Co robić, żeby klematisy dobrze kwitły? Sposób na sukces w uprawie w 8 krokach! Zadbaj o to, a powojniki będą kwitły jak szalone

Katarzyna Józefowicz
Klematisy wielkokwiatowe są wymagające, ale w dobrych warunkach odwdzięczają się wspaniałymi kwiatami.
Klematisy wielkokwiatowe są wymagające, ale w dobrych warunkach odwdzięczają się wspaniałymi kwiatami. Mattiasboeckel - pixabay.com
Klematisy wielkokwiatowe są wyjątkowo piękne ogrodowe pnącza. Ich największą ozdobą są okazałe kwiaty w przeróżnych kolorach i formach. Jednak bywa, że klematisy (znane też jako powojniki) nie kwitną lub mają mało kwiatów. Zdarza się też, że chorują. Niestety to dość kapryśne rośliny, ale wystarczy zadbać o 8 rzeczy, a obsypią się kwiatami. Sprawdź, na co zwrócić uwagę.

Spis treści

Powojniki wielkokwiatowe to arystokracja wśród klematisów. Pnącza te zaskakują mnogością odmian, a ich kwiaty wyszukanymi barwami, dlatego trudno się dziwić, że mają tylu miłośników. Niestety, klematisy wielkokwiatowe są też jednymi z najtrudniejszych i najbardziej wymagających powojników, dlatego ich uprawa nie jest łatwa. Jeśli chcemy podziwiać ich wspaniałe kwiaty, musimy zapewnić roślinom jak najlepsze warunki do wzrostu i rozwoju, inaczej szybko zaczną chorować, tracić urodę, a nawet zamierać.

1. Wybierz dobre stanowisko dla klematisów

Powojniki wielkokwiatowe kochają ciepło i słońce (nie lubią jednak bezpośredniego nasłonecznienia w południe), dlatego nie poradzą sobie w cieniu ani na zimnych, wietrznych stanowiskach.

2. Zadbaj, żeby klematis miał „głowę w słońcu, nogi w cieniu”

Ponieważ jednak są też wrażliwe na przegrzanie korzeni oraz suszę, potrzebują cienia u podstawy pędów — według zasady „głowa w słońcu, nogi w cieniu”. Aby osiągnąć taki efekt, roślinom uprawianym na słonecznym stanowisku należy zapewnić ochronę korzeni w postaci grubej warstwy ściółki lub niskich, płytko korzeniących się roślin okrywowych (np. barwinek pospolity, trzmielina Fortune’a, bodziszki).

3. Zapewnij powojnikom dobrą ziemię...

Powojniki wielkokwiatowe są też wymagające w stosunku do podłoża. Nie tolerują gleb ciężkich, mokrych, zimnych i gliniastych, ani suchych, piaszczystych i kwaśnych. Jeśli mają prawidłowo się rozwijać, potrzebują gleby żyznej, próchniczej, przepuszczalnej i wilgotnej o obojętnym lub lekko zasadowym odczynie pH.

4. Albo przygotuj miejsce dla klematisa

Jeżeli nie dysponujemy w ogrodzie taką ziemią, stanowisko dla powojników musimy odpowiednio przygotować. W tym celu trzeba wykopać dół o głębokości ok. 1 m i szerokości 50-60 cm, na jego dnie ułożyć warstwę drenażu np. z gruboziarnistego piasku i ponownie wypełnić go wykopaną wcześniej ziemią, zmieszaną z ziemią liściową lub dobrze rozłożonym kompostem oraz niewielkim dodatkiem piasku (na glebach cięższych). W tak przygotowane podłoże sadzimy powojniki, umieszczając je ok. 5-10 centymetrów głębiej, niż rosły dotychczas. Po posadzeniu rośliny solidnie podlewamy i ściółkujemy.

5. Zapewnij podpory

Musimy też pamiętać o zapewnieniu im podpór. Powojniki wielkokwiatowe z reguły nie mają dużej masy, dlatego wystarczą im ażurowe kratki, niewielkie pergole czy siatki ogrodzeniowe.

6. Zabezpiecz klematis na zimę

O rośliny należy też starannie zadbać przed zimą. Większość odmian mieszańcowych nie jest w pełni mrozoodporna, dlatego wymaga solidnej ochrony przed mrozem. Pnączom uprawianym w cieplejszych rejonach kraju, na osłoniętych stanowiskach, wystarczy okrycie korzeni kopczykiem ziemi. W rejonach chłodniejszych dobrze jest dodatkowo zabezpieczyć ich pędy włókniną lub nawet zdjąć je z podpór i okryć ściółką oraz stroiszem.

7. Pamiętaj o nawożeniu powojników

Ważnymi zabiegami pielęgnacyjnymi w uprawie powojników wielkokwiatowych jest nawożenie i przycinanie. Na odpowiednim stanowisku powojniki rosną szybko i kwitną obficie, dlatego potrzebują sporej ilości składników odżywczych. Dlatego też każdego roku wiosną, podłoże wokół nich dobrze jest wyściółkować kompostem lub podlać rozcieńczoną gnojowicą (gnojowicę w stężeniu 1:10, wlewa się ją w rowek wykopany w podłożu w odległości ok. 0,7 m od pnącza).
W sezonie wegetacyjnym do zasilania roślin najlepiej wykorzystać przeznaczone specjalnie dla nich nawozy wieloskładnikowe np. Nawóz do powojników i pnączy – TARGET lub Agrecol, Nawóz do powojników MAGICZNA SIŁA – SUBSTRAL, Florovit nawóz do powojników i innych kwitnących pnączy.

8. Cięcie klematisa dostosuj do terminu kwitnienia

Dla powojników ważne jest też odpowiednie cięcie. Zabieg nie jest jednak taki sam dla wszystkich roślin, gdyż sposób jego wykonania zależy od odmiany. Wszystkie powojniki wielkokwiatowe po posadzeniu przycina się na wysokości ok. 30 cm, co pozwoli im się wzmocnić i rozkrzewić. W kolejnych latach cięcie uzależnione jest od odmiany i sposobu jej kwitnienia:

  • powojniki kwitnące wiosną (maj-czerwiec), tylko na pędach zeszłorocznych, przycina się słabo zaraz po kwitnieniu, ale powojniki kwitnące wiosną na pędach zeszłorocznych i powtarzające kwitnienie na pędach tegorocznych, delikatnie przycina się na przedwiośniu, aby pobudzić je do wytwarzania pędów tegorocznych;
  • natomiast powojniki kwitnące latem (czerwiec-sierpień) na pędach tegorocznych, przycina się bardzo silnie wczesną wiosną (luty-marzec) na wys. ok. 20-40 cm ponad ziemią lub nad 2-3 parą pąków, co pozwoli im wytworzyć więcej pędów i pąków kwiatowych.
Polecjaka Google News - RegioDom

Przechowywanie w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl