Jakie krzewy wybrać na żywopłot liściasty

Ewa Brodowska
Nasz żywopłot może tworzyć kilka różnych gatunków krzewów liściastych.
Nasz żywopłot może tworzyć kilka różnych gatunków krzewów liściastych. KL
Żywopłoty z drzew i krzewów liściastych są atrakcyjną formą ogrodzenia przestrzeni. W czasie lata tworzą się na nich estetyczne kwiaty i owoce, które dodają uroku całej aranżacji.

Rośliny nadające się do stworzenia żywopłotów liściastych mają przeważnie małe wymagania glebowe i są odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne.

Najpopularniejsze gatunki roślin używanych do obsadzania żywopłotów liściastych

Berberys Thunberga

Berberys Thunberga jest silnie rosnącym krzewem o rozgałęzionym od samego podłoża przekroju. Latem wytwarza gęste, owalne liście oraz ozdobne, żółtawe kwiaty, które późną jesienią przekształcają się w ciemnoczerwone owoce. Berberys Thunberga wyrasta na wysokość półtora metra i doskonale nadaje się do tworzenia niskich żywopłotów. Cechą charakterystyczną tego gatunku jest brak wymagań glebowych – roślina ta dobrze wzrasta w każdym rodzaju podłoża oraz na stanowiskach dobrze nasłonecznionych. Sadzonki berberysów należy sadzić grupowo (po 2-3 pędy) w odległości 30 centymetrów od siebie. Żywopłoty z berberysów, mimo swojej niewielkiej wysokości są bardzo trudne do sforsowania, bowiem na gęsto rozmieszczonych pędach tych roślin wyrastają kłujące ciernie.

Irga

Irga nadaje się do stworzenia gęstego, wysokiego żywopłotu, dorastającego do wysokości dwóch metrów. Aby roślina dostateczne rozrosła się od samej gleby, należy przyciąć ją po raz pierwszy zaraz po posadzeniu. Irga dobrze wzrasta w żyznej glebie oraz w miejscach dobrze nasłonecznionych. Dużą zaletą tego gatunku jest odporność na przymrozki oraz łatwość uprawy.

Buk pospolity

Buk pospolity  jest wysokim drzewem liściastym, nadającym się do tworzenia żywopłotów
o wysokości dochodzącej do pięciu metrów. Latem na jego gałązkach wytwarzają się estetyczne, eliptyczne listki o ciemnozielonym, matowym ubarwieniu. Aby zapewnić gęstość żywopłotu, sadzonki buku należy usytuować z częstotliwością trzech sztuk na metr kwadratowy.
Stworzenie gęstego żywopłotu bukowego wymaga dużo czasu, niekiedy rośliny te dostatecznie wyrastają i rozgałęziają się dopiero po upływie 5-8 lat od momentu wsadzenia do gleby.

Ligustr pospolity

Ligustr pospolity  jest chyba najpopularniejszym krzewem na żywopłoty formowane. Doskonale znosi przycinanie i jest łatwy w uprawie. Liście są częściowo zimozielone, ma też efektowne białe kwiaty, przypominające pokrojem lilak oraz dekoracyjne czarne, błyszczące owoce, które pozostają na krzewach, aż do późnych miesięcy zimowych. Dla ludzi są wprawdzie lekko trujące, ale chętnie odżywiają się nimi ptaki. Ligustr nie ma dużych wymagań glebowych, choć najlepiej rośnie na ziemiach żyznych, przepuszczalnych, umiarkowanie wilgotnych, preferuje stanowiska słoneczne.

Tawuła japońska

Tawuła japońska jest ozdobnym krzewem nadającym się do tworzenia niskich, dorastających do metra wysokości, żywopłotów liściastych. Największą zaletą tego gatunku są gęste, ozdobne kwiaty o białej lub różowej barwie. Tawuła jest dość wymagająca względem podłoża, dobrze wzrasta jedynie w glebie żyznej i bogatej w składniki pokarmowe oraz miejscu dobrze nasłonecznionym. Ponadto należy ją systematycznie podlewać, gdyż źle znosi nadmierne przesuszenie.

Kiedy sadzić żywopłot liściasty

Rośliny przeznaczone na żywopłoty zielone można sadzić w dwóch terminach: wczesną wiosną, bądź jesienią. Warto jednak zwrócić uwagę na to by sadzonki posiadały rozwinięte korzenie. Jeśli rośliny będą wsadzone do gleby ciężkiej, lepszym okresem na ich wsadzenie będzie wiosna (szczególnie w przypadku buków).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcesz sprzedać mieszkanie ? To musisz wiedzieć!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl