Wrzosy i wrzośce

Marta Krawczyk
Wrzosowiska stanowią skupiska krzewinek o podobnej strukturze i wysokości. Atutem urządzanego wrzosowiska jest stworzenie barwnego akcentu w ogrodzie. Mogą stanowić wspaniałą oprawę dla roślin wysokich, soliterów czy klombów. Wrzosowisko może stać się reprezentantem oryginalnego zestawienia kolorystycznego i strukturalnego.

Mówiąc o wrzosowisku, na pewno spotkamy się z dwoma terminami, z wrzosami i wrzoścami. Przed przystąpieniem do zakładania wrzosowiska, należy zwrócić uwagę na pH gleby i na jej jakość. Wrzośce należy uprawiać na stanowiskach słonecznych, w glebie przepuszczalnej
i kwaśnej. Niektóre wrzośce znoszą glebę zasadową.
W przypadku uprawy pod osłonami, rośliny te uprawia się w podłożu z piaskiem, bez dodatku wapna. Omawiane gatunki są w większości zimozielonymi krzewinkami, o wysokości 20-40 cm i różnią się porą kwitnienia. Wrzosy kwitną w okresie lipiec-październik, natomiast wrzośce od końca lutego do kwietnia.

Wrzosy charakteryzują się kwiatami w kształcie kielichów i małymi, łuskowatymi listkami, natomiast wrzośce cechują się kwiatami w kształcie dzbanuszków i liśćmi ustawionymi prostopadle do pędu rośliny. Wrzosy, jako rośliny całkowicie zimotrwałe, świetnie sprawdzają się, jako nasadzenia na stanowisku słonecznym, o przepuszczalnej próchniczej, kwaśnej glebie. W okresie wiosennym należy przycinać starsze wrzosy, a w odstępie około dwóch lat, uzupełniać warstwy kwaśnego torfu między roślinami. Należy również zwrócić uwagę na rozrastanie się roślin.

Wrzosy są bardzo atrakcyjnymi roślinami dla pszczół, co niewątpliwie staje się atutem przy wyborze roślin do upiększenia naszego ogrodu. Rośliny te wykorzystywane są głównie, jako rośliny okrywowe, stanowiące kolorowy „dywan”.

W przypadku wrzośców występują krzewy i rośliny drzewiaste. Niektóre gatunki sprawdzają się jako soliter, jak również odnajdują się w towarzystwie wrzosowatych.

W przypadku zakładania wrzosowiska, warto pokusić się o nasadzenia wrzosów w skupiskach o różnym ubarwieniu. Zestawienie kolorystyczne rozświetli
i ożywi ogród. Planując nasadzenia różnych gatunków należy również zwrócić uwagę na ich porę kwitnienia i barwę, dzięki temu nowopowstałe skupisko roślin będzie ciekawe przez cały okres. Można potraktować wrzosowisko jako tło, które pomoże wyeksponować inne rośliny lub siedzisko, altanę czy zaakcentuje alejkę w ogrodzie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl