Żywopłot z tuj: jak go założyć, pielęgnować i jak przycinać tuje

Irena Zyskowska, Marcin Olow
Żywopłot z tuj może wyglądać naprawdę imponująco.
Żywopłot z tuj może wyglądać naprawdę imponująco. Katarzyna Laszczak
Wygląd żywopłotu z tuj zależy od odmiany, którą wybierzemy oraz właściwego posadzenia i prowadzenia, a także pielęgnacji roślin. Radzimy, jak dbać o tuje, z których budujemy żywopłot.

Za najlepsze na żywopłoty uważane są żywotniki (tuje) olbrzymie - rosną bardzo szybko, rzadko zawiązują duże ilości szyszek i, co w przypadku żywopłotu najważniejsze, są gęste. Dobrze sprawdzają się też żywotniki zachodnie, jednak wymagają więcej troski i przycinania w pierwszych kilku latach niż tuje olbrzymie. Szczególnie popularną odmianą żywotnika zachodniego jest Szmaragd, który charakteryzuje się stożkowatą koroną i ciemnozielonymi łuskami, jest przy tym bardzo gęsta. Często spotykana jest też odmiana Brabant - szybciej rosnąca i jaśniejsza od Szmaragdu.

Jak sadzić żywopłot z tui

Warunkiem uzyskania szczelnego żywopłotu z tuj są odpowiednie odległości między roślinami. Zalecane jest zachowanie odległości 50-70 cm. Trzeba także pamiętać o zachowaniu odpowiedniego odstępu od płotu, by móc swobodnie przycinać żywopłot. Żywotników nie należy sadzić na trawniku. Gęsta trawa i chwasty utrudniają obsychanie dolnych partii krzewów, co powoduje infekcje grzybowe. Tuje, podobnie jak większość iglaków, nie znoszą ponadto bezpośredniego dotyku roślin liściastych – posadzone w ich towarzystwie zazwyczaj zrzucają dolne partie igieł i w efekcie nabierają nieładnego wyglądu.

Podłoże i pielęgnacja tui

Podłoże pod żywopłot z tuj trzeba dokładnie wypielić i wyściółkować korą. Można również położyć agrowłókninę, która zapobiegnie wzrostowi chwastów. Tuje należy sadzić w wykopach o średnicy pół metra i głębokości przynajmniej 30 cm, wypełnionych dobrze nawodnioną mieszaniną kompostu, torfu, obornika i gliny, co zapewnia odpowiednią kwasowość i żyzność podłoża.

Żywopłot z tuj wymaga regularnego podlewania, gdyż rośliny te lubią wilgotną ziemię, a ponadto sucha gleba ogranicza adsorpcję składników mineralnych – ich niedobór może prowadzić do brązowienia igieł. Nigdy jednak nie lejemy wody bezpośrednio na igły, gdyż łatwo wówczas odparzają się w słońcu i brunatnieją.

Tuje mają płytki system korzeniowy, zatem żywopłot trzeba regularnie podsypywać ściółką, co pomaga zatrzymywać wilgoć i jest źródłem próchnicy zakwaszającej ziemię. Ściółkowanie podłoża pod tują jest również ważne z tego względu, że tuje lubią stanowiska słoneczne, na których ziemia szybko przesycha.

Podpowiadamy też: Jak rozmnożyć tuje z sadzonek

Warunkiem szybkiego wzrostu tuj jest dość intensywne dokarmianie. Krzewy te lubią żyzną ziemię, którą szybko wyjaławiają. Nawożąc żywopłot trzeba jednak zachować zdrowy rozsądek. Zbyt duża ilość nawozów azotowych może sprawić, iż tuje będą rosły zbyt szybko i wymagały częstego cięcia. Do zasilania żywopłotów z tuj warto stosować nawozy przeznaczone dla iglaków, które podtrzymują właściwą kwasowość gleby. Na rynku znajdziemy bardzo duży wybór tego typu preparatów.

Jak przycinać tuje

Żywopłoty z tuj wymagają dość intensywnego cięcia. Krzewy sadzi się zazwyczaj, gdy mają wysokość 0,5 do 1 metra. Jeśli rośliny są gęste i mają ładny pokrój można je zostawić bez cięcia przez pierwszy rok. Potem, każdej wiosny, należy przycinać czubki i skracać zeszłoroczne przyrosty o około połowę, a niepotrzebne pędy – usuwać.

Cięcie najlepiej tuj zaplanować na przełomie marca i kwietnia, kiedy już nie ma mrozów. Obowiązkowo wycinamy martwe, zbrązowiałe gałązki, na których zimują zarodniki grzybów atakujących rośliny latem. W czerwcu przycinamy nowe pędy do około jednej trzeciej długości. Z końcem lipca trzeba przeprowadzić ostatni zabieg - cięcie zagęszczające.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl