Piękny żywopłot liściasty - jak i kiedy go przycinać

Katarzyna Józefowicz
Żywopłoty liściaste przycina się różnie, w zależności od tego czy tworzą je krzewy zimozielone, czy takie, które zrzucają na zimę liście.
Żywopłoty liściaste przycina się różnie, w zależności od tego czy tworzą je krzewy zimozielone, czy takie, które zrzucają na zimę liście. Monsterkoi - pixabay.com
Żywopłoty liściaste mają wiele zalet. Jednak, żeby prezentowały się naprawdę dobrze, musimy odpowiednio przycinać krzewy.

Żywopłot z krzewów liściastych

Prawidłowo pielęgnowany żywopłot z roślin liściastych to dokonała ochrona przed wzrokiem sąsiadów, znakomity parawan osłaniający mniej reprezentacyjne części ogrodu i wspaniałe tło dla kompozycji rabatowych z roślin ozdobnych. Aby jednak żywopłot prezentował się naprawdę dobrze, musi być systematycznie cięty, gdyż inaczej stanie się rzadki, wybujały i mało atrakcyjny. Aby tego uniknąć, należy przycinać go nawet kilka razy w sezonie, przestrzegając zalecanych terminów.

Pierwsze cięcie żywopłotu liściastego

Pierwsze cięcie przeprowadza się zwykle już w pierwszym roku po posadzeniu krzewów, dzięki czemu w przyszłości żywopłot będzie gęsty, dobrze rozkrzewiony i równomiernie zagęszczony już od samej podstawy. Krzewy przycinamy po raz pierwszy wiosną, w pierwszym roku po posadzeniu. Skracamy ich pędy na wys. ok. 10-15 cm (rośliny słabo rozkrzewione) lub 20-30 cm ponad ziemią (krzewy silniejsze).

Jeśli krzewy sadzimy jesienią, z cięciem powinniśmy poczekać do wiosny (niecięte rośliny lepiej zimują), jeśli natomiast krzewy sadzimy wiosną, przycinamy je zaraz po posadzeniu.

Jeśli zaniechamy tego zabiegu rośliny mogą mieć niezbyt ładny pokrój - od dołu będą ażurowe i słabo rozgałęzione, a u góry gęste i bujne. Szczególnie dobrze widać to na przykładzie popularnego ligustru pospolitego, który bardzo często strzyżony jest zbyt wysoko, dlatego zagęszcza się nieregularnie i tworzy u podstawy ażurowe prześwity.

Żywopłoty trzeba przycinać regularnie, inaczej krzewy będą się przerzedzać.
Żywopłoty trzeba przycinać regularnie, inaczej krzewy będą się przerzedzać. Antranias - pixabay.com

Przycinanie żywopłotów liściastych w kolejnych latach

W kolejnych latach terminy i rodzaje cięcia będą już bardziej zróżnicowane i dostosowane do potrzeb konkretnego gatunku. Większość żywopłotów liściastych wymaga cięcia co najmniej dwa razy w sezonie.

Pierwszy, najważniejszy zabieg przeprowadza się zwykle wiosną, a następne wczesnym latem i latem. Terminy zabiegów zależą jednak od gatunku rośliny oraz od jej sezonowości, gdyż nieco inaczej przycina się krzewy zrzucające liście na zimę, a inaczej rośliny zimozielone.

Przycinanie żywopłotów sezonowych – zrzucających na zimę liście

Żywopłoty sezonowe, utworzone z gatunków zrzucających liście na zimę, po raz pierwszy w sezonie można przyciąć wczesną wiosną, na przełomie marca i kwietnia (szczególnie gatunki silnie rosnące jak np. ligustr pospolity). Wtedy przycinamy krzewy takie jak np. ligustr pospolity, porzeczka alpejska, irga błyszcząca, dereń biały, karagna syberyjska, morwa biała, ałycza, tawuły, żylistki, klony, forsycje, śnieguliczki.

Wczesną wiosną NIE należy ciąć jedynie tych roślin, które mają tendencję do puszczania dużej ilości soków czyli tzw. „płakania”, gdyż powoduje to ich osłabienie (np. grab pospolity, klon polny, buk pospolity, pęcherznica kalinolistna).

Kolejnym terminem cięcia, odpowiednim dla wszystkich gatunków o sezonowych liściach jest przełom czerwca i lipca. W tym czasie skraca się zwykle młode, tegoroczne przyrosty o 1/3 lub 2/3 długości. Ostatni raz w sezonie żywopłot sezonowy przycina się pod koniec sierpnia. Rośliny cięte później, nie zdążą się zregenerować przed zimą i mogą ulec przemarznięciu.

Jak przycinać żywopłot z roślin liściastych zimozielonych

Nieco inaczej niż żywopłot sezonowy, przycina się żywopłot z roślin liściastych zimozielonych (np. laurowiśnia wschodnia, bukszpan, mahonia pospolita, ostrokrzew).

Pierwszy raz krzewy tnie się wczesną wiosną, przed rozpoczęciem wegetacji (w marcu), drugi raz natomiast pod koniec czerwca lub na początku lipca.

Po tym terminie roślin się już NIE tnie, gdyż wytworzone w wyniku późnego ciecia młode przyrosty, nie zdążą zdrewnieć przed zimą, narażając całą roślinę na poważne uszkodzenia spowodowane mrozem.

Ważne zasady przy przycinaniu żywopłotów

Przystępując do ciecia żywopłotów, warto pamiętać też o kilku ważnych sprawach. Przede wszystkim:

  • do cięcia należy zawsze używać odpowiednich i dobrze naostrzonych narzędzi (np. sekatory, nożyce elektryczne); tępe ostrza mogą poważnie uszkodzić i poszarpać brzegi pędów, narażając roślinę na choroby;
  • do cięcia krzewów o dużych liściach (np. laurowiśnia), nie należy używać nożyc elektrycznych, które mogłyby zniszczyć liście, tylko wykonać zabieg przy pomocy ręcznych sekatorów;
  • cięcie żywopłotu najlepiej zaczynać od góry, stopniowo przechodząc do przycinania boków;
  • aby uzyskać równą linię cięcia, można wspomóc się rozciągniętym sznurkiem, drutem lub metalowym stelażem, które ułatwią zachowanie równych płaszczyzn.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl