Tawuła szara przepięknie kwitnie i jest banalnie łatwa w uprawie. Możesz zrobić z niej żywopłot, posadzić luzem lub w pięknej kompozycji

Katarzyna Józefowicz
Wideo
od 7 lat
Tawuła szara, znana tez jako tawuła norweska to krzew, który ma mnóstwo zalet. Jest wyjątkowo łatwy w uprawie i dobrze znosi trudne warunki: mróz, suszę i miejskie zanieczyszczenia. To idealny krzew na żywopłoty, ale można go także sadzić pojedynczo lub w kompozycjach z innymi krzewami. Tawuła szara przepięknie kwitnie wiosną. Jej kwiaty są drobne, ale jest ich tyle, że nie widać spod nich pędów. Sprawdź, co wystarczy zapewnić tawule szarej i kiedy ją przycinać, żeby dobrze kwitła.

Spis treści

Tawuła szara, zwana norweską. Jak wygląda ten krzew?

Do popularniejszych i najczęściej uprawianych zalicza się między innymi tawuła szara, nazywana też norweską. Bywa też znana jako spirea, od łacińskiej nazwy Spiraea. Roślina dorasta do ok. 1,5 -2 m wys. i osiąga podobną szerokość.

Tawuła norweska jest nazywana szarą. Ale ozdobą tego krzewu są białe kwiaty, którymi dosłownie obsypuje się wiosną.
Tawuła norweska jest nazywana szarą. Ale ozdobą tego krzewu są białe kwiaty, którymi dosłownie obsypuje się wiosną. Katarzyna Laszczak

Jej największą ozdobą są drobne, białe, liczne, zebrane w niewielkie baldachogrona kwiaty, pojawiające się w maju na wiotkich, delikatnie owłosionych, przewieszających się na zewnątrz pędach. Dzięki nim roślina wygląda wiosną naprawdę spektakularnie i przypomina raczej białą kaskadę kwiatów lub ogromny bukiet, niż typowy krzew ogrodowy.

Kiedy kwitnie tawuła szara?

Tawuła zwykle kwitnie od końca kwietnia do maja, choć jeśli jest ciepło, jak np. w 2024 r., może obsypać się kwiatami już na początku kwietnia. Krzew nie zawiązuje ozdobnych owoców, ale dzięki ładnemu pokrojowi, łukowato wygiętym pędom i licznym, drobnym, zielonym listkom, również po przekwitnięciu pozostaje ozdobą ogrodu przez cały sezon.

Jesienią, przed zrzuceniem liści, ma dla nas jeszcze jedną, miłą niespodziankę, gdyż jej liście przebarwiają się na intensywnie żółty kolor i stają się pięknym, barwnym akcentem jesiennego ogrodu.

Odmiany tawuły szarej do ogrodu

W ogrodzie oprócz gatunku możemy uprawiać również ozdobne odmiany krzewu, choć w przypadku tawuły szarej nie mamy jeszcze zbyt dużego wyboru. Na rynku dostępne jest zaledwie kilka odmian, do których należą między innymi:

  • tawuła szara „Grefsheim” - norweska odmiana o ładnym, gęstym, kopulastym pokroju i dużej odporności na niskie temperatury, dorasta do ok. 2 m wys.
  • tawuła szara „Kaziu” - nowa, polska odmiana o żółtym zabarwieniu liści i gęstym pokroju, dorasta do ok. 1,5 m wysokości i osiąga podobną szerokość.

Sprawdź: Jakie tawuły kwitną wiosną, a jakie latem. Nie tylko tawułę szarą warto mieć w ogrodzie!

Tawuła szara: uprawa i wymagania

Tawuła szara swoją ogromną popularność zawdzięcza jednak nie tylko atrakcyjnemu pokrojowi i pięknym kwiatom, ale też bardzo małym wymaganiom uprawowym oraz wielu możliwościom zastosowania w ogrodzie. Jest jednym z najłatwiejszych w uprawie krzewów ogrodowych i choć preferuje stanowiska słoneczne oraz żyzne, próchnicze, przepuszczalne podłoża, urośnie też w półcieniu i na każdej, typowej glebie ogrodowej.

Bardzo dobrze znosi suszę, zanieczyszczenia miejskie, niskie temperatury oraz przycinanie. Nie wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych i nie oczekuje nawożenia.

Przycinanie tawuły norweskiej

Tawuła norweska reguły nie potrzebuje cięcia, gdyż jej naturalny pokrój jest wyjątkowo dekoracyjny. Mimo to w razie potrzeby krzew można dowolnie formować, korygując jego kształt, wysokość oraz szerokość. Planując przycinanie tawuły, powinniśmy tylko pamiętać, że aby nie stracić wiosennego spektaklu w postaci kaskady białych kwiatów, zabieg musimy wykonać natychmiast po zakończeniu kwitnienia, gdyż tawuła szara zawiązuje kwiaty na pędach zeszłorocznych.

Przeprowadzając cięcie w innym terminie (np. latem lub wczesną wiosną), nie zrobimy wprawdzie roślinie wielkiej krzywdy, ale możemy pozbawić ją większości pąków kwiatowych, ograniczając tym samym kwitnienie.

Tawuła szara na żywopłot i nie tylko. Jak ją wykorzystać w ogrodzie?

Tawuła szara dzięki swojej urodzie, małym wymaganiom i dużej tolerancji na cięcie, może mieć w ogrodzie bardzo wiele zastosowań.
Sprawdza się też jako roślina soliterowa, gdyż jej kopulasty, malowniczy pokrój, pięknie prezentuje się na tle trawnika, ogrodzenia, altany lub ściany budynku. Posadzona na słonecznych skarpach lub na dużych, wolnych przestrzeniach, może także pełnić rolę rośliny okrywowej. Ze względu na gęsty pokrój i dużą tolerancję na cięcie, tawuła szara to również znakomita roślina żywopłotowa, którą można wykorzystać zarówno do tworzenia żywopłotów formowanych jak i naturalnych.

Krzew może też być uprawiany w pojemnikach, stanowiąc piękną ozdobę balkonu lub tarasu. Donica, w której będzie uprawiany, musi być jednak dość duża, gdyż roślina tworzy całkiem sporą bryłę korzeniową.

Z czym sadzić tawułę szarą? Przykłady kompozycji

Roślina pięknie prezentuje się w zestawieniu z innymi krzewami ozdobnymi (np. krzewuszkami, kalinami, irgami, innymi tawułami, pięciornikami krzewiastymi).

Można ją sadzić także z wysokimi bylinami, które kwitną w czasie, gdy tawuła ma już tylko zielone liście (np. z dużymi funkiami, bergeniami, rudbekiami, floksami wiechowatymi, tojeścią kropkowaną). Tawuły wyglądają też zjawiskowo w towarzystwie wiosennych kwiatów cebulowych, które kwitną w tym samym terminie, co one, np. z tulipanami, hiacyntami czy narcyzami. Tawuły szare bardzo dobrze prezentują się też w jednogatunkowych, dużych grupach.

Polecjaka Google News - RegioDom

 [promo_list]ławki ogrodowe;20;Wypoczywaj w ogrodzie[/promo_list]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl