Dekoracje ogrodowe mogą mieć przeróżny charakter i być zrobione z różnych materiałów. Od rzeźb z krzewów, przez fantazyjne kwietniki i doniczki, po różne figurki i rzeźby, z klasycznym krasnalem ogrodowym włącznie.
W ich wyborze ważne są dwie rzeczy: po pierwsze – mają się nam podobać. Po drugie – ich styl i charakter powinien pasować do naszego ogrodu. Warto też zadbać o to, żeby były bezpieczne, szczególnie jeśli w ogrodzie bawią się dzieci, które miewają różne pomysły.
Polecamy też: Kwietniki do domu i ogrodu. Jak je wybierać
Dekoracje ogrodowe możemy też przygotować samodzielnie. Szczególnie „wdzięcznym” materiałem są wszelkie stare naczynia, doniczki i pojemniki, które możemy odnowić (lub nie) i wykorzystać jako kwietniki, czy pojemniki na rośliny. A jeśli mamy czas i cierpliwość, to z samych roślin możemy również zrobić cuda. Oto kilka pomysłów.
ZOBACZCIE pomysły na przeróżne ogrodowe ozdoby i dekoracje
Rzeźby ogrodowe
Rzeźby to jedna z podstawowych dekoracji ogrodowych, a jednocześnie najbardziej zróżnicowana grupa. Mamy do dyspozycji i figurki stylizowane na klasyczne rzeźby, i zabawne rzeźby zwierząt, i całkiem nowoczesne formy. Klasyczne krasnale ogrodowe, postacie z doniczek, czy rzeźby rodem z ogrodów Dalekiego Wschodu. Drewniane, kamienne, metalowe, betonowe. Do wyboru, do koloru.
Wybierając ogrodowe rzeźby, skupmy się na dopasowaniu ich do stylu domu i ogrodu. Zastanówmy się też, czy nasz ogród ma mieć "poważny" i elegancki charakter, czy może będą dokazywać w nim dzieci, albo my sami lubimy jakiś element zabawy i humoru w aranżacji ogrodu. Jeśli stawiamy na elegancję, wybierzmy klasyczne lub nowoczesne rzeźby, a jeśli nasz ogród ma być bardziej swobodną przestrzenią, nie bójmy się kolorowych figurek, czy postaci zwierząt.
Zadbajmy też o odpowiednią ekspozycję. Jeśli zdecydujemy się na klasyczną rzeźbę, możemy ustawić ją np. w centralnym punkcie, na postumencie. Ale rzeźby ogrodowe pięknie też wyglądają jakby mimochodem wkomponowane w ogród – ustawione na trawniku, czy między kwiatami. Czasem rzeźby mogą stworzyć dodatkową „akcję” – żaba skakać do wody, sarenka skubać kwiatki, czy grupa ceramicznych postaci spotkać się plotki w naszych paprociach. Nie bójmy się korzystać z wyobraźni i fantazji.
Pojemniki na kwiaty i kwietniki
Modną i fajną ozdobą ogrodu są wszelkiego rodzaju kwietniki i nietypowe pojemniki na rośliny. Tutaj właściwie nie ma ograniczeń – od starych naczyń, poprzez balie i wanny, aż do łódek, wozów, czy… krzeseł. Warto wykorzystać i odnowić różne „stare graty” i zrobić z nich dekoracje ogrodu. Zastanówmy się jednak nad kompozycją, tak żeby odpowiednio wyeksponować nasze ozdoby oraz rośliny, a nie zagracić ogrodu.
Możemy również zaopatrzyć się w dekoracyjne pojemniki, czy kwietniki – są one dostępne w sklepach ogrodniczych w naprawdę dużym wyborze form, kształtów (i cen).
Topiary, czyli rzeźby z drzew i krzewów
Topiary to bardzo efektowne ozdoby ogrodowe. Są to po prostu krzewy lub drzewa przycinane tak, by uzyskały pożądany kształt. A ten może być przeróżny – od eleganckiego stożka, czy kuli, po postacie ludzi, czy zwierząt. Do tworzenia topiarów najlepiej nadają się wiecznie zielone krzewy, takie jak bukszpan lub cis. Bardziej skomplikowane kształty tworzy się na stelażach (np. metalowych).
Formowanie topiarów wymaga cierpliwości i systematycznej pracy. Musimy sobie zdawać sprawę z tego, że efekty będą widoczne po kilku latach. W dodatku nie możemy zaniedbać pielęgnacji krzewów i ich regularnego „strzyżenia”.
„Zielone” rzeźby
Istnieje też inna forma „zielonych” rzeźb. Wybrany kształt usypuje się z ziemi (czasem jest potrzebny dodatkowy stelaż), wzmacnia siatką i obsadza roślinami – kwiatami, pnączami, czy nawet trawą. Takie rzeźby najlepiej prezentują się w dużych ogrodach. Najbardziej okazałe powstają w parkach i ogrodach botanicznych, ale możemy spróbować tej atrakcji również we własnym ogrodzie.
Dekoracyjne lampiony i inne dodatki
Znakomitą i praktyczną ozdobą ogrodu są także lampiony. Latarenki zawieszone na gałęziach drzew, czy świeczniki ustawione na trawniku, sprawią, że wieczór w naszym ogrodzie będzie wyglądał magicznie. Takie lampiony, czy świeczniki przypominające ażurowe doniczki bez trudu kupimy w sklepach z wyposażeniem domu. Do tego świeczka, np. typu tea light i wieczorny ogród zrobi się naprawdę piękny.
Drobną, ale ciekawą ozdobą są ceramiczne figurki i kwiaty „na patyku”, który wtyka się w ziemię. To ozdoba nieco mniej poważna, ale jeśli mamy dzieci, albo chcemy stworzyć w ogrodzie nieco bajkowy nastrój, sprawdzi się bardzo dobrze. Widok wielkiej biedronki unoszącej się nad rabatą kwiatową wywoła uśmiech nawet w pochmurny dzień.
Podpowiadamy: Jak stworzyć skalniak w ogrodzie i czym go obsadzić