Drewniany domek na działkę - wybór, koszt, montaż

Agnieszka Jaros
Drewniane domki na działkę mają wiele zalet, nie są drogie, a ich wybór jest całkiem spory.
Drewniane domki na działkę mają wiele zalet, nie są drogie, a ich wybór jest całkiem spory. 683440 - pixabay.com
Drewniane domki na działkę dostępne są w dużym wyborze. Podpowiadamy jak wybrać domek na działkę i na co trzeba zwrócić uwagę przy jego montażu.

Działka w urokliwej, zacisznej okolicy to wspaniała sprawa. Wypoczynek na łonie natury doskonale wpływa na regenerację sił i poprawia nastrój. Własna działka to także istny raj dla naszych dzieci. Sam teren to jednak jeszcze zbyt mało, by być w pełni szczęśliwym. Potrzebny jest bowiem, choćby najmniejszych rozmiarów domek. Właściciele obszerniejszych parceli decydują się przeważnie na wybudowanie domu letniskowego w sposób tradycyjny. Pojęcie takiego domu praktycznie nie istnieje. Podobnie z resztą, jak górna granica inwestowanych środków finansowych. Dla każdego inwestora „letnisko” może znaczyć coś zupełnie innego. Dla jednych może to być kilkunastometrowy drewniany domek, dla innych – okazała willa z basenem. W poniższym artykule zajmiemy się nieco skromniejszym zagospodarowywaniem działek i spróbujemy przybliżyć Państwu zagadnienia związane z domkami letniskowymi, przeznaczonymi do samodzielnego montażu.

Domek na działce - formalności i ograniczenia prawne

Budowa domku na działce nie wymaga pozwolenia na budowę. Warto jednak wiedzieć, że są pewne różnice w formalnościach, w zależności od charakteru działki.
Jeżeli chcemy postawić domek (altanę) na terenie działki należącej do rodzinnych ogródków działkowych, to taka altana może mieć powierzchnię zabudowy do 35 m² oraz o wysokości do 5 m przy dachach stromych i do 4 m przy dachach płaskich, przy czym do powierzchni zabudowy nie wlicza się tarasu, werandy lub ganku, o ile ich łączna powierzchnia nie przekracza 12 m² (Ustawa o rodzinnych ogródkach działkowych, Dziennik Ustaw 2014 poz. 40;  Art. 1 pkt. 9a).  Na budowę takiej altany Prawo budowlane nie wymaga pozwolenia na budowę, ani zgłoszenia budowlanego (Prawo budowlane Art. 29 ust. 1 pkt. 4 oraz Art. 30 pkt.1). Natomiast trzeba zapoznać się z regulaminem rodzinnych ogródków działkowych i przestrzegać go.
Natomiast na działkach, które nie należą do rodzinnych ogródków działkowych, można bez pozwolenia postawić parterowy domek o powierzchni do 35 m². (Prawo budowlane Art. 29 ust. 1 pkt. 2 i 2a oraz Art. 30 pkt.1). Niestety na taki domek może być wymagane zgłoszenie robót budowlanych - sformułowanie przepisów pozwala na dość dużą swobodę interpretacji przez urzędników, więc lepiej sprawdzić, jak to wygląda w rejonie, gdzie mamy działkę.

Mały, biały domek na działkę z marketu budowlanego

Wraz z nastaniem wiosny, na placach większych marketów budowlanych eksponowane są drewniane domki, których przeznaczenie jest oczywiste, czyli działka.
Domki oferowane przez markety nie kosztują wiele. Przeważnie ich cena wynosi 3-6 tysięcy złotych. Trzeba przyznać, że jak na konstrukcje nadające się do zamieszkania – wydatek nie jest wygórowany. Dostępne są tak w wersjach prezentujących naturalny charakter drewna, jak w postaci pomalowanej na dowolny kolor. Musimy jednak zdawać sobie sprawę, że domek zakupiony w markecie trzeba będzie złożyć we własnym zakresie. Wprawdzie producenci tych wyrobów dołączają do nich w miarę przejrzystą instrukcję obsługi, ale na montaż trzeba przeznaczyć przynajmniej dwa – trzy dni i zapewnić sobie chociaż jedną dodatkową parę rąk do pomocy.

Nawet najmniejszy domek na działkę wymaga starannego montażu.
Nawet najmniejszy domek na działkę wymaga starannego montażu. Uroburos - pixabay.com

Samodzielny montaż domku na działce

Wybór miejsca na domek warto starannie przemyśleć.
Wybór miejsca na domek warto starannie przemyśleć. Petrafaltermaier - pixabay.com

Przed przystąpieniem do montażu domku, należy zastanowić się nad jego lokalizacją na działce i przygotować grunt pod budowlę. Trzeba pamiętać, że nawet najmniejszych rozmiarów budowla wymaga prawidłowego jej usytuowania w granicy działki oraz postawienia w taki sposób, by było to wygodne dla nas samych. Chodzi głównie o to, aby zapewnić sobie możliwość swobodnego dojścia do domku oraz na przestronniejszych parcelach – ewentualność podjechanie w pobliże wejścia samochodem. Inną rzeczą jest, że domek powinien być usytuowany w takim miejscu, w którym poziom gruntu jest najwyższy. Zapobiegniemy w ten sposób jego podtapianiu w sezonach roztopów oaz bardziej obfitych opadów deszczu.
Grunt pod drewniany domek letniskowy należy wyrównać, utwardzić i zrobić wylewkę lub zastosować na spodzie betonowe bloczki budowlane. Do tego celu nadaje się również kostka brukowa. Tego rodzaju konstrukcje nie wymagają sadowienia ich na fundamentach. Są to obiekty wolnostojące i nie trzeba ich również kotwić do gruntu. Kotwienie takie warto jednak wykonać po zmontowaniu wszystkich elementów, gdyż wówczas domek będzie jeszcze stabilniejszy.
Sam montaż domku polega na rozpakowaniu wszystkich elementów i odpowiednim dopasowaniu ich do siebie. W zakupionym zestawie znajdziemy wszystko, co będzie nam potrzebne (łącznie z wkrętami, śrubami, gwoździami, itp.). Pamiętajmy, że o prawidłowo przeprowadzonym montażu świadczy m.in. fakt wykorzystania dokładnie wszystkich detali, które znajdowały się w paczkach. Drewno, z które jest zbudowany domek jest już najczęściej zakonserwowane, ale nie zaszkodzi mu nałożenie kolejnej warstwy impregnatu. Oczywiście impregnację trzeba także przeprowadzać regularnie podczas późniejszego użytkowania domku. Pozwoli to na długotrwałe czerpanie korzyści ze wzniesionej budowli.

Profesjonalnie wykonane konstrukcje domków na działkę

Oprócz możliwości zakupienia domku na działkę w markecie, mamy jeszcze szansę nabyć go od jednej z firm, zajmujących się profesjonalnym wykonywaniem tego rodzaju konstrukcji. Takich firm funkcjonuje na polskim rynku wiele, przy czym w większości z nich zakupów można dokonać przez internet. Decydując się na zakup, trzeba uwzględnić jedynie możliwości finansowe oraz wygląd i wielkość domku. Koszty to kilkadziesiąt tysięcy złotych.
Gotowe domki na działkę są zróżnicowane pod względem powierzchni i architektury. Mogą mieć jedno lub kilka pomieszczeń oraz być wyposażone w elegancki taras. Występują głównie jako konstrukcje parterowe, ale dostępne są też w wersji „z pięterkiem”. Można wprawdzie próbować własnych sił i montować je samodzielnie, ale większość producentów oferuje wykonanie montażu przez specjalistów. Elementy tych domków są produkowane przez nowoczesne maszyny. Dzięki temu nie może być mowy o pomyłce i wszytko idealnie do siebie pasuje. Przekłada się to oczywiście na łatwość i szybkość montażu oraz późniejszą bezproblemową eksploatację budowli. Jeśli pracę powierzymy profesjonalnej ekipie wykonawczej – konstrukcja będzie gotowa w jeden dzień. Warto zauważyć, że tego rodzaju obiekty coraz częściej ociepla się od zewnętrznej strony. Zastosowanie materiału izolacyjnego zwiększa wprawdzie koszty inwestycji, ale za to umożliwia użytkowanie domku również w zimie. Przy podjęciu decyzji o budowie domku z ociepleniem – trzeba liczyć się też z nieco dłuższym czasem potrzebnym do wykonania prac. Wówczas całość robót trwa zwykle kilka dni.

Domek na działkę z zadaszonym tarasem to bardzo praktyczne rozwiązanie.
Domek na działkę z zadaszonym tarasem to bardzo praktyczne rozwiązanie. Antranias - pixabay.com

Na co zwracać uwagę wybierając domek na działkę?

Podejmując decyzję o kupnie gotowego domku na działkę uwzględniajmy przede wszystkim nasze indywidualne potrzeby. Najlepiej po uprzednim wzięciu pod uwagę istniejących możliwości finansowych.
Wybierając domek, warto zwrócić uwagę na jakość obróbki poszczególnych jego elementów oraz dopytać sprzedawcę o gatunek zastosowanego drewna.
Ponadto dobrze jest zastanowić się w jaki sposób, jak często i ile osób będzie korzystało z obiektu. Jeśli jesteśmy szczęśliwymi rodzicami i zamierzamy od czasu do czasu nocować na działce – domek powinien mieć przynajmniej dwa pomieszczenia mieszkalne.
Jeżeli korzystamy z dużej ilości narzędzi ogrodniczych lub chętnie wsiadamy na rowery – dobrze byłoby, gdyby domek posiadał dodatkowe pomieszczenie gospodarcze. Bez względu na wielkość naszej rodziny oraz częstotliwość i czas przebywania na działce – zawsze doskonale sprawdzają się domki wyposażone w tarasy. Można tam postawić meble ogrodowe, jeść posiłki oraz obcować z naturą bez konieczności oddalania się od domku.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl