Sadzimy jesienią - drzewa i krzewy

Ewa Brodowska
Litolka - pixabay.com
Odpowiednie sadzenie drzew i krzewów jest kluczowym czynnikiem decydującym o poprawnym wzroście roślin, ich atrakcyjnym wyglądzie oraz zdrowiu.

Większość sadzonek dostępnych w sprzedaży umieszczane jest w donicach i ma rozwinięte korzenie. W ich przypadku termin sadzenia jest dowolny. Jednak istnieje wiele roślin, które sprzedawane są z nieosłoniętymi korzeniami, a optymalnym terminem na ich sadzenie jest jesień.

Drzewa i krzewy, które należy sadzić jesienią

Jesień jest okresem, w którym rośliny gubią swoje liście oraz znajdują się poza fazą wzrostu. Jest to bardzo korzystne dla sadzenia większości drzewek owocowych, na przykład: jabłoni, grusz, śliwek, wiśni. Drzewka i krzewy przeznaczone na żywopłoty również powinny być wsadzane do gruntu w tym terminie, dotyczy to w szczególności roślin iglastych, takich jak cis, świerk, sosna, jałowiec, oraz roślin liściastych: berberysów, buków, tawuł.

Przygotowania do jesiennego sadzenia

Przed wkopaniem sadzonek należy w pierwszej kolejności zadbać o glebę. Powinna ona mieć odczyn pH odpowiedni dla wymagań wysadzanych w niej roślin. Obszar przeznaczony dla sadzonek powinniśmy dokładnie przekopać i oczyścić. Następnie wskazane jest użyźnienie ziemi za pomocą obornika lub kompostu. Dopiero do tak przygotowanego podłoża możemy wkopywać rośliny. Przygotowanie sadzonek nie jest skomplikowane, jeśli mają one odkrytą bryłę korzeniową, powinniśmy odciąć uszkodzone pędy korzenne, a zaraz po wsadzeniu, przyciąć koronę i wierzchnie pędy rośliny, co doprowadzi do jej zagęszczenia.

Wymagania sadzonek

Młode sadzonki wymagają częstego i obfitego podlewania, które pomaga w ich dokładnym ukorzenieniu się. Aby rośliny szybko i zdrowo wzrastały, należy usuwać z ich najbliższego otoczenia wszystkie chwasty, które pobierają z gleby wodę oraz składniki mineralne. Regularne podlewanie powinniśmy przeprowadzać minimum do roku po wkopaniu sadzonek. Po upływie tego terminu glebę możemy dodatkowo użyźnić. W późniejszym czasie podlewanie nie jest już konieczne, ponieważ rośliny wytworzą już wystarczająco rozgałęzione i długie korzenie.

Zabiegi pielęgnacyjne

Pierwszą czynnością pielęgnacyjną, którą wykonuje się na młodych sadzonkach jest przycięcie korony oraz pędów bocznych. Sposób przycinania zależy od kształtu, jaki chcemy osiągnąć oraz od typu rośliny. Ukorzenione rośliny przycinamy wczesną wiosną, gdy nie rozpoczną jeszcze owocowania. Warto pamiętać, że przycinanie roślin w początkowej fazie ich rozwoju jest najważniejsze dla ich właściwego uformowania, bowiem jest to czas, w którym pędy są najbardziej elastyczne. Kolejnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest przycinanie gałązek uschniętych i uszkodzonych. Należy go dokonywać w czasie jesiennym – rok po posadzeniu sadzonki. Uszkodzone pędy usuwamy w taki sposób, aby roślina otrzymała jak najmniej ran.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl