Uprawa kapusty pekińskiej. Kiedy siać i sadzić kapustę i co jej zapewnić

Katarzyna Józefowicz
Kapusta pekińska bardzo dobrze nadaje się na przedplon lub poplon.
Kapusta pekińska bardzo dobrze nadaje się na przedplon lub poplon. Jsbaw - pixabay.com
Uprawa kapusty pekińskiej nie jest skomplikowana, ale ważne jest m.in. przestrzeganie terminu siewu i sadzenia. Podpowiadamy, jak wyhodować kapustę pekińską.

Kapusta pekińska jest wartościowym i bardzo lubianym warzywem, mimo to rzadko można spotkać ją w ogrodzie, choć jej uprawa nie jest trudniejsza, niż uprawa innych warzyw kapustnych. Kapusta pekińska to roślina dnia długiego o krótkim okresie wegetacji (50-85 dni), dlatego doskonale nadaje się na przedplon lub poplon. Można uprawiać ją zarówno na zbiór wiosenny jak i jesienny, choć w jej przypadku drugi termin jest lepszy.

Kapusta pekińska ma duże wymagania wodne i pokarmowe, a do tego nie lubi gorąca (preferuje temperaturę wzrostu ok. 16-20°C), dlatego to właśnie wczesna jesień zapewni jej lepsze warunki do wzrostu i rozwoju.

Podpowiadamy: Jakie pyszności zrobić z kapusty pekińskiej i dlaczego warto ją jeść

Kiedy siać i sadzić kapustę pekińską z rozsady

Kapustę pekińską można uprawiać z rozsady i z siewu wprost do gruntu. Lepszym rozwiązaniem jest uprawa z rozsady (produkcja trwa zwykle ok. 3-4 tygodnie), gdyż wtedy sadzi się do gruntu już podrośniętą, silną rozsadę, która lepiej zniesie kaprysy pogodowe i szybciej wyda plony.

Rozsadę możemy przygotować zarówno w przypadku:

  • uprawy wiosennej - siew w marcu pod osłonami, w temperaturze ok. 20°C, sadzenie do gruntu kwiecień-maj,
  • jak i jesiennej - siew połowa lipca lub nawet pod koniec czerwca, sadzenie do gruntu w sierpniu.

Uwaga: decydując się na samodzielną produkcję rozsady musimy pamiętać, że kapusta pekińska nie znosi pikowania, dlatego jej nasiona należy wysiewać pojedynczo do wielodoniczek, a rozsadę sadzić na miejsce stałe razem z bryłą korzeniową.

Kiedy siać kapustę pekińską do gruntu

Drugą możliwością uprawy warzywa jest siew nasion wprost do gruntu. Takie rozwiązanie jest lepsze w przypadku uprawy na zbiór jesienny, gdyż kapusta siana do gruntu wiosną, może ulec jarowizacji (niskie temperatury przy długim dniu) i przedwcześnie zakwitnąć.

Na zbiór wiosenny siew do gruntu przeprowadza się w kwietniu, a na jesienny pod koniec lipca lub na początku sierpnia.

Jak siać kapustę pekińską do gruntu

Nasiona kapusty pekińskiej sieje się rzędowo i po wschodach przerywa (gdy rozsada ma 2-3 liście właściwe) lub punktowo i w razie potrzeby uzupełnia wolne miejsca rozsadą.

Optymalna głębokość siewu to ok. 1,5 cm, natomiast polecany rozstaw to ok. 40-45 cm między rzędami i ok. 30-35 cm w rzędzie.

Kapustę pekińską najlepiej uprawiać z rozsady, ale jej nasiona można posiać też wprost do gruntu. Musi mieć żyzną glebę, trzeba też pamiętać o podle
Kapustę pekińską najlepiej uprawiać z rozsady, ale jej nasiona można posiać też wprost do gruntu. Musi mieć żyzną glebę, trzeba też pamiętać o podlewaniu. FredericMahe - pixabay.com

Odmiany kapusty pekińskiej a czas siewu

Terminy siewu nasion i sadzenia rozsady mogą się nieco różnić w zależności od wybranej odmiany i długości jej okresu wegetacji (im później warzywo siejemy, tym wcześniejszą odmianę powinniśmy wybrać).

Na rynku dostępnych jest całkiem sporo odmian kapusty pekińskiej, dlatego z pewnością jest w czym wybierać:

  • do wczesnych i średnio wczesnych odmian o krótszym okresie wegetacji należą m.in.: „Vitimo F1”, „Bristol”, „Michico F1”, „Hilton”, „Mirako F1” i „Optico” (okres wegetacji ok. 55-65 dni),
  • do późniejszych, potrzebujących nieco więcej czasu na rozwój zaliczają się m.in.: „Storido F1” i „Bilko F1” (okres wegetacji ok. 70-80 dni).

Wybierając odmiany do uprawy jesiennej warto też zwrócić uwagę, czy dobrze i długo się przechowują (np. „Bilko F1”).

Uprawa kapusty pekińskiej – warunki i wymagania

W uprawie kapusty pekińskiej znaczenie ma jednak nie tylko wybór odmiany i sposób uprawy, ale też warunki, jakie zapewnimy roślinom. Kapusta pekińska podobnie jak inne kapusty ma wysokie wymagania pokarmowe, a ze względu na płytki system korzeniowy - także wodne (szczególnie w okresie tworzenia się główek).

Z tego względu należy zapewnić jej żyzną, próchniczą, lekko wilgotną glebę o pH ok. 6,5–7,2, najlepiej na stanowisku w pierwszym roku po oborniku lub po nawożeniu kompostem.

Jeśli w okresie wzrostu warzywa opady są skąpe, rośliny koniecznie trzeba podlewać, inaczej będą źle rosły i wytworzą małe, zdeformowane główki, z których część będzie miała zbrązowiałe końcówki liści.

Zagony z kapustą należy też systematycznie, ale ostrożnie odchwaszczać, tak, aby nie uszkodzić delikatnego systemu korzeniowego roślin. Trzeba też zawsze przestrzegać zmianowania i nigdy nie uprawiać kapusty pekińskiej po sobie, ani po innych warzywach z tej samej rodziny botanicznej ze względu na wspólne choroby i szkodniki.

Kiedy zbierać kapustę pekińską

Zbiór główek przeprowadza się ręcznie, gdy będą dostatecznie duże, zwięzłe i całkowicie wykształcone. Jesienią należy jednak zdążyć przed przymrozkami, gdyż roślina nie jest na nie dostatecznie odporna (znosi jedynie do ok. -3°C).

Dlaczego kapusta pekińska kwitnie

Jak wspomniano wyżej, kapusta pekińska należy do tzw. warzyw długiego dnia. Oznacza to, że w czasie kiedy stają się dłuższe, wytwarza pędy kwiatowe i zaczyna kwitnąć. Dlatego warto przestrzegać podanych wyżej terminów siania i sadzenie kapusty, inaczej będziemy mieć z niej niewiele pożytku, szczególnie przy siewie wiosennym. Posiana do gruntu później niż w kwietniu wytworzy kwiaty, a nie liście. Podobnie będzie ze zbyt późno wysadzoną rozsadą. Jeśli przegapimy termin wiosenny, drugą szansę będziemy mieli w lipcu-sierpniu.

Jak zbudować dom i się nie rozwieść? Zobacz 3 sposoby NA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl
Dodaj ogłoszenie