Spis treści
Z racji pięknych, dużych kwiatów i niezwykłej pory kwitnienia, ciemierniki z powodzeniem zasługują na miano ogrodowej królowej zimy. Znanych jest kilkanaście gatunków tych atrakcyjnych roślin, ale w uprawie znaczenie ma zaledwie klika z nich.
Ciemierniki – kwiaty zimy
Do najpopularniejszych należy między innymi ciemiernik biały (polska nazwa odnosi się do barwy kwiatów, natomiast łacińska - Helleborus niger - do koloru korzenia), ale też ciemiernik cuchnący, czerwonawy, korsykański i wschodni. Dużą popularnością cieszą się także mieszańcowe odmiany ciemierników, nazywane ciemiernikami ogrodowymi, które zachwycają pięknymi, barwnymi, dużymi kwiatami, często ozdobionymi kontrastowym rysunkiem nerwów, cętkami lub plamkami.
Wszystkie ciemierniki są wieloletnimi bylinami i w zależności od gatunku oraz odmiany, kwitną późną jesienią i zimą (listopad/grudzień-luty/marzec) lub późną zimą i wczesną wiosną (luty-kwiecień/maj).

Jakie warunki lubią ciemierniki
Ciemierniki z racji swoich upodobań najlepiej czują się w gruncie, jednak niektóre z nich próbuje się także uprawiać w doniczkach. Niestety, nie jest to dobry pomysł, gdyż wymagania roślin są dość szczególne i trudno im sprostać w warunkach domowych. Ciemierniki preferują żyzną, próchniczą, przepuszczalną, ale umiarkowanie wilgotną glebę o obojętnym lub lekko zasadowym odczynie pH (zbyt kwaśne podłoże powoduje u roślin choroby) oraz półcieniste stanowisko.