Cichy ogród - jak ochronić ogród przed hałasem z zewnątrz

Katarzyna Józefowicz
Gęsty i szeroki żywopłot to skuteczna bariera przed hałasem z ulicy (a także kurzem i innymi zanieczyszczeniami).
Gęsty i szeroki żywopłot to skuteczna bariera przed hałasem z ulicy (a także kurzem i innymi zanieczyszczeniami). Antranias - pixabay.com
Niekiedy hałas z ulicy może sprawić, że wypoczynek w ogrodzie jest niemożliwy. Ale dzięki roślinom możemy „wyciszyć” ogród.

Oaza ciszy w ogrodzie

Własny ogród to znakomite miejsce na relaks i wypoczynek. Czasami jednak trudno w nim o spokój, gdyż bliskie sąsiedztwo ruchliwych ulic, placów zabaw czy innych mieszkańców sprawia, że dobiegający z zewnątrz hałas staje się uciążliwy i trudny do zniesienia. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem byłaby zmiana lokalizacji naszego ogrodu, ale ponieważ nie jest to możliwa, warto poszukać innych skutecznych metod ograniczenia hałasu

Jednym z najlepszych rozwiązań jest stworzenie wzdłuż ogrodzenia gęstego i szerokiego żywopłotu, który będzie pełnił rolę naturalnego ekranu akustycznego - pas zieleni powinien mieć co najmniej 1-2 m szerokości. Taka zielona ściana zabezpieczy nas nie tylko przed hałasem, ale też przed miejskim kurzem i wścibskimi spojrzeniami sąsiadów.

Żywopłot jak dźwiękochłonny parawan

Zanim jednak się na nią zdecydujemy, musimy odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań, które pomogą nam wybrać rodzaj żywopłotu oraz najlepsze rośliny do jego utworzenia. Przede wszystkim musimy zdecydować, czy nasz żywopłot ma mieć postać naturalną czy formowaną. Żywopłot naturalny jest łatwiejszy w utrzymaniu i nie wymaga zbyt wiele pracy, ale jest też dość luźny i swobodny. Żywopłot formowany wygląda bardziej elegancko, lepiej się krzewi i pozwala uzyskać bardziej zwartą ścianę zieleni, ale wymaga więcej pracy i systematycznego cięcia.

Kolejna sprawa to czas, w którym chcemy uzyskać oczekiwany efekt. Niektóre gatunki roślin żywopłotowych dają dobrą ochronę przed hałasem, kurzem i wścibskimi spojrzeniami, ale rosną dość wolno, a ich prawidłowe formowanie trwa wiele lat (np. ligustr pospolity, cis), inne natomiast rosną szybko i w krótkim czasie zapewniają nam pożądany efekt, ale nie zawsze są dostatecznie skuteczne (np. pęcherznica kalinolistna).

Ważną sprawą jest także sezonowość naszego żywopłotu. Jeśli w ogrodzie przebywamy głównie w miesiącach letnich i to właśnie wtedy najbardziej potrzebujemy zielonego parawanu, mamy do wyboru dużo więcej roślin, gdyż możemy zdecydować się zarówno na gatunki o liściach sezonowych jak i zimozielonych. Jeśli jednak potrzebujemy ochrony przez cały rok, nasz wybór zawęża się już głównie do gatunków zimozielonych, które zapewnią nam ochronę także poza sezonem.

Rośliny na dźwiękochłonną ścianę

Przy wyborze roślin na żywopłot musimy też wziąć pod uwagę warunki siedliskowe, jakimi dysponujemy w ogrodzie, gdyż nie wszystkie rośliny mają takie same wymagania uprawowe. Na zielone ściany powinniśmy też wybierać gatunki, które dobrze znoszą miejskie zanieczyszczenia, tworzą dużą masę zieloną i są względnie odporne na zasolenie podłoża. Do stworzenia takiej dźwiękochłonnej ściany możemy wykorzystać zarówno drzewa jak i krzewy.

Najlepszą ochronę przed hałasem zapewnią nam takie gatunki drzew jak klon (polny, pospolity i jesionolistny), lipa i dąb, nieco słabszą śliwa wiśniowa, buk, robinia akacjowa, jarząb szwedzki, morwa biała i grab pospolity (dwa ostatnie gatunki nadają się na formowane żywopłoty).

Spośród krzewów z hałasem pomogą nam walczyć natomiast berberysy Thunberga (głównie odmiany wysokie np. „Atropurpurea”, „Carmen”, „Golden Ring”, „Kelleris”, „Kórnik”, „Red Chief”) i Ottawskie (np. „Silver Miles”, „Auricoma”), ligustr pospolity, porzeczka alpejska, tawuła japońska, pęcherznica kalinolistna, karagana syberyjska, dereń biały i rozłogowy, śnieguliczka koralowa, irga pomarszczona i błyszcząca, forsycja pośrednia, lilak pospolity, jaśminowiec wonny, żylistek szorstki, oliwnik wąskolistny, bez czarny oraz zimozielone krzewy iglaste takie jak np. odmiany żywotników zachodnich o pokroju kolumnowym (m.in.”Brabant”, „Smaragd”, „Columna”, „Sunkist”), choina kanadyjska, jałowce, cisy, a także zimozielony ostrokrzew Meservy.

Dodatkowa ochrona przed hałasem

Jeśli istnieje taka możliwość, zielony parawan najlepiej stworzyć na usypanym, ziemnym wale, który będzie dodatkową ochroną przed hałasem. Jeżeli takie rozwiązanie nie jest możliwe, a hałas jest dokuczliwy, warto zrezygnować z ażurowego ogrodzenia i zdecydować się na lity płot np. z cegły lub drewnianych bali (są też dostępne gotowe i bardzo estetyczne płoty akustyczne, przystosowane również do obsadzania roślinami), który będzie stanowić pierwszą zaporę przed hałasem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl