Psianka jaśminowa. Jak uprawiać i pielęgnować to pnącze

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Psianka jaśminowa to pnącze o ładnych, najczęściej białych, gwiazdkowatych kwiatach.
Psianka jaśminowa to pnącze o ładnych, najczęściej białych, gwiazdkowatych kwiatach. Katarzyna Laszczak
Psianka jaśminowa to ładnie kwitnące pnącze, które można uprawiać w ogrodzie i na balkonie. Podpowiadamy, jakie warunki trzeba jej zapewnić, żeby dobrze rosła i kwitła.

Psianka jaśminowa bywa nazywana jaśminkiem, ale to krewna ziemniaka i pomidora, a nie jaśminu. Jednak tak jak jaśmin jest pnączem i ma ładne, białe kwiaty. Można ją uprawiać zarówno w ogrodzie, jak i na tarasie lub balkonie.

Jak wygląda psianka jaśminowa

Psianka jaśminowa (Solanum laxum, dawniej Solanum jasminoides) w naturze dorasta do 8 metrów, jednak w naszym klimacie jej pędy osiągają do 2 m długości.

Roślina szybko rośnie. Ma ładne, wydłużone, sercowate liście, jednak uprawia się ją przede wszystkim ze względu na urodę kwiatów. Są one dość duże i mają gwiazdkowaty kształt. Płatki najczęściej są białe, ale bywają też bladoniebieskie. W centrum kwiatu znajdują się pręciki z intensywnie żółtymi pylnikami, spośród których wystaje długi słupek. Kwiaty zebrane są po kilkanaście, tworząc luźny kwiatostan. Są one pozbawione zapachu. Psianka jaśminowa kwitnie od czerwca/lipca do sierpnia/września. Później pojawiają się dekoracyjne kuliste owoce, w pomarańczowym lub czerwonym kolorze.

Uwaga: wszystkie części psianki jaśminowej są lekko toksyczne. Należy uważać na dzieci, które mogą kusić przede wszystkim owoce tej rośliny. Roślina jest w szczególności szkodliwa dla psów, kotów oraz koni.

Psianka jaśminowa w gruncie lub doniczce

Psiankę jaśminową można posadzić do gruntu lub uprawiać w doniczce. Można ją prowadzić jako pnącze. Trzeba je zapewnić podpórki, najlepiej w postaci kratki, ewentualnie palika. Nie wytwarza ona wąsów czepnych, ale jej pędy są giętkie i łatwo je owijać wokół podpory.

Uprawiając psiankę jaśminową w doniczce, mamy dodatkową możliwość, bo równie dobrze jej pędy mogą zwisać. Oczywiście jeśli tak chcemy prowadzić roślinę, doniczka powinna być umieszczona dość wysoko.

Jak uprawiać psiankę jaśminową

Psianka jaśminowa nie jest szczególnie wymagająca. Dobrze rośnie w słonecznych, jasnych miejscach, dobrze też znosi lekki cień. W przypadku balkonów lub tarasów południowa wystawa może być dla niej zbyt ekstremalna (pamiętajmy, że jeśli słońce „opiera” się o ścianę, to działa na rośliny mocniej). Jeśli psianka ma za dużo słońca, jej pędy i liście nabierają fioletowego zabarwienia.

Miejsce dla psianki powinno też być zaciszne i osłonięte od wiatru. W szczególności dotyczy to roślin uprawianych w wiszących pojemnikach.

Psianka jaśminowa dobrze rośnie w zwykłym, uniwersalnym podłożu, ale powinno ono być przepuszczalne. Od maja do sierpnia trzeba ją jednak regularnie zasilać nawozem do roślin kwitnących. Późnym latem przestajemy roślinę nawozić, żeby mogła przygotować się do zimy.

To pnącze wymaga regularnego podlewania, bo lubi mieć wilgotną ziemię. Jednak rośliny nie można zalewać, a w doniczce powinien być odpływ i drenaż.

Na lato psiankę można posadzić do gruntu, a jesienią przenieść ją do doniczki i umieścić w chłodnym, jasnym pomieszczeniu.
Na lato psiankę można posadzić do gruntu, a jesienią przenieść ją do doniczki i umieścić w chłodnym, jasnym pomieszczeniu. Katarzyna Laszczak

Jak przezimować psiankę jaśminową

Psianka jaśminowa pochodzi z cieplejszych regionów (południowa Brazylia, Paragwaj) i choć zniesie lekki przymrozek, to nie przetrwa zimy na zewnątrz (zaliczana jest do strefy mrozoodporności 9-11). Można ją oczywiście uprawiać jako roślinę jednoroczną, jednak dość łatwo ją przezimować. Jesienią roślinę wystarczy przenieść do widnego pomieszczenia z temperaturą od 5 do 10ºC.

Podczas zimowania psiankę podlewamy sporadycznie, tylko tak, żeby ziemia całkiem nie przeschła. Rośliny uprawiane w gruncie oczywiście przesadzamy do doniczek.

Cięcie psianki jaśminowej

Psianka jaśminowa dobrze reaguje na przycinanie. Jej pędy można przyciąć nawet o połowę. Jeśli przytniemy je jesienią, roślina będzie oczywiście potrzebowała mniej miejsca i będzie to wygodniejsze, natomiast trzeba liczyć się z tym, że będzie próbowała puszczać pędy, co w okresie odpoczynku nie jest całkiem korzystne. Alternatywą jest przycięcie jej wiosną (marzec), z tym że wiosenne cięcie nieco opóźnia kwitnienie. Termin cięcia warto dopasować do naszych możliwości zimowania i oczekiwań wobec rośliny.

Psianka jaśminowa rozmnażanie

Psianka dobrze rozmnaża się z sadzonek zielnych (wierzchołkowych) lub półzdrewniałych. Wystarczy umieścić je w przepuszczalnym i lekko wilgotnym podłożu, w którym szybko ukorzenią się (dodatkowo można zastosować ukorzeniarz, odpowiedni do sadzonki). Stawiamy je w jasnym, ale nie nasłonecznionym bezpośrednio miejscu.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl