Rośliny zimozielone - zadbaj o nie przed zimą

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Rośliny, które nie zrzucają na zimę liści, wymagają specjalnego potraktowania jesienią i zimą.
Rośliny, które nie zrzucają na zimę liści, wymagają specjalnego potraktowania jesienią i zimą. iwolf (pixabay.com)
Rośliny zimozielone często sadzimy w naszych ogrodach. Są dekoracyjne przez cały rok, a wybór ich gatunków jest duży. Niestety większość z nich jest wrażliwa na mrozy i przed ich nadejściem, potrzebuje specjalnego potraktowania.

Popularne rośliny zimozielone
Drzewa i krzewy zimozielone – czy wiecznie zielone – to te, u których przyrost liści odbywa się przez cały rok. Stare liście są zrzucane i wymieniane stopniowo, w ten sposób roślina przez cały rok pozostaje zielona. Całkowita wymiana liści zajmuje 3-6 lat.

Do drzew i krzewów zimozielonych należy większość iglaków (wyjątkiem jest m.in. modrzew), ale jest też szeroka gama roślin liściastych. Bardzo popularne są rododendrony, bukszpany, ogniki, mahonie, czy ostrokrzewy. Z bylin najczęściej spotykane są bluszcze, barwinki, runianki, wrzosy, niektóre ciemierniki.

Wymagania roślin zimozielonych

Wiele gatunków roślin zimozielonych preferuje stanowiska cieniste i półcieniste, źle znoszą intensywne i bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Ponadto wykształcają płytki system korzeniowy. Cechy te sprawiają, że rośliny te mogą być sadzone pod drzewami o głębokim systemie korzeniowym – takie sąsiedztwo zapewnia im cień, a rośliny nie konkurują o wodę.

Stanowisko dla roślin zimozielonych powinno też być wilgotne, ale nie mokre. Dobrze też posadzić obok siebie kilka okazów, wtedy gleba wolniej wysycha. Stanowisko dla roślin zimozielonych powinno być osłonięte przed wiatrem. W charakterze osłony można wykorzystać sam dom, jednak nie należy ich sadzić bezpośrednio pod murem - latem, nagrzane ściany mogą spowodować poparzenie roślin.

Warto ustalić jaki jest najczęstszy kierunek wiatrów w naszej okolicy – w Polsce najczęściej wiatry wieją z zachodu. Jako wiatrochron dobrze też działa żywopłot.

Jak dbać o rośliny zimozielone jesienią i zimą
Liściaste krzewy zimozielone są dość wrażliwe na mrozy. Bardziej niż sam mróz może im zaszkodzić wiatr, a szczególnie niebezpieczne jest połączenie tych dwóch czynników. Dlatego krzewom zimozielonym należy zapewnić ochronę przed mrozem.

Ziemię wokół krzewu, a także byliny zimozielone należy przykryć, np. gałązkami świerkowymi, albo obsypać liśćmi, co zapobiegnie przemarzaniu ziemi i korzeni, natomiast sam krzew można owinąć agrowłókniną, czy słomianą matą i przewiązać sznurkiem. Należy unikać zbyt ścisłego owijania rośliny. Nie wszystkie rośliny trzeba w ogóle owijać - tylko te bardziej wrażliwe na mróz.

Dla większości roślin zimozielonych zagrożeniem jest nie sam mróz, ale wiatr oraz tzw. susza fizjologiczna.
Dla większości roślin zimozielonych zagrożeniem jest nie sam mróz, ale wiatr oraz tzw. susza fizjologiczna. RitaE - pixabay.com

Jesienią (a nawet zimą) pamiętaj o podlewaniu!

Rośliny zimozielone mają specyficzną fizjologię. Ponieważ przez cały rok utrzymują liście, to przez cały rok potrzebują wody. Zimą, woda zawarta w roślinie, wyparowuje, a jeśli ziemia zamarznie, to roślina nie ma szansy na jej uzupełnianie. Może wtedy dojść do zjawiska tzw. suszy fizjologicznej, prowadzącej do wyniszczenia rośliny. Kiedy roślinom brakuje wody, dość łatwo to poznać po liściach, które zaczynają się podwijać i robią się bardziej matowe.

Jeśli jesień jest sucha (szczególnie po suchym lecie), rośliny zimozielone trzeba podlewać, żeby były dobrze nawodnione przed nadejściem mrozów. W zależności od pogody można (a czasem nawet trzeba) podlewać je również zimą - robimy to wtedy, gdy nadal brakuje opadów, a nie ma mrozów. Koniecznie zadbajmy też o to, żeby ziemia wokół krzewów i innych roślin nie przemarzała - dzięki temu będą miały szanse na wykorzystanie wilgoci z gleby. W tym celu podłoże ściółkuje się, jak to opisano powyżej.

 

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl