Uprawa ogórków na siatce i sznurkach. Jak to się robi krok po kroku

Katarzyna Józefowicz
Ogórki na sznurkach lub siatce można uprawiać zarówno pod osłonami, jak i w gruncie.
Ogórki na sznurkach lub siatce można uprawiać zarówno pod osłonami, jak i w gruncie. Alexei_other (pixabay.com)
Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę w uprawie ogórków i jak je prowadzić na siatce lub sznurkach.

Ogórki zaliczają się do ścisłej czołówki najbardziej lubianych warzyw letnich. Ich uprawa nie jest trudna, ale ponieważ rośliny są dość wymagające, należy zapewnić im odpowiednie warunki do wzrostu i rozwoju.

Kiedy siać i sadzić ogórki

Ogórki należą do rodziny dyniowatych, co oznacza, że są ciepłolubne i żarłoczne. W naszym klimacie mogą być sadzone w ogrodzie dopiero po minięciu wiosennych przymrozków. Rozsadę ogórków przygotowuje się pod osłonami w kwietniu, a rośliny sadzi po połowie maja. Można także nasiona wysiać wprost do gruntu w połowie maja.  

Do uprawy polowej warto wybierać gruntowe odmiany ogórków, które lepiej radzą sobie na otwartej przestrzeni od odmian szklarniowych. Ogórki nie lubią przesadzania, dlatego ich nasiona wysiewa się po 1-2 do doniczek (rozsada) lub punktowo do gruntu.

Uprawa ogórków – podstawowe wymagania

Ogórki mają duże wymagania cieplne, dlatego oczekują słonecznego, ciepłego i zacisznego stanowiska. Jeśli wiosną zapowiadane są nagłe spadki temperatur lub przygruntowe przymrozki, zagon z ogórkami należy okryć włókniną, inaczej siewki zostaną zniszczone przez chłody, a sadzonki poważnie uszkodzone.

Podpowiadamy: Jak wyhodować smaczne i zdrowe pomidory - uprawa i pielęgnacja

Ogórki na dobrym stanowisku rosną szybko i owocują obficie, dlatego potrzebują żyznej, próchniczej ziemi i systematycznego nawadniania.

Ogórki można uprawiać bezpośrednio na ziemi (wymagają częstszego odchwaszczania i nawadniania), ale lepszym rozwiązaniem jest ich uprawa na podłożu okrytym agrowłókniną, która nie tylko zabezpieczy glebę przed wysychaniem, wychłodzeniem i rozwojem chwastów, ale też ochroni owoce przez zabrudzeniem i chorobami odglebowymi.

Uprawa ogórków na podporach ma wiele zalet. Nie tylko łatwej je zbierać, ale są też zdrowsze, smaczniejsze i szybciej dojrzewają.
Uprawa ogórków na podporach ma wiele zalet. Nie tylko łatwej je zbierać, ale są też zdrowsze, smaczniejsze i szybciej dojrzewają. Alexei_other (pixabay.com)

Nawożenie ogórków i zmianowanie

Stanowisko najlepiej przygotować jesienią w roku poprzedzającym uprawę, nawożąc je obornikiem. Wiosną, przed siewem lub sadzeniem roślin, dobrze jest też dodatkowo zasilić glebę kompostem, wzbogacając ją w próchnicę.

Przy wyborze miejsca dla ogórków trzeba też pamiętać, że roślin nie wolno uprawiać na stanowisku zajmowanym wcześniej przez inne warzywa dyniowate nawet przez 3-4 lata (formy przetrwalnikowe chorób i szkodników roślin dyniowatych, przez długi czas mogą pozostawać w glebie).

Choroby i szkodniki ogórków

Ogórki są wrażliwe na ataki chorób (np. mączniak rzekomy i prawdziwy, bakteryjna kanciasta plamistość dyniowatych) i szkodników (np. przędziorki), dlatego należy uważnie je obserwować i po pojawieniu się pierwszych, niepokojących objawów, natychmiast zastosować odpowiedni środek ochrony roślin, zachowując wszystkie niezbędne środki bezpieczeństwa (m.in. stosując ubiór ochronny, przestrzegając okresów karencji i odpowiednich dawek oraz wybierając preparat jak najbardziej bezpieczny dla nas i środowiska).

Zalety uprawy ogórków na siatce lub sznurkach

Ogórki to rośliny jednoroczne, które rosną szybko, wytwarzając długie, płożące się lub wspinające pędy. Wiele z nich posiada elastyczne wąsy czepne, za pomocą których mogą wspinać się po podporach. Ta szczególna cecha ogórków w uprawie amatorskiej rzadko bywa wykorzystywana, gdyż zwykle pozwalamy roślinom swobodnie rozrastać się po zagonie.

Wbrew pozorom potraktowanie ogórków jak pnączy i ich uprawa na siatce lub sznurkach ma sporo zalet:

  • dzięki wspinaniu się po podporach, rośliny mają zapewnioną lepszą cyrkulację powietrza i rzadziej zapadają na choroby grzybowe;
  • ich kwiaty stają się bardziej dostępne dla zapylaczy, dlatego rośliny zawiązują więcej owoców, które z kolei mając lepszy dostęp do światła, szybciej dojrzewają i są smaczniejsze;
  • nie ulegają też zabrudzeniu ziemią i rzadziej chorują.
W szklarniach i tunelach jako podporę dla ogórków można zastosować sznurki. Na zwykłych grządkach - można wykorzystać płot czy kratki.
W szklarniach i tunelach jako podporę dla ogórków można zastosować sznurki. Na zwykłych grządkach - można wykorzystać płot czy kratki. Alexei_other (pixabay.com)

Podpory dla ogórków pod osłonami i w gruncie

Jeśli ogórki uprawiamy pod osłonami (również odmiany gruntowe), wystarczy, że przywiążemy u podstawy ich łodygi sznurek, mocując jego drugi koniec na drucie lub innym elemencie konstrukcyjnym pod dachem tunelu lub szklarni. Roślina szybko i chętnie skorzysta z takiego wsparcia, zahaczając się o sznurek wąsami i wspinając po nim do góry.

Takie rozwiązanie nie sprawdzi się na zagonie w ogrodzie, gdyż „pod chmurką” zwykle nie ma jak rozpiąć sznurków, ale wtedy zamiast sznurków można wykorzystać konstrukcję z palików, metalową siatkę lub ogrodzenie (np. z siatki, prętów).

Należy tylko pamiętać, że podpora powinna być stabilna i solidna, bo chociaż pędy ogórków nie są szczególnie ciężkie, rośliny mają duże liście, przez co są podatne na silniejsze podmuchy wiatru, które mogą strącić pędy z podpory.

Podpowiadamy też: Jak zrobić chrupiące i pyszne ogórki małosolne. Przepisy i praktyczne rady

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl