Chcesz mieć piękne lilie? Będą kwitły jak szalone, ale o te 10 rzeczy musisz zadbać. Poznaj tajniki pielęgnacji tych kwiatów

Katarzyna Józefowicz
Lilie to wspaniałe letnie kwiaty. Mają swoje wymagania, ale warto o nie zadbać, bo dzięki temu pięknie kwitną.
Lilie to wspaniałe letnie kwiaty. Mają swoje wymagania, ale warto o nie zadbać, bo dzięki temu pięknie kwitną. pixabay.com
Lilie to wspaniałe kwiaty ogrodowe. Zachwycają pięknym wyglądem i upojnym zapachem. Jednak w ich uprawie pojawiają się problemy, które sprawiają, że nie kwitną. Sprawdź, czy i jak często trzeba wykopywać lilie? Czy ścinać łodygę lilii, kiedy przekwitnie? Czym i jak nawozić te rośliny? Oto 10 rzeczy, o które musisz zadbać. Poznaj tajniki pielęgnacji lilii.

Spis treści

Lilie do wyboru do koloru. Ich gatunków i odmian jest mnóstwo!

Oszałamiająco piękny zapach lilii może roztaczać się w ogrodzie już od czerwca, umilając nam ogrodowy relaks aż do sierpnia. Warunkiem obfitego kwitnienia lilii jest jednak wybór odpowiednich gatunków roślin do uprawy w ogrodzie oraz ich właściwa pielęgnacja. Lilie należą do rodzaju, który liczy sobie ponad 100 gatunków. W ogrodach uprawia się jednak zaledwie kilka z nich, w tym przede wszystkim ozdobne mieszańce.

Lilie doceniały już nasze babcie, sadząc w ogrodach efektowne i łatwe w uprawie lilie tygrysie, których kwiaty wprawdzie nie pachniały, ale wspaniale zdobiły ogród. W cieplejszych rejonach kraju powodzeniem cieszyła się również piękna i silnie pachnąca lilia biała, nazywaną też lilią świętego Józefa. Od czasów popularnej lilii tygrysiej i białej, nasz apetyt na piękne kwiaty lilii wzrósł, dlatego na rynku zaczęły pojawiać się nowe gatunki i odmiany tych roślin, zachwycając nas coraz bardziej wymyślnymi kwiatami, kształtami, kolorami i zapachem. Jednak, by lilie nie kaprysiły i pięknie kwitły, musimy o nie zadbać. Oto, jak pielęgnować te wspaniałe kwiaty.

1. Kup zdrowe cebulki lilii

Bez względu jednak na to, jakie lilie wybierzemy, chcąc doczekać się ich kwiatów, musimy o nie odpowiednio zadbać. Pierwszą sprawą jest zakup cebulek, gdyż to od nich zwykle zaczyna się nasza przygoda z liliami. Cebule to serce lilii, dlatego jeśli roślina ma być piękna i dorodna, jej cebulka także musi być zdrowa i silna oraz zabezpieczona przed chorobami grzybowymi. Nie kupujmy cebul małych, uszkodzonych, zwiędniętych, sczerniałych, nadgniłych lub noszących ślady chorób, bo z nich pięknych kwiatów się nie doczekamy.

2. Zwróć uwagę na odporność danych lilii na mróz

Nie wszystkie lilie nadają się do całorocznej uprawy gruntowej, gdyż mrozy mogą być dla niektórych zabójcze. Do wrażliwych na mróz lilii należą np. mieszańce orientalne, które najlepiej uprawiać w donicach i umieszczać na zimę w chłodnym pomieszczeniu.

Okrycia na zimę wymaga też lilia biała, ale jest też kilka gatunków, których cebulki można zostawiać na zimę w gruncie i poradzą sobie w ogrodzie bardzo dobrze. Należą do nich liczne mieszańce azjatyckie, mieszańce trąbkowe oraz okazałe mieszańce międzygatunkowe, czyli tzw. lilie drzewiaste, nazywane też orienpetami (OT).

3. Kiedy sadzić lilie? Termin jest ważny!

Cebule wysadzamy do gruntu wiosną (kwiecień) lub wczesną jesienią (wrzesień-połowa października), umieszczając je w podłożu na głębokość ok. 3 razy większą niż wysokość cebuli. Jedynie cebule lilii białej sadzi się pod koniec sierpnia, okrywając je zaledwie ok. 5 cm warstwą ziemi. Latem możemy też kupić już kwitnącą lilię w pojemniku, którą można od razu posadzić w ogrodzie i cieszyć się jej kwiatami.

Sprawdź: Masz lilie? Uważaj na tego szkodnika! Poskrzypka liliowa może je zniszczyć

4. Wybierz dobre miejsce dla lilii

Pod uprawę lilii musimy jednak wybrać odpowiednie miejsce. Powinno być to ciepłe, zaciszne i bardzo widne, ale osłonięte przed ostrym słońcem stanowisko z żyzną, przepuszczalną, lekko wilgotną glebą o obojętnym lub lekko kwaśnym odczynie pH. Podłoże nie może być mokre i gliniaste, ani też suche i piaszczyste, gdyż wtedy cebule lilii skarleją, zgniją lub wyschną, nie wydając liści, pędów ani kwiatów.

5. Czym nawozić lilie? Przygotuj kompost

Lilie nie wymagają intensywnego nawożenia, za to bardzo lubią naturalny nawóz organiczny w postaci kompostu (dodawanego do podłoża przed sadzeniem cebul oraz podsypywanego pod rośliny każdej wiosny) lub biohumusu.

6. Pamiętaj o podlewaniu lilii

Trzeba też pamiętać o regularnym podlewaniu lilii. Nie znoszą one ani przesuszenia, ani przelania, ale muszą mieć wilgotną glebę. Warto też zwrócić uwagę na to, żeby woda nie stała wokół cebulek – jeśli mamy ciężką, nieprzepuszczalną ziemię, zadbajmy o jej rozluźnienie i drenaż.

7. Okryj na zimę wrażliwe gatunki

Kolejna ważna sprawa w uprawie lilii, to okrywanie wrażliwszych gatunków na zimę grubą warstwą ściółki z torfu, kory, liści lub skoszonej trawy (np. lilii białej, mieszańców orientalnych), która ochroni cebule przed przemarzaniem. Ściółkowanie podłoża przyda się też roślinom w sezonie, gdyż zabezpieczy glebę przed wysychaniem i rozwojem chwastów.

8. Co kilka lat wykop cebulki lilii

Lilie uprawiane w ogrodach, nie muszą być wykopywane każdego roku, gdyż na jednym stanowisku mogą rosnąć przez kilka lat. Cebule wykopujemy i przenosimy na nowe miejsce dopiero wtedy, gdy zauważymy, że rośliny słabiej kwitną i wydają mniejsze kwiaty lub gdy zbyt mocno się zagęszczą.

9. Pamiętaj o usuwaniu przekwitłych kwiatostanów

Chcąc cieszyć się długim i obfitym kwitnieniem lilii, powinniśmy natomiast pamiętać o systematycznym usuwaniu przekwitłych kwiatów. Dzięki temu roślina nie będzie musiała wysilać się na tworzenie nasion i skupi się na kwitnieniu.

10. Nie obcinaj całej łodygi lilii

Kiedy już cały kwiatostan lilii przekwitnie, również należy go obciąć, pozostawiając jednak zieloną, ulistnioną łodygę. Ma ona za zadanie odżywić cebulę i podobnie jak liście u wiosennych kwiatów cebulowych, może być usunięta dopiero wtedy, gdy sama zacznie zasychać. Dowiedz się więcej: jak zadbać o lilie, gdy przekwitną? To musisz zrobić

Polecjaka Google News - RegioDom
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dom i nieruchomości

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl