Drewniane nawierzchnie w ogrodzie

Ewa Brodowska
Nawierzchnie z drewna wyglądają oryginalnie i naturalnie.
Nawierzchnie z drewna wyglądają oryginalnie i naturalnie. Katarzyna Laszczak
Drewniane nawierzchnie doskonale komponują się w większości aranżacji ogrodowych, podkreślając ich naturalny charakter oraz harmonizując z roślinnością ogrodową.

Drewnem można wykładać całe alejki i ścieżki jednak należy pamiętać, aby było ono ryflowane. Niewielkie wgłębienia w strukturze nawierzchni zmniejszają bowiem śliskość wilgotnego drewna oraz stanowią zabezpieczenie przed poślizgnięciem.

Podstawowe rodzaje drewnianych nawierzchni

  • Bruk – składa się z kostek odpornego na warunki atmosferyczne, twardego drewna (najczęściej dębu, buku). Jego powierzchnia wygląda naturalnie i elegancko, dzięki czemu dobrze komponuje się na wielu przestrzeniach. Bruk drewniany nadaje się do stworzenia alejek, a nawet podjazdów samochodowych, jego montaż jest dość prosty, dlatego można wykonywać go samodzielnie.
  • Podkłady – to prostokątne belki z twardego drewna, takiego jak dąb. Niegdyś stosowane były, jako podkłady pod torowiska.
    W aranżacjach ogrodowych znajdują swoje szerokie zastosowanie w tworzeniu podestów oraz podpór podtrzymujących skarpy.
  • Plastry drewna – tworzone są z grubych pni drzew lub z okazałych gałęzi. Można wykonać je samodzielnie, pamiętając o tym, że optymalna wielkość elementów to 30-40 centymetrów średnicy, oraz 20 centymetrów grubości. Przygotowane plastry wbija się w utwardzoną ziemię za pomocą gumowego młotka, a odstępy pomiędzy poszczególnymi elementami dokładnie obsypuje się delikatnym żwirem.
Nawierzchnia drewniano żwirowa wygląda naturalnie i atrakcyjnie.
Nawierzchnia drewniano żwirowa wygląda naturalnie i atrakcyjnie. Katarzyna Laszczak

Drewniane nawierzchnie – zalety i wady

W ogrodzie, wszystkie elementy drewniane wyglądają elegancko i dobrze komponują się z otoczeniem. Nawierzchnie drewniane są estetyczną dekoracją, niestety cechują się dużo niższą odpornością niż kamień czy beton.

Najmniej trwałe są nawierzchnie nieosłonięte przed deszczem i mrozem, aby podwyższyć ich żywotność, należy dokonywać regularnej konserwacji.

Zabezpieczanie drewnianych nawierzchni

Drewniane nawierzchnie powinny być zaimpregnowane ciśnieniowo przed rozpoczęciem montażu. Dodatkowo, aby zapewnić trwałość, drewno należy regularnie pokrywać powłoką bejcy lub impregnatu, które chronią strukturę drzewa przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Warto wiedzieć

Żywotność drewnianych nawierzchni ogrodowych w znacznym stopniu zależy od sposobu ich montażu. Aby elementy wykonane z drewna były bardziej trwałe, zaleca się umieszczanie ich na żwirowym, przepuszczającym wilgoć podkładzie.

Drewniane nawierzchnie niestety nie są trwałe, dlatego trzeba pamiętać o ich impregnacji.
Drewniane nawierzchnie niestety nie są trwałe, dlatego trzeba pamiętać o ich impregnacji. Katarzyna Laszczak
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl