Uprawa kapusty pekińskiej. Kiedy siać i sadzić kapustę i co jej zapewnić

Katarzyna Józefowicz
Kapusta pekińska bardzo dobrze nadaje się na przedplon lub poplon.
Kapusta pekińska bardzo dobrze nadaje się na przedplon lub poplon. Jsbaw - pixabay.com
Uprawa kapusty pekińskiej nie jest skomplikowana, ale ważne jest m.in. przestrzeganie terminu siewu i sadzenia. Podpowiadamy, jak wyhodować kapustę pekińską.

Kapusta pekińska jest wartościowym i bardzo lubianym warzywem, mimo to rzadko można spotkać ją w ogrodzie, choć jej uprawa nie jest trudniejsza, niż uprawa innych warzyw kapustnych. Kapusta pekińska to roślina dnia długiego o krótkim okresie wegetacji (50-85 dni), dlatego doskonale nadaje się na przedplon lub poplon. Można uprawiać ją zarówno na zbiór wiosenny jak i jesienny, choć w jej przypadku drugi termin jest lepszy.

Kapusta pekińska ma duże wymagania wodne i pokarmowe, a do tego nie lubi gorąca (preferuje temperaturę wzrostu ok. 16-20°C), dlatego to właśnie wczesna jesień zapewni jej lepsze warunki do wzrostu i rozwoju.

Podpowiadamy: Jakie pyszności zrobić z kapusty pekińskiej i dlaczego warto ją jeść

Kiedy siać i sadzić kapustę pekińską z rozsady

Kapustę pekińską można uprawiać z rozsady i z siewu wprost do gruntu. Lepszym rozwiązaniem jest uprawa z rozsady (produkcja trwa zwykle ok. 3-4 tygodnie), gdyż wtedy sadzi się do gruntu już podrośniętą, silną rozsadę, która lepiej zniesie kaprysy pogodowe i szybciej wyda plony.

Rozsadę możemy przygotować zarówno w przypadku:

  • uprawy wiosennej - siew w marcu pod osłonami, w temperaturze ok. 20°C, sadzenie do gruntu kwiecień-maj,
  • jak i jesiennej - siew połowa lipca lub nawet pod koniec czerwca, sadzenie do gruntu w sierpniu.

Uwaga: decydując się na samodzielną produkcję rozsady musimy pamiętać, że kapusta pekińska nie znosi pikowania, dlatego jej nasiona należy wysiewać pojedynczo do wielodoniczek, a rozsadę sadzić na miejsce stałe razem z bryłą korzeniową.

Kiedy siać kapustę pekińską do gruntu

Drugą możliwością uprawy warzywa jest siew nasion wprost do gruntu. Takie rozwiązanie jest lepsze w przypadku uprawy na zbiór jesienny, gdyż kapusta siana do gruntu wiosną, może ulec jarowizacji (niskie temperatury przy długim dniu) i przedwcześnie zakwitnąć.

Na zbiór wiosenny siew do gruntu przeprowadza się w kwietniu, a na jesienny pod koniec lipca lub na początku sierpnia.

Jak siać kapustę pekińską do gruntu

Nasiona kapusty pekińskiej sieje się rzędowo i po wschodach przerywa (gdy rozsada ma 2-3 liście właściwe) lub punktowo i w razie potrzeby uzupełnia wolne miejsca rozsadą.

Optymalna głębokość siewu to ok. 1,5 cm, natomiast polecany rozstaw to ok. 40-45 cm między rzędami i ok. 30-35 cm w rzędzie.

Kapustę pekińską najlepiej uprawiać z rozsady, ale jej nasiona można posiać też wprost do gruntu. Musi mieć żyzną glebę, trzeba też pamiętać o podle
Kapustę pekińską najlepiej uprawiać z rozsady, ale jej nasiona można posiać też wprost do gruntu. Musi mieć żyzną glebę, trzeba też pamiętać o podlewaniu. FredericMahe - pixabay.com

Odmiany kapusty pekińskiej a czas siewu

Terminy siewu nasion i sadzenia rozsady mogą się nieco różnić w zależności od wybranej odmiany i długości jej okresu wegetacji (im później warzywo siejemy, tym wcześniejszą odmianę powinniśmy wybrać).

Na rynku dostępnych jest całkiem sporo odmian kapusty pekińskiej, dlatego z pewnością jest w czym wybierać:

  • do wczesnych i średnio wczesnych odmian o krótszym okresie wegetacji należą m.in.: „Vitimo F1”, „Bristol”, „Michico F1”, „Hilton”, „Mirako F1” i „Optico” (okres wegetacji ok. 55-65 dni),
  • do późniejszych, potrzebujących nieco więcej czasu na rozwój zaliczają się m.in.: „Storido F1” i „Bilko F1” (okres wegetacji ok. 70-80 dni).

Wybierając odmiany do uprawy jesiennej warto też zwrócić uwagę, czy dobrze i długo się przechowują (np. „Bilko F1”).

Uprawa kapusty pekińskiej – warunki i wymagania

W uprawie kapusty pekińskiej znaczenie ma jednak nie tylko wybór odmiany i sposób uprawy, ale też warunki, jakie zapewnimy roślinom. Kapusta pekińska podobnie jak inne kapusty ma wysokie wymagania pokarmowe, a ze względu na płytki system korzeniowy - także wodne (szczególnie w okresie tworzenia się główek).

Z tego względu należy zapewnić jej żyzną, próchniczą, lekko wilgotną glebę o pH ok. 6,5–7,2, najlepiej na stanowisku w pierwszym roku po oborniku lub po nawożeniu kompostem.

Jeśli w okresie wzrostu warzywa opady są skąpe, rośliny koniecznie trzeba podlewać, inaczej będą źle rosły i wytworzą małe, zdeformowane główki, z których część będzie miała zbrązowiałe końcówki liści.

Zagony z kapustą należy też systematycznie, ale ostrożnie odchwaszczać, tak, aby nie uszkodzić delikatnego systemu korzeniowego roślin. Trzeba też zawsze przestrzegać zmianowania i nigdy nie uprawiać kapusty pekińskiej po sobie, ani po innych warzywach z tej samej rodziny botanicznej ze względu na wspólne choroby i szkodniki.

Kiedy zbierać kapustę pekińską

Zbiór główek przeprowadza się ręcznie, gdy będą dostatecznie duże, zwięzłe i całkowicie wykształcone. Jesienią należy jednak zdążyć przed przymrozkami, gdyż roślina nie jest na nie dostatecznie odporna (znosi jedynie do ok. -3°C).

Dlaczego kapusta pekińska kwitnie

Jak wspomniano wyżej, kapusta pekińska należy do tzw. warzyw długiego dnia. Oznacza to, że w czasie kiedy stają się dłuższe, wytwarza pędy kwiatowe i zaczyna kwitnąć. Dlatego warto przestrzegać podanych wyżej terminów siania i sadzenie kapusty, inaczej będziemy mieć z niej niewiele pożytku, szczególnie przy siewie wiosennym. Posiana do gruntu później niż w kwietniu wytworzy kwiaty, a nie liście. Podobnie będzie ze zbyt późno wysadzoną rozsadą. Jeśli przegapimy termin wiosenny, drugą szansę będziemy mieli w lipcu-sierpniu.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl