Spis treści
Rutewka (Thalictrum) to dość spory rodzaj roślin – liczy on kilkaset gatunków. Niektóre z nich rosną dziko w Polsce, co sprawia, że są bardzo dobrze przystosowane do klimatu i warunków. Należy do nich rutewka orlikolistna, żółta, mniejsza, wąskolistna oraz pojedyncza. Wprawdzie nie wszystkie z dzikich rutewek trafiły do uprawy, jednak niektóre to piękne rośliny ozdobne, które warto wykorzystać w ogrodzie.
Jak wyglądają rutewki?
Rutewki różnią się wyglądem w zależności od gatunku. Ale łączy je to, że są wysokie (ponad 1,5 m), mają mocno podzielone liście, czasem nawet pierzaste. Tworzą one kępy, z których wyrastają wysokie, często niemal nagie łodygi. Na ich końcach wyrastają kwiaty. Ich charakterystyczną cechą jest to, że nie mają płatków korony, a nawet jeśli się pojawiają, to szybko opadają. Kwiaty składają się głównie z pręcików. Dzięki temu wyglądają jak puszyste pompony. Zebrane są one w bardziej okazałe kwiatostany. Ponieważ łodygi wyglądają delikatnie, kwitnące rutewki wyglądają, jakby nad rośliną unosiła się różowa, biała lub żółtawa chmurka. Rutewki kwitną od maja/czerwca do lipca/sierpnia (zależy to od gatunku i odmiany).
Ozdobne gatunki rutewek
W uprawie ogrodowej można najczęściej spotkać pięć gatunków rutewek, czyli rutewkę orlikolistną, rutewkę delavaya oraz niekiedy rutewkę żółtą, rutewka Thalictrum rochebrunianum oraz rutewkę Elin.
Rutewka orlikolistna
Rutewka orlikolistna (Thalictrum aquilegiifolium) jest wyjątkowo piękną i okazałą byliną. To gatunek rodzimy. Jej liście mają lekko niebieskawe zabarwienie, a kształtem przypominają liście popularnej ogrodowej rośliny – orlika (stąd właśnie jej nazwa). I, podobnie jak liście orlików, zamierają późnym latem lub na początku jesieni. Kwiaty rutewki orlikolistnej wyglądają jak pomponiki, a pojawiają się na szczytach długich łodyg, niemal pozbawionych liści. Najczęściej odmiany uprawne mają kwiaty w różnych odcieniach różu. Mają delikatny, przyjemny zapach. Rutewki orlikolistne, w zależności od warunków uprawy, mogą dorastać do 120-150 cm wysokości, choć są też niższe odmiany.

Ciekawe odmiany rutewki orlikolistnej
Ten gatunek rutewki ma odmiany ozdobne, różniące się m.in. kolorem kwiatów oraz wysokością. Do popularnych odmian należy np.: