Wędzarnia ogrodowa. Jak ją zbudować i użytkować

Marta Krawczyk
Własna wędzarnia przy domu pozwoli na przygotowywanie pysznych wędlin i ryb.
Własna wędzarnia przy domu pozwoli na przygotowywanie pysznych wędlin i ryb. Perkons Pixabay.com
Zdarzyło wam się, że ulubiona wędlina z zaprzyjaźnionego sklepu zaczyna mieć wiele do życzenia? Niestety producenci coraz częściej stawiają na ilość a nie jakość. A gdyby tak móc samemu uwędzić mięsa i wędliny pozbawione dużej ilości konserwantów. Niemożliwe?

Wędzarnia w ogrodzie

Na liście marzeń właścicieli domków jednorodzinnych coraz częściej pojawia się własna wędzarnia w ogrodzie. Warto na etapie planowania wybiec nieco w przyszłość. Być może marzy nam się również zewnętrzny grill. Obie funkcje można bez problemu zintegrować w jednej budowli. Dobrze jest też wiedzieć czym charakteryzuje się prawidłowo zaprojektowana wędzarnia. Ma ona służyć wytworzeniu dymu jak i regulacji temperatury wewnątrz niej. Prawidłowe wędzenie mięsa  wymaga ok. 66-72ºC. Możemy wyróżnić dwa rodzaje wędzenia: na zimno w temperaturze 30-32ºC (może trwać nawet dobę) i na gorąco w temperaturze 70-90ºC (trwa około 4-5 godzin). Drugi sposób polega na utrzymywaniu w ciągu pierwszych godzin miarowego ognia, tak by było go znacznie mniej niż dymu. Wraz z postępem wędzenia zwiększa się temperaturę. Jako że towarzystwo dymu jest drażniące, dobrze przewidzieć usytuowanie wędzarni w odpowiedniej odległości od domu.

Wędzarnia murowana fantastycznie sprawdzi się o każdej porze roku i osiągnie wymaganą temperaturę nawet w miesiącach zimowych.
Wędzarnia murowana fantastycznie sprawdzi się o każdej porze roku i osiągnie wymaganą temperaturę nawet w miesiącach zimowych. Przemek_Przybyl Pixabay.com

Najlepiej zainwestować w wędzarnię murowaną, która fantastycznie sprawdzi się o każdej porze roku i osiągnie wymaganą temperaturę nawet w miesiącach zimowych. To z pewnością jej wielka zaleta. Wystarczy pamiętać, że zwłaszcza zimą nie należy rozpalać od razu dużego ognia, gdyż wystudzone ściany łatwiej pękają i kruszą się. Nie należy również zbyt gwałtownie wygaszać paleniska. Lepiej przysypać ogień wilgotnymi trocinami niż zalewać palenisko wodą.
Na całość wędzarni powinny się składać:

  • palenisko służące do wytwarzania dymu (może mieć wbudowany ruszt lub drzwi),
  • komora wędzarnicza z prętami do wieszania mięsa, 
  • haki, kije i siatki, na których kładzie się delikatne mięso lub ryby, 
  • szyber pozwalający na kontrolę temperatury i dymu wewnątrz komór poprzez regulację stopnia jego otwarcia,
  • termometr usytuowany na jednej ze ścian.

Budowa wędzarni w ogrodzie

Trzon wędzarni muruje się z cegieł na odpowiednim fundamencie, ale palenisko powinno być wyłożone szamotem murowanym na zaprawę również szamotową. W celu zabezpieczenia się przed poparzeniem, komora wędzarnicza może zostać obudowana materiałem termoizolacyjnym. Samo palenisko może znajdować się poniżej komory wędzarniczej lub zupełnie osobno, tj. połączone z komorą przewodem rurowym pod kątem 5–10 stopni, który umożliwia prawidłowy ciąg komina. Zależy to od typu wędzarni. Najbardziej zadowoleni użytkownicy to właściciele wędzarni z osobnym paleniskiem. W celu wspomożenia utrzymania stałej temperatury, można wstawić do dolnej części konstrukcji wędzarni elektryczny element grzejny. Po zakończeniu budowy należy rozpalić suchym drewnem w komorze utrzymując przez kilka godzin niezbyt wysoką temperaturę, aby przed pierwszym wędzeniem „dosuszyć” budowlę i pozbyć się niepożądanych zapachów.

Projekt domu z wędzarnią.
Projekt domu z wędzarnią. Pro Arte

Oczywiście alternatywą dla murowanej wędzarni będzie najprostsza wędzarnia z metalowej beczki o pojemności około 100 litrów. Jej wadą jest jednak to, że w sezonie zimowym będziemy się musieli pożegnać z domowymi wędzonkami z prostej przyczyny, mianowicie niemocą utrzymania wymaganej temperatury.

Należy pamiętać, że do wędzenia używa się wyłącznie grubych trocin i wiór zestruganych z gatunków drzew liściastych, w tym również z drzew owocowych (np. z dębiny lub olchy, wiśni lub gruszy). Drewno drzew iglastych nie kwalifikuje się do tego celu z powodu dużej zawartości żywicy. Obsługa wędzarni jest bez wątpienia trudniejsza od obsługi grilla, ale dla chcącego nic trudnego. W nagrodę nasza spiżarka będzie obfitowała w aromatyczne mięsa i wędliny, a także sery, ryby, grzyby czy owoce. Każdy prawdziwy smakosz doceni wartość wędzarni ogrodowej. Gwarantowane!

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl