Derenie bardziej znane i popularne
Derenie w zależności od gatunku różnią się też pokrojem i wysokością. Niektóre mają zaledwie ok. 20-30 cm wysokości (dereń kanadyjski), inne dorastają do ok. 1 m wys. (dereń rozłogowy odm. „Kelseyi”), a jeszcze inne osiągają wysokość ok. 2-3 m. Wśród dereni są też prawdziwe „giganty”, dorastające nawet do 7-9 (10) m wys. (dereń pagodowy).
Różnorodność dereni pozwala cieszyć się urodą tych wspaniałych roślin przez cały rok. Wiosną i latem można podziwiać ich piękne liście lub wspaniałe kwiaty, a zimą kolorowe pędy. Aby jednak w pełni docenić piękno świata dereni, trzeba wybrać do uprawy odpowiednie gatunki.
Całoroczną ozdobę ogrodu, zapewnią nam derenie białe (Cornus alba) i rozłogowe (Cornus sericea). Krzewy dorastają od ok. 0,8-3 m wys. i są mało wymagające, dlatego ich uprawa nie jest kłopotliwa. Od wiosny do jesieni ich główną ozdobą są atrakcyjne liście (szczególnie u odmian barwnych jak np. dereń biały „Elegantissima” czy dereń rozłogowy „White Gold”), zimą natomiast na pierwszy plan wysuwają się kolorowe pędy.
Obok dereni białych i rozłogowych, wspaniałą dekoracją ogrodu mogą być też krzewy o ciekawym pokroju jak np. dereń pagodowy (Cornus controversa). Ze względu na rozmiar (wys. ok. 7-9 m, odmiany ok. 3-6 m.), nadaje się wprawdzie do uprawy jedynie w większych ogrodach, warto się nim jednak zainteresować, gdyż jego horyzontalny pokrój i piękne liście nadają mu bardzo malowniczy wygląd (np. u odm. „Variegata”).
Derenie o egzotycznej urodzie i kwiatach
Niezwykle atrakcyjną grupę dereni stanowią też rośliny o dekoracyjnych kwiatach, do których zaliczają się m.in.: dereń Kousa, dereń kwiecisty i dereń kanadyjski. Wprawdzie ich właściwe kwiaty są małe i niepozorne, ale otaczają je duże, barwne, ozdobne podsadki.
Dereń Kousa do większych ogrodów
Jednym z najpiękniejszych dereni w tej grupie krzewów jest dereń Kousa (Cornus Kousa), który w porze kwitnienia (czerwiec) wygląda naprawdę zjawiskowo (obsypuje się dużymi, białymi lub różowymi „kwiatami”). Po przekwitnieniu kwiaty przekształcają się w atrakcyjne, kuliste, czerwone owoce, które są jadalne i smaczne.
Dereń Kousa jest dużym i rozłożystym krzewem (ok. 5-6 m wys. i ok. 3-4 m szer.), dlatego nadaje się do uprawy jedynie w większych ogrodach. Ze względu na swój pokrój i wspaniałe kwiaty, powinien być sadzony jako soliter, gdyż inne rośliny mogłyby mu tylko przeszkadzać.
Jak uprawiać dereń Kousa
Dereń Kousa jest jednak nie tylko okazały, ale też dość wymagający. Preferuje stanowiska słoneczne lub półcieniste oraz żyzne, próchnicze, chłodne, lekko kwaśne i wilgotne gleby Nie toleruje suszy, ale korzeni się dosyć płytko, dlatego utrzymanie odpowiedniej wilgotności podłoża może być w jego przypadku trudne. Wyjściem z sytuacji jest intensywne ściółkowanie roślin, zabezpieczające podłoże przed wysychaniem, a korzenie przed zimowym chłodem
Kolejną słabością rośliny jest niezbyt wysoka mrozoodporność. W cieplejszych rejonach kraju, dorosłe egzemplarze nie powinny mieć problemów z przetrwaniem zimy, ale młode rośliny lub krzewy uprawiane w miejscach chłodniejszych, należy osłaniać na zimę włókniną, a ich korzenie zabezpieczać grubą warstwą ściółki.
Dereń kwiecisty do mniejszych ogrodów
Kolejnym dereniem o pięknych kwiatach jest nieco mniejszy od poprzedniego dereń kwiecisty (Cornus florida). Osiąga wysokość ok. 3-4 m. Jego kwiaty, o czerwonych lub różowych, zaokrąglonych podsadkach pojawiają się na krzewie wiosną (kwiecień-maj) i stanowią wspaniałą ozdobę ogrodu.
Dereń kwiecisty ma podobne wymagania jak dereń Kousa, ale jest od niego bardziej wrażliwy na niskie temperatury, dlatego nadaje się do uprawy jedynie w najcieplejszych rejonach kraju i na zacisznych stanowiskach.
Dereń kanadyjski – nawet do najmniejszych ogrodów
Ostatnim pięknie kwitnącym dereniem jest dereń kanadyjski (Cornus canadensis), który w przeciwieństwie do poprzednich gatunków, doskonale nadaje się do uprawy w małych ogrodach. Jest malutki - dorasta do ok. 20-30 cm wysokości. Za pomocą podziemnych rozłogów, silnie się jednak rozrasta, dlatego może być nieco ekspansywny.
Dzięki temu jest doskonałą rośliną okrywową. Dereń kanadyjski ma podobne wymagania jak dwa poprzednie gatunki, ale dużo lepiej od nich znosi niskie temperatury, dlatego w naszym kraju jest całkowicie mrozoodporny.
Licencja CC BY-SA 3.0