Jak pomalować kostkę brukową bez błędów i ile to kosztuje?

Wojciech Lechowski
Kostka brukowa czasem wymaga odświeżenia, warto ją też regularnie impregnować. Z powodzeniem możemy to zrobić samodzielnie.
Kostka brukowa czasem wymaga odświeżenia, warto ją też regularnie impregnować. Z powodzeniem możemy to zrobić samodzielnie. Samslens - pixabay.com
Pomalowanie kostki brukowej to dobry i prosty sposób na przywrócenie jej dawnego blasku. Praca nie jest skomplikowana i z powodzeniem można wykonać ją samodzielnie. Poniżej podpowiadamy, jak zrobić to bez błędów.

Gdy czyszczenie kostki brukowej to za mało

Nawierzchnie wokół domu wykończone kostką brukową są na ogół trwałe i estetycznie wyglądają. Z czasem jednak, na skutek działania warunków atmosferycznych i intensywnej eksploatacji, kostka czy betonowe płyty mogą stracić swój pierwotny urok. Ich wymiana to duży wydatek oraz bałagan, a czasami również nieuniknione zniszczenia w ogrodzie.

Co zatem zrobić, gdy standardowe czyszczenie brukowanych nawierzchni nie przynosi oczekiwanych rezultatów? Poprawę wizerunku podniszczonej kostki przynosi jej pomalowanie. Służące do tego celu preparaty nie są aż tak bardzo drogie, a ich zastosowanie potrafi przynieść zadowalające efekty.

Ważne jest jednak przestrzeganie zaleceń producenckich i korzystanie z właściwie wybranych produktów.

**Sprawdź:

Czym malować kostkę brukową - farby i impregnaty

**

Przygotowanie kostki brukowej do malowania

Najczęściej popełnianym błędem podczas malowania kostki brukowej jest nakładanie środka pielęgnująco-odświeżającego na nieprzygotowane wcześniej podłoże. W rezultacie takiego postępowania farby odspajają się, łuszczą i ich użycie przynosi więcej szkód niż korzyści. Użytkownicy, nie kryjąc niezadowolenia, winą obarczają producentów.

Tymczasem większość dostępnych na polskim rynku preparatów do odnawiania kostki brukowej charakteryzuje się wysoką jakością, a problem z efektem ich zastosowania wynika z nieprawidłowego przygotowania nawierzchni do malowania.

Nawierzchnię z kostki brukowej należy przed malowaniem oczyścić z piasku i kurzu oraz starannie umyć. Do tego celu najlepiej nadaje się myjka ciśnieniowa, która umożliwia w miarę szybkie i sprawne przeprowadzenie tej czynności. Jeśli istnieje taka potrzeba – proces zamiatania i mycia należy powtórzyć (aż do momentu uzyskania idealnej czystości w miejscu planowanej renowacji).

Kolejna żelazna zasada to konieczność odczekania, aż kostka brukowa całkowicie wyschnie. Preparatów renowacyjnych nie należy nakładać na niedosuszone powierzchnie, ponieważ i to może spowodować ich nieprawidłowe działanie.

Wybór odpowiedniego czasu i pogody na malowanie kostki brukowej

Większość producentów przestrzega, by ich preparatów nie nanosić na brukowane nawierzchnie ani w dni deszczowe, ani przy intensywnym nasłonecznieniu.

Właściwym do przeprowadzenia czynności malowania będzie zatem dzień bez opadów, ale raczej pochmurny i w miarę ciepły. To właśnie przy takiej pogodzie farby stosowane na zewnątrz najlepiej dosychają, zachowując tym samym swoje najważniejsze właściwości. W żadnym wypadku nie należy ich stosować przy ujemnych temperaturach.

Inną sprawą jest zaplanowanie malowania w taki sposób, aby odświeżona nawierzchnia mogła swobodnie dosychać bez jej użytkowania. Wprawdzie w sklepach można znaleźć farby z szybkoschnącą formułą, które zapewniają możliwość użytkowania nawierzchni już po upływie kilku godzin od ich aplikacji, ale pamiętajmy, że nie wszystkie preparaty posiadają tę właściwość.

Niektóre farby i impregnaty do kostki brukowej potrzebują aż 48 godzin na całkowite związanie i wyschnięcie.

Oczywiście powierzchniowo suche (co może dawać nam złudne wrażenie) są już po dwóch godzinach. Jest to czas odpowiedni np. na nanoszenie drugiej warstwy środka, ale nie na standardowe  użytkowanie kostki, zwłaszcza wjeżdżanie na nią samochodem.

Podpowiadamy też: Jak zadbać o drewniane ogrodzenie i jakie ma ono zalety i wady

Jak i czym malować nawierzchnię z kostki brukowej

Preparaty do odświeżania kostki brukowej należy stosować zgodnie z zaleceniami ich producentów. Do aplikacji na dużych powierzchniach polecany jest wałek malarski z długim włosiem lub urządzenie do wykonywania natrysku. Za optymalne uważa się malowanie wałkiem, ponieważ sposób ten daje możliwość równomiernego rozprowadzenia farby i zapewnia jej umiarkowane zużycie.

Preparat malarski najpierw starannie mieszamy i ewentualnie przelewamy go do wygodnego dla nas naczynia (np. wiadra z kratką, kuwetę itp.). Aplikację należy rozpocząć od krawężników oraz miejsc trudno dostępnych. W takich miejscach zdecydowanie bardziej przydatny będzie pędzel.

Następnie przechodzimy do malowania większych powierzchni kostki brukowej. Wałek przeciągamy energicznie, w miarę możliwości wzdłuż spoin pomiędzy kostką.

Na dużych powierzchniach nie robimy sobie dłuższych przerw w malowaniu, ponieważ może to doprowadzić do powstania widocznych śladów w miejscach połączeń poszczególnych odcinków odświeżanej nawierzchni.

Malowanie kostki brukowej – liczba warstw farby

Pamiętajmy, że w sklepach dostępne są różnego rodzaju preparaty do malowania kostki brukowej. Niektóre z nich (najczęściej te droższe) producenci oferują jako jednowarstwowe. Oznacza to, że pokrycie nawierzchni jedną warstwą środka powinno być wystarczające i dać zadowalające efekty.

W rzeczywistości jednak farby i impregnaty do bruku kryją powierzchnię w zależności od chłonności podłoża i równie dobrze może się zdarzyć, że trzeba będzie aplikować je w dwóch, a czasami nawet trzech warstwach.

Warto to uwzględnić jeszcze przed podjęciem decyzji o malowaniu przydomowej nawierzchni, ponieważ większa ilość warstw farby w sposób oczywisty zwiększa jej zużycie i nie pozostaje bez znaczenia dla ostatecznych kosztów.

Wydajność preparatów do malowania kostki brukowej

Producenci określają wydajność farb i impregnatów do bruku w przeliczeniu 1 litra na metr kwadratowy nawierzchni pokrywanej jedną warstwą. Przeważnie wydajność tego typu środków wynosi od 4 do 8 m² z jednego litra. Występują one w różnej wielkości opakowaniach (najczęściej 2,5 l, 5 l, 9 l itd.), co pozwala racjonalnie dobrać ilość farby do wielkości malowanej nawierzchni. Najmniejszym 2,5 litrowym opakowaniem farby pokryjemy jednowarstwowo od 10 do 20 m² kostki brukowej.

Koszt malowania kostki brukowej

Malowanie kostki jest niewspółmiernie tańsze niż jej wymiana na nową, ale także i w tym przypadku trzeba liczyć się z pewnymi nakładami finansowymi, zwłaszcza przy rozległych nawierzchniach. Ceny środków tego typu są dość zróżnicowane – w zależności od ich rodzaju i marki. Generalnie jednak odświeżenie 10 m2 kostki brukowej to wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl