Te kwiaty i warzywa możesz posiać w ogrodzie już w marcu. Ale zwróć uwagę na kilka rzeczy. Sprawdź, co można już siać

Katarzyna Józefowicz
Wideo
od 7 lat
Niektóre kwiaty i warzywa można wysiać do gruntu już w marcu. Trzeba jednak zwrócić uwagę na kilka rzeczy, bo pogoda w tym miesiącu bywa kapryśna. Nie ze wszystkimi roślinami trzeba się spieszyć. Sprawdź, jakie kwiaty oraz warzywa można siać w marcu w ogrodzie.

Spis treści

Po długiej zimie zwykle nie możemy doczekać się ciepłej i słonecznej wiosny, aby móc znów cieszyć się pięknem naszego ogrodu. Pierwsze prace ogrodnicze często można rozpocząć już na przedwiośniu (pod koniec lutego i w marcu). Bywa jednak, że jeszcze w marcu leży śnie, choć akurat luty 2024 r., był wyjątkowo ciepły.

Z siewami ruszamy, kiedy tylko pogoda na to pozwoli, wysiać wprost do gruntu pierwsze nasiona roślin uprawnych. Dzięki temu będziemy mogli liczyć na wcześniejsze zbiory warzyw i szybsze kwitnienie roślin ozdobnych. Wczesny siew możliwy jest jednak wyłącznie w przypadku roślin odpornych na chłód i niekorzystne warunki pogodowe. Nie brakuje ich jednak wśród warzyw, a także roślin ozdobnych (głównie jednorocznych).

Jeśli pogoda to umożliwia, w marcu (a nawet lutym) możemy wysiewać pierwsze nasiona do gruntu.
Jeśli pogoda to umożliwia, w marcu (a nawet lutym) możemy wysiewać pierwsze nasiona do gruntu. JanMallander - pixabay.com

Pamiętaj o przygotowaniu ziemi pod siew w marcu

Pierwsze wysiewy najlepiej rozpocząć w warzywniku, gdy tylko ziemia rozmarzanie. Zanim przystąpimy do siewu, podłoże należy wcześniej odpowiednio przygotować, oczyszczając je z chwastów i resztek pożniwnych, zasilając kompostem, przekopując i grabiąc.

Warzywa, które można posiać w marcu w ogrodzie

  • Na początku marca, a w wyjątkowo ciepłe lata nawet już pod koniec lutego, wprost do gruntu możemy siać wczesne odmiany pietruszki i marchwi, roszponkę i szpinak oraz wysadzić ząbki czosnku.
  • W połowie marca wprost do gruntu można siać rzodkiewkę, koper ogrodowy, pasternak, sałatę masłową, bób, szczypiorek, skorzonerę, groch, marchew, pietruszkę korzeniową i naciową.

Jakie kwiaty można siać w marcu w ogrodzie?

Marzec to również odpowiednia pora na siew wprost do gruntu niektórych roślin ozdobnych (głównie jednorocznych). Do gatunków dobrze znoszących niskie temperatury i nadających się do siewu już w drugiej połowie marca należą m.in. chaber bławatek, mak polny, miłek letni, czarnuszka damasceńska, gipsówka letnia, groszek pachnący, nagietek lekarski, maczek kalifornijski, ostróżeczka ogrodowa, powój trójbarwny, smagliczka nadmorska.

Wczesny wysiew nasion – na co zwrócić uwagę

Rozpoczynając wczesne siewy roślin wprost do gruntu, trzeba jednak pamiętać, że przedwiośnie w naszym kraju to bardzo kapryśna pora roku, dlatego w pogodzie mogą zdarzać się jeszcze różne niespodzianki. Czasami już w lutym bywa ciepło i słonecznie, innym razem jeszcze w marcu na rabatach leży śnieg i doskwierają silne przymrozki.

Dlatego też nie zawsze powinniśmy ściśle przestrzegać zaleceń dotyczących terminu siewu poszczególnych gatunków roślin, a raczej dostosować je do realnych możliwości, jakie stwarza nam panująca na zewnątrz pogoda. Jeżeli mimo złych prognoz wysiejmy nasiona do gruntu już w lutym, a w marcu nadejdą silne przymrozki i spadnie śnieg, kiełkujące siewki mogą tego nie przetrwać, nawet jeśli z natury są dość odporne na chłody.

Kiedy natomiast długoterminowe prognozy są korzystne i zapowiadają mnóstwo słońca, a my będziemy zwlekać z siewem – również możemy być stratni. Dotyczy to warzyw dnia długiego – rośliny mogą szybciej wybić w pęd kwiatowy kosztem plonowania (np. sałata, szpinak, rzodkiewka). Również rośliny ozdobne później zakwitną. Dowiedz się: jakich warzyw nie siać późną wiosną.

Mimo korzystnych warunków pogodowych wczesne siewy czasami mogą być jednak niemożliwe do przeprowadzenia, bo ziemia w ogrodzie nadal pozostaje zmarznięta.

O czym pamiętać, siejąc nasiona do gruntu w marcu?

Bez względu jednak na sytuację pogodową, decydując się na wczesne wysiewy, trzeba mieć pod ręką zapas włókniny, którą przykryjemy obsiane zagony w razie nagłych spadków temperatury, chroniąc w ten sposób siewki przez przemarznięciem.

Siejąc nasiona roślin wprost do gruntu o tak wczesnej porze roku, należy też odpowiednio wybierać ich odmiany. W przypadku warzyw odpornych na chłody mogą trafić się bowiem odmiany źle znoszące niskie temperatury (szczególnie odmiany późniejsze), dlatego należy szukać tych najbardziej odpornych i najwcześniejszych.

Sprawdź: Jakie drzewa i krzewy trzeba przyciąć już marcu

Pamiętaj o przerywaniu roślin

Trzeba też pamiętać, że siew nasion wprost do gruntu często wiąże się też z koniecznością przeprowadzenia przerywki. Kiedy rośliny wykiełkują i podrosną, zbyt gęste wschody należy przerwać, usuwając z rzędów najsłabsze rośliny i pozostawiając te najsilniejsze w odpowiedniej dla danego gatunku rozstawie. W przeciwnym razie zbyt gęsto rosnące warzywa wydadzą mniejsze plony słabszej jakości, a rośliny ozdobne będą słabiej kwitły i częściej chorowały.

Polecjaka Google News - RegioDom

Zadbaj o swój ogród przy pomocy niezbędnych narzędzi!

Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl