Z jakimi problemami spotykamy się najczęściej, planując taras drewniany? Jakie drewno jest najlepsze i jakie są zalety drewna? Na pytania odpowiada Andrzej Wójcik, ekspert firmy Altax.
Jakie gatunki drewna są najlepsze na taras?
Drewniany taras wymaga nakładów pieniężnych, dlatego dobrze jest szczegółowo zaplanować taką inwestycję. Pierwszym krokiem jest właściwe dobranie gatunku. Klimat w naszym kraju wystawia drewno na ciężkie próby, dlatego dobre sprawdzą się tu gatunki egzotyczne, które są bogate w olejki i dzięki temu odporne na wilgoć. Nie jest to jednak rozwiązanie najtańsze. Z krajowych gatunków idealne będą gatunki trwałe, np. dąb czy modrzew.
Czy to prawda, że płytki czy kamień są wygodniejsze w utrzymaniu, a drewno trudno czyścić?
To nieprawda, że drewna nie da się utrzymać w czystości. Wymaga ono jednak regularnej pielęgnacji produktami przeznaczonymi specjalnie do ochrony drewnianej powierzchni. Takie środki usuną brud, pleśń i glony, nie niszcząc powierzchni deski i nie uszkadzając powłoki. Na sklepowych półkach są też już wygodne produkty, które – nałożone przed aplikowaniem preparatu ochronno-dekoracyjnego – nie tylko oczyszczą deskę, ale i zwiększą przyczepność produktu.
Czy deskę zawsze trzeba ryflować? Co to właściwie zmienia?
Ryflowana deska różni się od deski gładkiej tym, że wzdłuż słojów ma wycięte żłobienia, którymi woda może spływać z powierzchni tarasu. Dzięki temu wysycha ona szybciej i nie jest tak śliska. Ryflowanie podnosi więc bezpieczeństwo użytkowania.
Czy jest jakiś sposób, żeby drewno nie niszczało zbyt szybko?
Konieczne jest zabezpieczenie deski przed czynnikami atmosferycznymi.
Po pierwsze – deski powinny być zaimpregnowane impregnatem technicznym, który ochroni je przed szkodnikami, grzybami i pleśniami. W sklepach często można kupić zaimpregnowane już ciśnieniowo deski, co można rozpoznać po zielonkawym kolorze. W innym wypadku będziemy musieli zaimpregnować drewno sami.
Po drugie – ochrona i dekoracja. Najczęściej użytkownicy rozważają zastosowanie oleju albo lakieru. W przypadku tarasu przewagę ma zdecydowanie olej. Lakier tworzy twardą powłokę. Z czasem będzie ona jednak pękać i łuszczyć się. W szczelinach powłoki będzie zbierać się woda, a ta działa niszcząco na deskę. Olej natomiast wnika w deskę, chroniąc ją przed wilgocią i zmianą koloru pod wpływem słońca. Regularne odnawianie powłoki (średnio raz na rok wystarczy przetrzeć taras szmatką, mopem lub aplikatorem namoczonym w oleju) doskonale zabezpieczy drewno na lata