Wiosenne kwiaty - marzec

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Na pierwsze kwiaty czekamy najbardziej. Po zimowej szarudze, zachwycają nas kolorami.
Na pierwsze kwiaty czekamy najbardziej. Po zimowej szarudze, zachwycają nas kolorami. Couleur - pixabay.com
To między innymi wiosenne kwiaty sprawiają, że z utęsknieniem czekamy na wiosnę. Zachwycają bogactwem kolorów i zapachów, jakby przyroda chciała od razu wynagrodzić zimową szarość i biel.

Rośliny kwitnące wczesną wiosną

Zanim do końca zejdzie śnieg, w lasach i ogrodach pojawiają się białe, delikatne i słodko pachnące przebiśniegi i śnieżyce, wkrótce po nich w ogrodach meldują się krokusy. Białe krokusy to już ostatnie wspomnienie śnieżnej bieli, bo poza tym kolorem, krokusy występują w wielu odcieniach fioletu i żółci, są także odmiany o żyłkowatych, dwubarwnych kwiatach. W przeciwieństwie do przebiśniegów, które lubią półcień, krokusy powinniśmy sadzić w pełnym słońcu. Warto pamiętać, że poza wiosennymi krokusami, występują także kwitnące jesienią, które dostarczają cennej przeprawy, jaką jest szafran.

W marcu pojawia się także cebulica syberyjska, a nieco później – cebulica dwulistna. Cebulica syberyjska jest niższa (10-20 cm) i wytwarza najczęściej niebieskie (rzadziej białe) kwiaty, natomiast cebulica dwulistna – osiąga wielkość 20-30 cm i kwitnie na biało. Rośliny te nie mają dużych wymagań, znoszą zarówno cień, jak i słońce, ale wymagają wilgotnej gleby, szczególnie w okresie kwitnienia.

Spokrewniony z cebulicą – i podobny do niej jest śnieżnik, którego liście pojawiają się w marcu, a niebieskie kwiaty – na początku kwietnia. W uprawie występuje kilka odmian, różniących się wielkości i odcieniem kwiatów. Są to: śnieżnik lśniący, śnieżnik olbrzymi, śnieżnik sardyński. Śnieżniki również wymagają wilgotnej gleby i preferują słoneczne stanowiska. Wprawdzie można je też sadzić w cieniu, ale wtedy gorzej kwitną. Przed nadejściem zimy, rośliny należy zabezpieczyć przez mrozem, okrywając je warstwą kory lub liści.

Wczesną wiosną w lasach, parkach i ogrodach kwitną także przylaszczki. Odmiany uprawne mogą mieć niebieskie, pojedyncze kwiaty lub pełne – białe, różowe lub purpurowe. Przylaszczki mają bardzo niewielkie wymagania – słońce lub cień, gleba próchnicza.

Wiosenne kwiaty – uprawa i rozmnażanie

Wymienione kwiaty, poza przylaszczką,  to rośliny cebulowe. Z tym wiąże się sposób ich rozmnażania. Najskuteczniejszą i najszybszą metodą jest podział cebulek przybyszowych. Cebulki sadzimy we wrześniu-październiku, na głębokości równej trzem długościom cebulki.

Można również wysiewać nasiona, jednak nowe rośliny wyrosną z nich po roku-dwóch. Jak większość roślin cebulowych, wiosenne kwiaty co kilka lat powinniśmy wykopać (w czerwcu-lipcu) i ponownie zasadzić we wrześniu-październiku. Możemy wtedy pozyskać cebulki do rozsady, a wiosenne kwiaty, po „odpoczynku” cebulek będą lepiej kwitły.

Inne wymagania ma przylaszczka – rozmnaża się przez rozłogi, albo podział. Sama dobrze się rozrasta i nie toleruje przesadzania. Trzeba się więc zastanowić gdzie je sadzimy, a potem – zostawić w spokoju.

Gdzie sadzić wiosenne kwiaty

Największa zaleta wiosennych kwiatów – czyli wczesny okres kwitnienia – jest jednocześnie ich wadą. Wiosenne kwiaty cieszą nas w marcu, potem wyglądają znacznie gorzej, a liście roślin cebulowych – w ogóle zanikają latem. Dlatego warto je sadzić tak, żeby nasz ogród nie „świecił pustkami”.

Oczywiście możemy wiosenne rośliny cebulowe zasadzić na rabatach w połączeniu z później kwitnącymi gatunkami. Doskonałym pomysłem jest też zasadzenie wiosennych kwiatów na trawniku – wyglądają wtedy naturalnie i pięknie. Można również je sadzić wśród roślin zadarniających. Ponieważ wiosenne kwiaty są niskie – idealnie pasują też na skalniaki.
Nie zapominajmy też, że rośliny te pięknie wyglądają w pojemnikach, ustawionych na zewnętrznym parapecie, balkonie, czy przy wejściu do domu.

Sprawdź: Jakie prace trzeba wykonać w ogrodzie w marcu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Trwa budowa mostu nad torami w Bukownie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl