Czym, jak i kiedy okrywać rośliny na zimę

Katarzyna Józefowicz
Niektóre rośliny ogrodowe są odporne na zimno. Jednak jest wiele takich, które przed mrozem trzeba chronić.
Niektóre rośliny ogrodowe są odporne na zimno. Jednak jest wiele takich, które przed mrozem trzeba chronić. Katarzyna Laszczak
Zbliżająca się wielkimi krokami zima, to trudne wyzwanie to dla wielu roślin ogrodowych. Niedobór słońca, niedostatek wody, mróz oraz brak okrywy śnieżnej sprawiają, że gatunki słabiej przystosowane do naszych warunków klimatycznych zimą po prostu sobie nie radzą.

Jakie rośliny wymagają zimowego okrycia

W chłodniejszych rejonach kraju wiele z nich przemarza lub cierpi z powodu suszy fizjologicznej, a te które przetrwają, często mają tak poważne uszkodzenia mrozowe, że nie tylko tracą ładny wygląd, ale też stają się słabsze i mniej odporne na choroby oraz szkodniki.

Dlatego też jeśli chcemy uprawiać w ogrodzie rośliny ozdobne, których mrozoodporność jest dyskusyjna, musimy odpowiednio zadbać o nie przed zimą i zapewnić im solidne okrycie. Czasami, tak jak np. w przypadku róż rabatowych czy budlei, wystarczy jedynie obsypać podstawę krzewu kopczykiem ziemi i ewentualnie obłożyć dodatkowo kompostem lub trocinami.

Nieco więcej uwagi wymagają natomiast byliny i krzewy ozdobne, pochodzące z łagodniejszego niż nasz klimatu. Należą do nich między innymi: hortensje ogrodowe i wielkolistne, hebe, lawendy, szałwie lekarskie, cyprysiki Lawsona, delikatne odmiany różaneczników, rozplenice, trawy lampasowe (wskazana uprawa w donicach i zimowanie w pomieszczeniu), ostrokrzewy kolczaste, judaszowce południowe, ketmie syryjskie, wrzośce szare, dziurawce Hookera, ligustry jajolistne, macierzanki cytrynowe, debecje, wiciokrzewy Henry'ego, trytomy, bluszcze kochlidzkie, delikatne odmiany powojników wielkokwiatowych, klonów palmowych oraz irg (np. irga Dammera, wierzbo listna, drobnolistna), ozdobne odmiany cedru, sośnice japońskie oraz kalmie wąsko i szerokolistne.

Takie rośliny najlepiej uprawiać w cieplejszych rejonach kraju, w miejscach ciepłych i osłoniętych od wiatru oraz dodatkowo osłaniać przed mrozami materiałami ocieplającymi.

Jako zimową osłonę roślin można wykorzystać tkaninę jutową, agrowłókninę, słomiane i trzcinowe maty. Można wykorzystać też stroisz, czyli gałązki drzew
Jako zimową osłonę roślin można wykorzystać tkaninę jutową, agrowłókninę, słomiane i trzcinowe maty. Można wykorzystać też stroisz, czyli gałązki drzew iglastych. Hans - pixabay.com

Słomiane i trzcinowe maty

Najlepsze do okrywania roślin są słomiane lub trzcinowe maty, które nie tylko ochronią rośliny przed mrozem, ale też zapewnią stałą cyrkulację powietrza i zabezpieczą korę drzew przed słońcem oraz dużymi różnicami temperatur w dzień i w nocy.

Materiał, z którego są wykonane jest biodegradowalny i całkowicie naturalny, dlatego możemy wykorzystać go później do tworzenia kompostu lub ściółkowania zagonów z truskawkami.

Wadą słomianych mat może być fakt, że zimą lubią się w nich gnieździć małe gryzonie. Słomianymi matami najlepiej osłaniać drzewka, krzewy i rośliny szczepione na pniu, które tracą liście na zimę.

Zimowa agrowłóknina

Ze względu na nieprzepuszczalność światła, do zabezpieczania roślin zimozielonych zamiast słomianych mat lepiej natomiast użyć zimowej agrowłókniny, która jest lekka, ciepła i półprzepuszczalna dla światła. Włóknina nie jest wprawdzie materiałem naturalnym, ale dobrze przepuszcza powietrze oraz wodę i może być wykorzystana wielokrotnie.

Okręca się nią luźno rośliny, podobnie jak słomianymi matami i zabezpiecza sznurem (tworząc rodzaj chochoła). Niektóre pnącza takie jak np. róże pnące zdejmuje się z podpór, luźno wiąże sznurkiem, kładzie na ziemię i dopiero wtedy okrywa włókniną.

Tkanina jutowa i stroisz

Ciekawą wersją agrowłókniny jest tkanina jutowa, która wprawdzie przepuszcza mniej światła, ale jest za to biodegradowalna. Maty, włókniny i tkaniny jutowe, to doskonałe materiały do okrywania drzew, krzewów, wysokich bylin czy pnączy.

Natomiast dla niskich roślin (np. macierzanki, wrzośce), lepszy będzie stroisz (ścięte gałązki drzew iglastych np. świerków, jodeł czy sosen), który pomoże utrzymać nad nimi pokrywę śnieżną, tworząc rodzaj poduszki powietrznej.

Gorszym rozwiązaniem jest wykorzystanie zamiast stroiszu liści, które nie tylko są nietrwałe, ale też mogą szybko zgnić, stwarzając dogodne warunki do rozwoju chorób grzybowych.

Sprawdź: Jak uniknąć błędów przy okrywaniu roślin

Kiedy okrywać rośliny na zimę

Zanim jednak przystąpimy do zabezpieczania roślin na zimę, musimy pamiętać, że nie należy się z tym spieszyć. Jeśli bowiem osłonimy rośliny zbyt wcześnie, nie będą miały szansy się zahartować, a pod okryciem mogą ulec zaparzeniu. W konsekwencji staną się bardziej podatne na choroby oraz przemarzanie.

Dlatego też z rozpoczęciem zakładania osłon warto poczekać do czasu aż przymrozki będą się utrzymywać przez kilka dób, a wierzchnia warstwa gleby lekko przemarznie.

Słoniane i trzcinowe maty przydają się do zabezpieczenia krzewów i drzewek.
Słoniane i trzcinowe maty przydają się do zabezpieczenia krzewów i drzewek. Katarzyna Laszczak
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl