Budowa tarasu drewnianego

Beata Haligowska
Budowa tarasu drewnianego wcale nie jest trudna i można ją przeprowadzić samodzielnie. Służy do tego specjalny system montażu.

Budując taras z drewna, trzeba starannie dobrać nie tylko deski tarasowe, ale także zastosować odpowiednią technologię budowy. Niewłaściwie wykonany taras z drewna może stać się przyczyną wielu zmartwień i problemów związanych z zawilgoceniem oraz butwieniem drewnianych desek - zwłaszcza w miejscach połączeń z konstrukcją tarasu.

Budowa tarasu drewnianego

Budowa tarasu drewnianego

Firma Wolfcraft opracowała innowacyjny system narzędzi do budowy tarasów drewnianych, który nie tylko spełnia wszelkie wymagania i normy techniczne, ale także pozwala nawet okazjonalnemu majsterkowiczowi łatwo, precyzyjnie i szybko zbudować wymarzony taras z drewna. Najistotniejszą zaletą systemu jest fakt, iż nie tylko umożliwia samodzielny montaż desek tarasowych, ale też zaproponowane w nim rozwiązania techniczne gwarantują długoletnią trwałość nowego drewnianego tarasu. System uwzględnia przy tym naturalne właściwości drewna - pęcznienie
i kurczenie przy zmianach jego wilgotności, a także konieczność pozostawienia dystansu umożliwiającego odpowiednią cyrkulację powietrza w przestrzeni pomiędzy deskami i podłożem,
co pozwala uniknąć spowodowanego zawilgoceniem zagrzybienia i gnicia drewna. Taras wykonany w tej technologii wraz z odpowiednim doborem komponentów zapewni komfort użytkowania przez wiele lat.

Budowa tarasu drewnianego

Budowa tarasu drewnianego - system

z ukrytymi połączeniami

W systemie tym deski tarasowe mocowane są bezpośrednio do konstrukcji za pomocą specjalnego zestawu łączników od strony spodniej. Lico deski pozostaje od strony zewnętrznej nienaruszone, a wkręty są niewidoczne. Oprócz względów estetycznych zaletą tego sposobu montażu jest też lepsza ochrona przed wilgocią samej powierzchni deski, która zazwyczaj najszybciej ulega uszkodzeniu w miejscu zagłębienia wkrętu. Istotę rozwiązania stanowią łączniki podłogowe, za pomocą których przykręca się deski tarasowe do szkieletu konstrukcji. Łączniki mocowane są czterema wkrętami do spodniej strony deski i dwoma do elementów konstrukcji. Strefa kompensacji, czyli ruchoma część łącznika, automatycznie wyrównuje kurczenie się lub pęcznienie drewna zapobiegając powstawaniu szczelin, pęknięć lub zrywaniu wkrętów. Dla wygody montażu w systemie znajduje się specjalny szablon pozwalający precyzyjnie i szybko zaznaczyć otwory i przykręcić wkręty. Łączniki tworzą dodatkowo odstęp pomiędzy konstrukcją wsporną a deskami tarasu zapewniając optymalną wentylację desek. W skład systemu wchodzą też specjalne łączniki do pierwszej i ostatniej deski, podkładki izolacyjne chroniące drewno konstrukcji od podłoża, jednoręczny ścisk montażowy oraz adaptery dystansujące pozwalające uzyskać równomierne odstępy 4, 6 lub 8 mm pomiędzy deskami. Wszystkie te produkty ułatwiają sprawny montaż i gwarantują estetyczne wykonanie tarasu.

Budowa tarasu drewnianego

Budowa tarasu drewnianego - klasyczne przykręcanie od góry

Tarasy z drewna mogą mieć też widoczne wkręty - umożliwia to drugi system montażu. Zapewnia precyzyjne i łatwe rozmieszczenie wkrętów za pomocą szablonu i zestawu listew dystansowych. System ten wyróżnia możliwość wyrównania odstępów wkrętów od krawędzi desek oraz rozmieszczenie wkrętów w jednej linii przy maksymalnie ułatwionym montażu. Najistotniejszym elementem systemu jest ruchomy szablon, za pomocą którego można dokładnie ustalić żądane pozycje wkrętów i w równych odstępach wywiercić dla nich otwory. Szablon można wykorzystać do desek szerokości od 100 do 150 mm. Wchodzące w skład systemu wiertło z pogłębiaczem i ogranicznikiem zapewnia idealną i zawsze równą głębokość wiercenia otworów pod wkręty. Kolejnym niezbędnym elementem są listwy dystansowe, które przykręcone naprzemiennie do belek nośnych gwarantują odpowiedni odstęp między deskami i konstrukcją. Odstęp 8 mm jest wskazany dla zapewnienia odpowiedniej wentylacji, co zapobiega gromadzeniu się wilgoci i przedłuża trwałość drewna. W celu zwiększenia komfortu montażu firma proponuje też dodatkowe narzędzie pomocne przy wkręcaniu wkrętów – uchwyt magnetyczny dla końcówek z ogranicznikiem głębokości. Narzędzie to pozwala szybko i pewnie wkręcić wkręty w drewno bez ryzyka wykonania zbyt głębokich otworów.

Ceny brutto:
Zestaw startowy „Niewidoczne połączenia wkrętami” - 220,01 zł
Zestaw uzupełniający „Ukryte połączenia wkrętami” - 86,21 zł
Łączniki dla pierwszej i ostatniej deski - 55,95 zł
Zestaw do klasycznego połączenia wkrętami z góry -  88,74 zł
Listwy dystansujące - 75,63 zł
Adaptery dystansujące - 21,26 zł
Podkładki dystansowe -  43,26 zł

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl