.

Dostępna pojemność: 15 l

Sugerowana cena detaliczna ok. 240 zł

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl