Plamy na trawniku, czyli jak pielęgnować trawę

Artykuł sponsorowany Ryobi

Żółte i brązowe plamy na trawniku

Plamy na trawniku mogą oznaczać, że coś niedobrego dzieje się z trawą. Tak na przykład za brązowe plamy może odpowiadać choroba grzybowa, szkodniki albo niewłaściwa pielęgnacja. Co zrobić, kiedy trawa traci kolor? Co oznaczają suche bądź wypalone miejsca na trawniku? Podpowiadamy, jak pielęgnować trawę, by nie pojawiały się żadne plamy.

Czarne, brązowe lub żółte plamy na trawniku mogą powodować niemałą frustrację u ogrodnika. Na szczęście w większości przypadków są wynikiem niewłaściwej pielęgnacji i wystarczy kilka zmian, aby poprawić wygląd trawy.

Plamy na trawniku – przyczyny

Plamy na trawniku mogą mieć wiele przyczyn, a ich poprawne zidentyfikowanie pomoże nie tylko się ich pozbyć, ale też uniknąć problemu w przyszłości. Wśród najczęstszych możemy wymienić:

  • choroby grzybowe (w tym plamy pleśniowe, żółta plamistość trawników, rdza trawy);
  • działalność szkodników (np. pędraków);
  • niewłaściwą pielęgnację.

W przypadku niewłaściwej pielęgnacji wskazuje się głównie nawodnienie oraz nawożenie. Tak na przykład nadmierne podlewanie może powodować brązowienie trawy, a nadmierne nawożenie – jej żółknięcie. To nie wszystko. Koszenie trawy zbyt nisko może też ją osłabić i uczynić bardziej podatną na choroby. Żeby uniknąć tego błędu, pomocna będzie kosiarka akumulatorowa z regulacją wysokości, dzięki czemu cięcie można dostosować do gatunku trawy, jej potrzeb oraz do sezonu.

Brązowe plamy na trawie

Brązowe plamy na trawniku najczęściej są objawem chorób, głównie pleśni. Wówczas pojawiają się ślady w różnych odcieniach brązu, często z żółtym lub szarym obrzeżem, które mogą powiększać się i łączyć. Takie plamy pleśniowe najczęściej powstają na trawie w wilgotnych, zacienionych miejscach. Ratunkiem jest tu zastosowanie odpowiedniego preparatu (fungicydu).

Może się okazać, że trawa zbrązowiała wskutek niewłaściwej pielęgnacji. Należy przyjrzeć się nie tylko częstotliwości podlewania, ale też glebie – jeśli jest zbyt zbita, może utrudniać korzeniom pobieranie wody i składników odżywczych, a w efekcie prowadzić do brązowienia trawy.

Rodzice z dwójką małych dzieci spacerują po wysokiej, nieco żółtej trawie

Ciemnozielone plamy na trawniku

Ciemne plamy na trawniku wynikają najczęściej z dwóch błędów pielęgnacyjnych: niewłaściwego stosowania nawozów i nieodpowiedniej mieszanki nasion podczas dosiewania. Zwykle winowajcą jest nadmierne używanie nawozów azotowych, które mogą doprowadzić do intensywniejszego zazielenia trawy. Ciemnozielone plamy mogą też wynikać z zastosowania innego rodzaju nasion przy dosiewie, przez co zaczyna się wyróżniać na starszym trawniku.

Warto zwrócić uwagę na ilość cienia. Trawa potrzebuje do prawidłowego wzrostu co najmniej 6 godzin słońca dziennie. Jeśli trawnik jest zacieniony, może to powodować powstawanie ciemnozielonych plam.

Czarne plamy na trawniku

Czarne plamy na trawie najczęściej są widoczne zaraz przy podłożu i mogą oznaczać chorobę grzybową. Najczęściej jest to głownia plamista. Zwykle czarne lub ciemnobrązowe plamy pojawiają się jesienią i wiosną. Najlepsza jest tutaj profilaktyka, obejmująca systematyczną wertykulację i koszenie wraz z dokładnym usuwaniem materii organicznej.

Żółte plamy na trawniku

Żółte plamy na trawie najczęściej są wynikiem nieprawidłowego nawożenia. W pierwszej kolejności należy upewnić się, czy stosuje się właściwy nawóz i zgodnie z instrukcją. Jeśli tak, a mimo to trawnik jest pożółkły, to znak, że trzeba zmienić produkt. Jeżeli natomiast doszło do przenawożenia, to najlepiej przez kilka tygodni nie nawozić trawy, a za to go często i obficie podlewać.

Warto w tym miejscu wskazać na inny objaw błędnego nawożenia, a mianowicie suche plamy na trawniku. Z jednej strony takie miejsca mogą świadczyć o tym, że nawóz do nich nie dotarł, a z drugiej – że było go zbyt dużo i wypalił suche placki. Dlatego też przy nawożeniu najlepiej korzystać z siewnika, dzięki czemu nawóz zostanie równomiernie rozprowadzony.

Może się też okazać, że za żółte plamy na trawniku odpowiadają pędraki (trawa może przybierać żółtobrązowe odcienie). W takim przypadku należy sięgnąć po środki ochrony roślin.

Jak pielęgnować trawę, by uniknąć plam i suchych placków?

Mężczyzna kosi trawnik z pomocą kosiarki akumulatorowej bezszczotkowej RYOBI

Pielęgnacja trawnika wydaje się prosta i niewymagająca. Jednak należy zachować czujność i robić to zgodnie ze sztuką, bo nawet małe błędy przy koszeniu i podlewaniu mogą wywołać żółte plamy na trawie. Nieprawidłowe nawożenie również ma znaczenie – na przykład wypalone miejsca na trawniku mogą powstawać przez używanie zbyt dużej dawki nawozu.

Jak uniknąć plam na trawniku? Oto 3 wskazówki.

  • Nawożenie powinno się odbywać 2 razy w roku z użyciem właściwego nawozu, najlepiej wieloskładnikowego.
  • Nawadnianie należy dostosować do potrzeb trawnika. Najlepiej podlewać wcześnie rano lub w godzinach popołudniowych.
  • Koszenie nie powinno być zbyt niskie (nie niżej niż na 1/3 wysokości). Regularne ścinanie trawy połączone z wertykulacją, czyli usuwaniem filcu powierzchniowego, ograniczy możliwość rozwoju chorób grzybowych.

To nie wszystko. Zabiegi pielęgnacyjne obejmują również usuwanie chwastów, mulczowanie, wertykulację i aerację. Po więcej informacji odnosimy do artykułu: Jak uzyskać piękny, gęsty i zielony trawnik?

Reasumując, regularne podlewanie, koszenie i nawożenie to klucz do tego, aby trawnik był zielony, bez żółtych lub brązowych plam oraz wypalonych suchych miejsc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl