Rośliny nadające się do stworzenia żywopłotów liściastych mają przeważnie małe wymagania glebowe i są odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne.
Najpopularniejsze gatunki roślin używanych do obsadzania żywopłotów liściastych
Berberys Thunberga
Berberys Thunberga jest silnie rosnącym krzewem o rozgałęzionym od samego podłoża przekroju. Latem wytwarza gęste, owalne liście oraz ozdobne, żółtawe kwiaty, które późną jesienią przekształcają się w ciemnoczerwone owoce. Berberys Thunberga wyrasta na wysokość półtora metra i doskonale nadaje się do tworzenia niskich żywopłotów. Cechą charakterystyczną tego gatunku jest brak wymagań glebowych – roślina ta dobrze wzrasta w każdym rodzaju podłoża oraz na stanowiskach dobrze nasłonecznionych. Sadzonki berberysów należy sadzić grupowo (po 2-3 pędy) w odległości 30 centymetrów od siebie. Żywopłoty z berberysów, mimo swojej niewielkiej wysokości są bardzo trudne do sforsowania, bowiem na gęsto rozmieszczonych pędach tych roślin wyrastają kłujące ciernie.
Irga
Irga nadaje się do stworzenia gęstego, wysokiego żywopłotu, dorastającego do wysokości dwóch metrów. Aby roślina dostateczne rozrosła się od samej gleby, należy przyciąć ją po raz pierwszy zaraz po posadzeniu. Irga dobrze wzrasta w żyznej glebie oraz w miejscach dobrze nasłonecznionych. Dużą zaletą tego gatunku jest odporność na przymrozki oraz łatwość uprawy.
Buk pospolity
Buk pospolity jest wysokim drzewem liściastym, nadającym się do tworzenia żywopłotów
o wysokości dochodzącej do pięciu metrów. Latem na jego gałązkach wytwarzają się estetyczne, eliptyczne listki o ciemnozielonym, matowym ubarwieniu. Aby zapewnić gęstość żywopłotu, sadzonki buku należy usytuować z częstotliwością trzech sztuk na metr kwadratowy.
Stworzenie gęstego żywopłotu bukowego wymaga dużo czasu, niekiedy rośliny te dostatecznie wyrastają i rozgałęziają się dopiero po upływie 5-8 lat od momentu wsadzenia do gleby.
Ligustr pospolity
Ligustr pospolity jest chyba najpopularniejszym krzewem na żywopłoty formowane. Doskonale znosi przycinanie i jest łatwy w uprawie. Liście są częściowo zimozielone, ma też efektowne białe kwiaty, przypominające pokrojem lilak oraz dekoracyjne czarne, błyszczące owoce, które pozostają na krzewach, aż do późnych miesięcy zimowych. Dla ludzi są wprawdzie lekko trujące, ale chętnie odżywiają się nimi ptaki. Ligustr nie ma dużych wymagań glebowych, choć najlepiej rośnie na ziemiach żyznych, przepuszczalnych, umiarkowanie wilgotnych, preferuje stanowiska słoneczne.
Tawuła japońska
Tawuła japońska jest ozdobnym krzewem nadającym się do tworzenia niskich, dorastających do metra wysokości, żywopłotów liściastych. Największą zaletą tego gatunku są gęste, ozdobne kwiaty o białej lub różowej barwie. Tawuła jest dość wymagająca względem podłoża, dobrze wzrasta jedynie w glebie żyznej i bogatej w składniki pokarmowe oraz miejscu dobrze nasłonecznionym. Ponadto należy ją systematycznie podlewać, gdyż źle znosi nadmierne przesuszenie.
Kiedy sadzić żywopłot liściasty
Rośliny przeznaczone na żywopłoty zielone można sadzić w dwóch terminach: wczesną wiosną, bądź jesienią. Warto jednak zwrócić uwagę na to by sadzonki posiadały rozwinięte korzenie. Jeśli rośliny będą wsadzone do gleby ciężkiej, lepszym okresem na ich wsadzenie będzie wiosna (szczególnie w przypadku buków).