Śniedki (Ornithogalum) to dość zróżnicowany rodzaj roślin. W Polsce najczęściej można spotkać śniedki baldaszkowate, o białych, gwiazdkowatych kwiatach. Są one uprawiane w ogrodach, ale występują też dziko (populację dziko rosnących śniedków zasilają także rośliny, które rozsiały się z ogrodów; warto wiedzieć, że do 2014 r. ta roślina była pod ochroną).
Poznaj: Różne gatunki śniedków i ich wymagania
Są też bardziej egzotyczne gatunki śniedków, a większość z nich ma białe kwiaty. To do nich nawiązuje nazwa botaniczna – Ornithogalum, czyli „ptasie mleko”. Jest jednak jeden gatunek, który ma intensywnie pomarańczowe kwiaty. Ta cecha na tyle go odróżnia od białokwiatowych kuzynów, że nazwano go śniedkiem wątpliwym (Ornithogalum dubium). To wyjątkowo atrakcyjny kwiat, a w dodatku można go uprawiać tak, że będzie kwitł zimą w domu lub późnym latem w ogrodzie.
Śniedek wątpliwy – co to za kwiat?
Śniedek wątpliwy jest rośliną cebulową. Należy do tej samej rodziny roślin, co hiacynty, i nieco przypomina je ogólną budową. Tworzy wąskie lancetowate liście, które najczęściej dorastają do ok. 50 cm, ale są także niższe (ok. 20 cm) i wyższe odmiany (do ok. 100 cm). Jeśli kupujemy cebule, a nie kwitnącą już roślinę, zwróćmy uwagę, jaką wielkość rośliny deklaruje sprzedawca.