Drewnem można wykładać całe alejki i ścieżki jednak należy pamiętać, aby było ono ryflowane. Niewielkie wgłębienia w strukturze nawierzchni zmniejszają bowiem śliskość wilgotnego drewna oraz stanowią zabezpieczenie przed poślizgnięciem.
Podstawowe rodzaje drewnianych nawierzchni
- Bruk – składa się z kostek odpornego na warunki atmosferyczne, twardego drewna (najczęściej dębu, buku). Jego powierzchnia wygląda naturalnie i elegancko, dzięki czemu dobrze komponuje się na wielu przestrzeniach. Bruk drewniany nadaje się do stworzenia alejek, a nawet podjazdów samochodowych, jego montaż jest dość prosty, dlatego można wykonywać go samodzielnie.
- Podkłady – to prostokątne belki z twardego drewna, takiego jak dąb. Niegdyś stosowane były, jako podkłady pod torowiska.
W aranżacjach ogrodowych znajdują swoje szerokie zastosowanie w tworzeniu podestów oraz podpór podtrzymujących skarpy. - Plastry drewna – tworzone są z grubych pni drzew lub z okazałych gałęzi. Można wykonać je samodzielnie, pamiętając o tym, że optymalna wielkość elementów to 30-40 centymetrów średnicy, oraz 20 centymetrów grubości. Przygotowane plastry wbija się w utwardzoną ziemię za pomocą gumowego młotka, a odstępy pomiędzy poszczególnymi elementami dokładnie obsypuje się delikatnym żwirem.
Drewniane nawierzchnie – zalety i wady
W ogrodzie, wszystkie elementy drewniane wyglądają elegancko i dobrze komponują się z otoczeniem. Nawierzchnie drewniane są estetyczną dekoracją, niestety cechują się dużo niższą odpornością niż kamień czy beton.
Najmniej trwałe są nawierzchnie nieosłonięte przed deszczem i mrozem, aby podwyższyć ich żywotność, należy dokonywać regularnej konserwacji.
Zabezpieczanie drewnianych nawierzchni
Drewniane nawierzchnie powinny być zaimpregnowane ciśnieniowo przed rozpoczęciem montażu. Dodatkowo, aby zapewnić trwałość, drewno należy regularnie pokrywać powłoką bejcy lub impregnatu, które chronią strukturę drzewa przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych.
Warto wiedzieć
Żywotność drewnianych nawierzchni ogrodowych w znacznym stopniu zależy od sposobu ich montażu. Aby elementy wykonane z drewna były bardziej trwałe, zaleca się umieszczanie ich na żwirowym, przepuszczającym wilgoć podkładzie.
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?