Spis treści
Tawuła szara, zwana norweską. Jak wygląda ten krzew?
Do popularniejszych i najczęściej uprawianych zalicza się między innymi tawuła szara, nazywana też norweską. Bywa też znana jako spirea, od łacińskiej nazwy Spiraea. Roślina dorasta do ok. 1,5 -2 m wys. i osiąga podobną szerokość.
Jej największą ozdobą są drobne, białe, liczne, zebrane w niewielkie baldachogrona kwiaty, pojawiające się w maju na wiotkich, delikatnie owłosionych, przewieszających się na zewnątrz pędach. Dzięki nim roślina wygląda wiosną naprawdę spektakularnie i przypomina raczej białą kaskadę kwiatów lub ogromny bukiet, niż typowy krzew ogrodowy.
Kiedy kwitnie tawuła szara?
Tawuła zwykle kwitnie od końca kwietnia do maja, choć jeśli jest ciepło, jak np. w 2024 r., może obsypać się kwiatami już na początku kwietnia. Krzew nie zawiązuje ozdobnych owoców, ale dzięki ładnemu pokrojowi, łukowato wygiętym pędom i licznym, drobnym, zielonym listkom, również po przekwitnięciu pozostaje ozdobą ogrodu przez cały sezon.
Jesienią, przed zrzuceniem liści, ma dla nas jeszcze jedną, miłą niespodziankę, gdyż jej liście przebarwiają się na intensywnie żółty kolor i stają się pięknym, barwnym akcentem jesiennego ogrodu.
Białe kwiaty do ogrodu. Polecamy 20 najpiękniejszych, które są łatwe w uprawie
Rośliny, które mają białe kwiaty, pasują do każdego ogrodu. Można je sadzić samodzielnie, ale dobrze komponują się też z kwiatami o innych kolorach, a także ozdobnymi trawami czy roślinami o barwnych ...
Odmiany tawuły szarej do ogrodu
W ogrodzie oprócz gatunku możemy uprawiać również ozdobne odmiany krzewu, choć w przypadku tawuły szarej nie mamy jeszcze zbyt dużego wyboru. Na rynku dostępne jest zaledwie kilka odmian, do których należą między innymi:
- tawuła szara „Grefsheim” - norweska odmiana o ładnym, gęstym, kopulastym pokroju i dużej odporności na niskie temperatury, dorasta do ok. 2 m wys.
- tawuła szara „Kaziu” - nowa, polska odmiana o żółtym zabarwieniu liści i gęstym pokroju, dorasta do ok. 1,5 m wysokości i osiąga podobną szerokość.
Sprawdź: Jakie tawuły kwitną wiosną, a jakie latem. Nie tylko tawułę szarą warto mieć w ogrodzie!
Tawuła szara: uprawa i wymagania
Tawuła szara swoją ogromną popularność zawdzięcza jednak nie tylko atrakcyjnemu pokrojowi i pięknym kwiatom, ale też bardzo małym wymaganiom uprawowym oraz wielu możliwościom zastosowania w ogrodzie. Jest jednym z najłatwiejszych w uprawie krzewów ogrodowych i choć preferuje stanowiska słoneczne oraz żyzne, próchnicze, przepuszczalne podłoża, urośnie też w półcieniu i na każdej, typowej glebie ogrodowej.
Bardzo dobrze znosi suszę, zanieczyszczenia miejskie, niskie temperatury oraz przycinanie. Nie wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych i nie oczekuje nawożenia.
Tawułki pięknie kwitną i urosną w lekkim cieniu. To kolorowe kwiaty na lata
Tawułki ogrodowe to wyjątkowo atrakcyjne rośliny. Są wieloletnie, niezbyt wymagające, a zachwycają oryginalnymi kwiatami, które wyglądają jak puszyste i kolorowe pióropusze. Tawułki mają kilka gatunkó...
Przycinanie tawuły norweskiej
Tawuła norweska reguły nie potrzebuje cięcia, gdyż jej naturalny pokrój jest wyjątkowo dekoracyjny. Mimo to w razie potrzeby krzew można dowolnie formować, korygując jego kształt, wysokość oraz szerokość. Planując przycinanie tawuły, powinniśmy tylko pamiętać, że aby nie stracić wiosennego spektaklu w postaci kaskady białych kwiatów, zabieg musimy wykonać natychmiast po zakończeniu kwitnienia, gdyż tawuła szara zawiązuje kwiaty na pędach zeszłorocznych.
Przeprowadzając cięcie w innym terminie (np. latem lub wczesną wiosną), nie zrobimy wprawdzie roślinie wielkiej krzywdy, ale możemy pozbawić ją większości pąków kwiatowych, ograniczając tym samym kwitnienie.
Tawuła szara na żywopłot i nie tylko. Jak ją wykorzystać w ogrodzie?
Tawuła szara dzięki swojej urodzie, małym wymaganiom i dużej tolerancji na cięcie, może mieć w ogrodzie bardzo wiele zastosowań.
Sprawdza się też jako roślina soliterowa, gdyż jej kopulasty, malowniczy pokrój, pięknie prezentuje się na tle trawnika, ogrodzenia, altany lub ściany budynku. Posadzona na słonecznych skarpach lub na dużych, wolnych przestrzeniach, może także pełnić rolę rośliny okrywowej. Ze względu na gęsty pokrój i dużą tolerancję na cięcie, tawuła szara to również znakomita roślina żywopłotowa, którą można wykorzystać zarówno do tworzenia żywopłotów formowanych jak i naturalnych.
Krzew może też być uprawiany w pojemnikach, stanowiąc piękną ozdobę balkonu lub tarasu. Donica, w której będzie uprawiany, musi być jednak dość duża, gdyż roślina tworzy całkiem sporą bryłę korzeniową.
Te krzewy ozdobią ogród w maju. To nie tylko magnolie i „bzy”! Zobacz najpiękniejsze
Maj to czas rozkwitu przyrody. Kwiatami cieszę nie tylko byliny i rośliny cebulowe, ale też mnóstwo krzewów, drzew i pnączy. Niektóre nie tylko pięknie wyglądają, ale również pachną. Zobacz najpięknie...
Z czym sadzić tawułę szarą? Przykłady kompozycji
Roślina pięknie prezentuje się w zestawieniu z innymi krzewami ozdobnymi (np. krzewuszkami, kalinami, irgami, innymi tawułami, pięciornikami krzewiastymi).
Można ją sadzić także z wysokimi bylinami, które kwitną w czasie, gdy tawuła ma już tylko zielone liście (np. z dużymi funkiami, bergeniami, rudbekiami, floksami wiechowatymi, tojeścią kropkowaną). Tawuły wyglądają też zjawiskowo w towarzystwie wiosennych kwiatów cebulowych, które kwitną w tym samym terminie, co one, np. z tulipanami, hiacyntami czy narcyzami. Tawuły szare bardzo dobrze prezentują się też w jednogatunkowych, dużych grupach.
[promo_list]ławki ogrodowe;20;Wypoczywaj w ogrodzie[/promo_list]