Urządzamy plac zabaw w ogrodzie

Marta Krawczyk
Plac zabaw w ogrodzie dostarczy naszym dzieciom mnóstwo radości.
Plac zabaw w ogrodzie dostarczy naszym dzieciom mnóstwo radości. Penywise - morguefile.com
Plac zabaw w ogrodzie to źródło radości i miejsce wesołych zabaw. Radzimy jak wyposażyć ogrodowy plac zabaw, żeby był ciekawy, przyjazny i bezpieczny.

Wybieramy miejsce pod plac zabaw w ogrodzie

Dzieci to bardzo ruchliwe istotki, dlatego też dobrze jest przeznaczyć na plac zabaw odpowiednio dużo miejsca, jednocześnie widocznego z okna czy tarasu. Z pewnością plac nie powinien być wyeksponowany na działanie słońca. Stopień zacienienia jest bardzo istotny.
Również sąsiedztwo drzew owocowych nie jest pożądane z uwagi na zlatujące się osy, pszczoły i inne owady. Sprawdźmy również, czy w pobliżu placu zabaw nie rosną trujące rośliny - często wyglądają one bardzo dekoracyjnie, lecz są niebezpieczne, jeśli trafią do dziecięcej buzi.

Dobrze, gdyby w pobliżu placu zabaw nie było niebezpiecznych miejsc, jak np. oczko wodne. Jeżeli już jednak takowe posiadamy, koniecznie postarajmy się odizolować je od placu zabaw. Warto również zapewnić sobie dobry widok na miejsce zabaw dzieci - w tym celu warto „prześwietlić” rośliny rosnące w sąsiedztwie placu zabaw.

Wybieramy wyposażenie ogrodowego placu zabaw

Wybierając wyposażenie ogrodowego placu zabaw, dobierzmy zabawki do wieku i upodobań dzieci.
Wybierając wyposażenie ogrodowego placu zabaw, dobierzmy zabawki do wieku i upodobań dzieci. Gaborfromhungary - morguefile.com

Sklepy oferują nam szeroką gamę rozwiązań przeznaczonych dla dziecięcych placów zabaw. Mowa tu np. o trampolinach, huśtawkach, drewnianych konstrukcjach z pomostami, itd. Oczywiście to co wybierzemy będzie w głównej mierze uwarunkowane miejscem jakim dysponujemy na ten cel.

Kolejnym aspektem są preferencje naszych dzieci i przystosowanie placu zabaw do ich wieku. Starsze dziecko niekoniecznie wybierze piaskownicę, a młodszemu nie sprawi radości sieć drabinek i mostków. Nie zapomnijmy na etapie planowania poradzić się samych zainteresowanych. Dowiedzmy się co dzieci chciałyby mieć na swoim placu zabaw i co sprawi im radość.
Najczęściej urządzenia ogrodowe służące zabawie dla maluchów są lekkie i wykonane z plastiku, dla starszych dzieci natomiast z drewna. Schodki w urządzeniach dla młodszych dzieci muszą być zaopatrzone w poręcze. Dla starszych dzieci poręcze będą niezbędne, gdy schody mają powyżej 100 centymetrów wysokości. Wszystkie urządzenia na place zabaw dla dzieci muszą posiadać atest potwierdzający zgodność z polskimi normami PN-EN 1176 i PN-EN 1177

Najmłodsi chętnie oddają się zabawie w piaskownicy. Piaskownica powinna być wyposażona w siedziska. Dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie zadaszenia (są piaskownice, które mają je na wyposażeniu). Dzięki temu uciążliwe słońce lub drobny deszczyk nie popsuje dzieciom zabawy. Warto postarać się wyeliminować w miarę możliwości ostre krawędzie. Piaskownice zaopatrzone dodatkowo w pokrywę zabezpieczą piasek przed deszczem i ewentualną niespodzianką, którą może pozostawić np. pies, jeśli go posiadamy.

Wygodna nawierzchnia na placu zabaw w ogrodzie

Dzieci w początkowej fazie rozwoju po wyjściu z chodzika przesiadają się na różnego typu rowerki czy samochodziki na których muszą odpychać się nóżkami. O ile lepiej dla dziecka jeśli mogłoby podróżować w ten sposób na świeżym powietrzu. Możemy sobie wyobrazić, że nam samym trudno byłoby to uczynić na trawie i nierównościach podłoża, a co dopiero takiemu szkrabowi. Jest sposób by temu zaradzić. Oczywiście można np. fragment placu wyłożyć kostką, ale możemy też zastosować powierzchnię gumowaną, z którą możemy się spotkać chociażby przy szkolnych placach zabaw. Rzecz jasna mówimy tu o niedużym placu z ewentualną ścieżką, którą malec dotrze do domu na podwieczorek. Taka powierzchnia zdecydowanie lepiej zamortyzuje upadek.

Ciekawym rozwiązaniem będzie stworzenie dziecku miejsca na przechowywanie zabawek, którymi zwykle bawi się na dworze. Oszczędzi nam to konieczności znoszenia niektórych z nich np. do garażu a dziecko będzie jednocześnie uczyło się robić drobne porządki.

Baseniki, zjeżdżalnie, trampoliny i inne atrakcje ogrodowego placu zabaw

W letnie dni niezastąpiony dla dzieci jest basen. Producenci zasypują nas ofertami. Możemy wybierać spośród tych zwykłych dmuchanych, po te wyposażone w zjeżdżalnie itp. Jeśli wiemy, że nasze dziecko będzie korzystać z basenu przez więcej niż jeden sezon, zdecydowanie lepszym wyborem będzie basen rozporowy. Zjeżdżalnia jest opcją dodatkową i niekoniecznie potrzebną ale pamiętajmy, że zawsze można ją kupić osobno. Basen w ogrodzie jest jednym z nielicznych miejsc zabaw, które powinno znajdować się w nasłonecznionym miejscu. Woda będzie dzięki temu ciepła i dzieci nie zmarzną. Mimo to zamieszczenie zadaszenia przynajmniej w części basenu w postaci chociażby zwykłego parasola ogrodowego jest jak najbardziej wskazane.

Drewniane place zabaw dla starszych dzieci mają często modułową formę, dzięki czemu można je dowolnie składać i modyfikować. Tradycyjna huśtawka, jeśli wykonana jest z trwałego materiału, może posłużyć dzieciom przez kilka lat. Powierzchnia powinna być gładka, pozbawiona drzazg i zadziorów. Jeśli korzystają z niej młodsze dzieci, koniecznie musi posiadać oparcie i zabezpieczenie przed wypadnięciem.

Coraz większą popularnością cieszy się trampolina. Z pewnością skakanie na niej pozwala dziecku rozładować energię. Jeśli zdecydujemy się na jej zakup, wybierzmy tą wyposażoną w siatkę zabezpieczającą i koniecznie posiadającą wszelkie atesty gwarantujące bezpieczeństwo. Niewiele osób wie ale ostatnio podobno liczba dzieci odwiedzających gabinety ortopedyczne wzrosła wraz ze wzmożonym zainteresowaniem trampolinami. Dlatego też prześledźcie sami tę kwestię i dokładnie przeanalizujcie.

Prawie każdemu dziecku marzy się domek na drzewie. Jeśli w ogrodzie rośnie stare drzewo o rozłożystych gałęziach, weźmy tę opcję pod uwagę. Domek powinien znajdować się nie wyżej niż 1,5-2 metry wysokości. Pamiętajmy o zamontowaniu barierek tam gdzie to konieczne oraz drabinki lub schodków prowadzących na górę.

Pamiętajmy, że sprzęty i zabawki muszą być nie tylko ładne, ale przede wszystkim bezpieczne dla dzieci.
Pamiętajmy, że sprzęty i zabawki muszą być nie tylko ładne, ale przede wszystkim bezpieczne dla dzieci. SQUAIO - morguefile.com

Jeśli miejsce nam na to nie pozwala, nie starajmy się zamieścić kilku obiektów do zabawy a raczej zrezygnujmy z czegoś. Istotną sprawą jest by strefy użytkowania nie nakładały się i nie leżały w zbyt bliskim sąsiedztwie. Dziecko musi mieć swobodę ruchu, a przeciskając się z jednego miejsca na drugie szybko straci całą frajdę z zabawy.

Wielu z Was uważa zapewne, że plac zabaw w ogrodzie nie jest dobrym przedsięwzięciem z uwagi na to, że dzieci szybko z niego wyrosną. Jest to oczywiście prawda, ale czy sprawienie dzieciom radości i zapewnienie miłych wspomnień nie są warte świeczki? Planując plac zabaw można myśleć przyszłościowo, tj. co można zostawić, co rozmontować a co przerobić i wykorzystać np. jako miejsce spotkań ze znajomymi. Dzieciństwo przeżywa się raz, postarajmy się by było szczęśliwe.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl