Uprawa jarmużu: smacznej i zdrowej rośliny o małych wymaganiach

Katarzyna Józefowicz
Jarmuż, to warzywo, które warto mieć w swoim ogrodzie. Jest smaczne, bardzo zdrowe, a jego liście można zbierać nawet zimą. Do tego uprawa jarmużu jest bardzo łatwa.
Jarmuż, to warzywo, które warto mieć w swoim ogrodzie. Jest smaczne, bardzo zdrowe, a jego liście można zbierać nawet zimą. Do tego uprawa jarmużu jest bardzo łatwa. Missyredboot - morguefile.com
Jarmuż warto mieć w każdym ogrodzie. Liście jarmużu dobrze smakują, a do tego mają właściwości odżywcze i lecznicze. Dodatkową zaletą jest fakt, że jarmuż jest łatwy w uprawie.

Jarmuż – samo zdrowie

Popularne gatunki warzyw oraz ich liczne odmiany sprawiły, że wiele wartościowych roślin użytkowych odeszło w zapomnienie. Jedną z nich jest między innymi niezwykle wartościowy i bogaty w składniki odżywcze jarmuż. Mimo iż jest on botaniczną odmianą popularnej na naszych stołach kapusty warzywnej, obecnie w uprawie spotykany jest dość rzadko. Jarmuż zawiera w swoim składzie ogromne bogactwo witamin (m.in. C oraz witaminy z grupy B, witaminy K, E, PP, H) i mikroelementów (siarkę, magnez potas, sód, wapń, fosfor, fluor, żelazo), a także beta-karoten, sulforafan, kwas foliowy, cukry, białka i wiele innych cennych substancji odżywczych.

Bogactwo składników biologicznie czynnych sprawia, że roślina posiada właściwości odżywcze i lecznicze. Systematyczne spożywanie jarmużu pozwala obniżyć poziom złego cholesterolu we krwi, chroni przed przeziębieniami, wspomaga układ odpornościowy, poprawia pracę układu pokarmowego oraz korzystnie wpływa na wygląd skóry, włosów i paznokci. Jarmuż jest lekkostrawny, dlatego mogą ją spożywać także dzieci i osoby starsze. Bogactwo witamin i mikroelementów pozwala też uzupełnić niedobór składników odżywczych w diecie osób cierpiących na anemię.

Jarmuż w kuchni

Liście jarmużu zbierane po przemrożeniu można zjadać na surowo, dodając do sałatek, surówek lub soków owocowo-warzywnych, ale można je też gotować lub poddawać smażeniu i pieczeniu. Idealnie nadają się do przyrządzania w formie jarzynki (podobnie jak szpinak), ale mogą być też dodawane do zup, kotletów mięsnych, omletów, zapiekanek oraz potraw jarzynowych. Po krótkiej obróbce termicznej, nadają się też do zamrożenia.

Jarmuż należy do bardzo zdrowych warzyw, można go jeść w różnych postaciach, a koktajle z jarmużu są wręcz modne.
Jarmuż należy do bardzo zdrowych warzyw, można go jeść w różnych postaciach, a koktajle z jarmużu są wręcz modne. Abimansoor - pixabay.com

Uprawa jamużu - wymagania

Jarmuż jest rośliną nie tylko wartościową, ale też mało wymagającą (znacznie łatwiejszą w uprawie od kapusty głowiastej czy kalafiora), dlatego warto znaleźć dla niego miejsce w każdym ogrodzie. Najlepiej udaje się na podłożu żyznym, próchniczym i zasobnym w składniki pokarmowe oraz na stanowisku ciepłym i słonecznym, ale urośnie też na słabszej glebie i w miejscu lekko ocienionym.

Jarmuż lepiej od innych warzyw kapustnych znosi przejściową suszę i w przeciwieństwie do nich, jest odporny zarówno na wysokie jak i na niskie temperatury. Z tego względu jako jedno z nielicznych warzyw, może pozostawać w gruncie przez całą zimę, a jego liście można zbierać nawet spod śniegu, gdyż lekko przemrożone zyskują na smaku (stają się delikatniejsze i słodsze oraz tracą goryczkę).

Jak sadzić i nawozić jarmuż

W Polsce jarmuż zwykle uprawia się z rozsady na zbiór jesienny i zimowy, wysiewając jego nasiona na rozsadniku późną wiosną (maj-czerwiec). Rozsada jest gotowa po ok. 1-1,5 miesiąca od siewu. Na zagonie sadzi się ją w dość dużym rozstawie (ok. 50 x 60 cm.), pamiętając, że dorosła roślina osiąga spore rozmiary (może dorastać do ok. 1 m wys. i osiągać podobna szerokość).

Po ok. 2 tygodniach od posadzenia, rośliny warto zasilić niewielką dawką saletry amonowej, a następnie dobrze podlać. Powtórne nawożenie przeprowadza się po ok. miesiącu, stosując nawozy wieloskładnikowe z obniżoną zawartością azotu.

Jarmuż ma małe wymagania uprawowe, a jego liście można zbierać nawet zimą.
Jarmuż ma małe wymagania uprawowe, a jego liście można zbierać nawet zimą. Jing - pixabay.com

Jak i kiedy zbierać liście jarmużu

Pierwsze zbiory liści przeprowadza się pod koniec października, a następnie systematycznie ścina się kolejne liście przez całą zimę aż do wiosny. Wielokrotny zbiór pozwala zachować świeżość liści, które nie nadają się do długiego przechowywania, gdyż szybko więdną, żółkną i tracą na wartości.

Popularne odmiany jarmużu

W Polsce uprawia się kilka odmian jarmużu, różniących się między sobą wielkością (niskie, dorastające do ok. 20 cm wys., średnio wysokie osiągające ok. 20-80 cm wys. oraz wysokie, przekraczające 80 cm wys.), długością okresu wegetacyjnego (od ok. 90-100 dni do ok. 120-130 dni), barwą liści (zielone, fioletowe) oraz wytrzymałością na niskie temperatury.

Do polecanych odmian jarmużu należą:

  • „Kapral” - odmiana niska, średnio wczesna,
  • „Kadet” - odmiana wysoka, średnio wczesna),
  • „Reflex F1” i „Arsis F1” - odmiany późne, średnio wysokie, odporne na żółknięcie liści,
  • „Winterbor F1” - odmiana wysoka, odporna na mróz i żółkniecie liści,
  • „Redbor F1” - odmiana wysoka, o fioletowo-zielonych liściach,
  • „Scarlet” - odmiana wysoka, o fioletowo-purpurowych liściach, odporna na niskie temperatury.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dom i nieruchomości

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl