Taras wentylowany

Kamil Drewczyński, Katarzyna Dębek
Technologia tarasu wentylowanego jest gwarancją długotrwałej i bezproblemowej eksploatacji.
Taras wentylowany

W celu pokazania zalet tarasu wentylowanego najlepiej go porównać z tradycyjnymi rozwiązaniami.

Taras wentylowany to prosta konstrukcja, która składa się ze wsporników (o stałej lub regulowanej wysokości) ustawianych na stabilnym podłożu oraz układanych na nich płyt. Mamy do wyboru cztery rodzaje wsporników – dwa stałe (o wysokościach 8 i 35mm) i dwa regulowane (w zakresach odpowiednio 40 – 67 i 60 – 90mm). Idealnym rozwiązaniem do wykonania tarasu w tym systemie są płyty tarasowe Monza, a nawet duże płyty typu Quadro o grubości 8 cm - dostosowane do układania na wspornikach.

Taras wentylowany

Taras na gruncie

Taras na gruncie można wykonać za pomocą dwóch metod. Pierwsza z nich wymaga odpowiednio zagęszczenia podłoża, tak jak przy układaniu kostki brukowej. Natomiast druga wymaga wylewki betonowej krytej płytkami ceramicznymi. Pierwsza metoda przy profesjonalnej ekipie, dobrym zagęszczeniu podłoża i odpowiednio wykonanej opasce ograniczającej - nie sprawia potem kłopotów. Z kolei przy wciąż „odruchowo” stosowanych wylewkach nie jest to już takie oczywiste. Wymaga ona dużych nakładów pracy i jest czasochłonna. Tutaj możemy się spotkać z wieloma błędami wykonawczymi np.:zbyt małe zbrojenie płyty (lub w ogóle jego brak), niewłaściwe fundamentowanie (lub jego całkowity brak), czy też wadliwie wykonaną izolację przeciwwilgociową. Może to doprowadzić, że po zimie będziemy mieli kompletnie zniszczony taras, a jego naprawa będzie wtedy skomplikowana i kosztowna. Przy zastosowaniu tarasu wentylowanego nie musimy się obawiać takich problemów, a przygotowanie podłoża jest znacznie mniej kłopotliwe i nie wymaga użycia skomplikowanych narzędzi. Krótszy jest także czas wykonania i bez problemu można wykonać demontaż oraz ponowny montaż.

Taras na stropie

Do wykonania tarasu na stropie stosuje się mrozoodporne płytki gresowe klejone do wcześniej przygotowanej wylewki betonowej. Tutaj największy problem stanowi wykonanie izolacji przeciwwilgoceniowej. Źle wykonana może doprowadzić do uszkodzenia powierzchni tarasu, ale także penetracją wody do pomieszczeń znajdujących się pod nim. Użycie płytek ceramicznych bardzo zawęzi zastosowanie środków izolacyjnych. Jednocześnie deklarowana przez producentów mrozoodporność elementów wykończenia bardzo często w rzeczywistości pozostawia wiele do życzenia. Taras wentylowany eliminuje wszystkie wyżej wymienione problemy. Zastosowanie tego systemu umożliwia znacznie pewniejsze wykonanie izolacji przeciwwilgociowej przy użyciu praktycznie dowolnych materiałów, od środków bitumicznych począwszy na foliach i membranach dachowych skończywszy. Jedynym wymaganiem jest w tym wypadku właściwe ukształtowanie spadku wylewki, od którego zależeć będzie odprowadzania wody deszczowej.

Taras wentylowany
Taras wentylowany

Naprawa istniejących tarasów na stropie

Naprawa wadliwie ułożonych powierzchni tarasów na stropach wiązało się dotychczas z zerwaniem płytek i warstwy izolacji przeciwwilgociowej. Potem trzeba było ułożyć każdą wymienioną warstwę na nowo. Jeśli osadzenie drzwi tarasowych zachowuje nie mniej niż 48 mm zapasu – znacznie szybszą
i prostszą metodą także tutaj, jest zastosowanie metody tarasu wentylowanego. W tym wypadku niezbędne jest jedynie pokrycie istniejącej powierzchni warstwą izolacji (folia lub membrana)
i ułożenie na niej wsporników a następnie płyt tarasowych. Cała operacja jest znacznie prostsza, szybsza i tańsza. Jedynym, odrobinę bardziej skomplikowanym elementem jest właściwe zakończenie izolacji na krawędziach tarasu. Nawet jednak jeśli nie uda się wykonać tego od razu idealnie – konstrukcja tarasu wentylowanego umożliwia niemal pozbawione konsekwencji wykonanie poprawek.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl