Impregnacja drewna - 10 najważniejszych zasad

Katarzyna Korzeniecka
Po zimie warto zadbać o nasze meble ogrodowe.
Po zimie warto zadbać o nasze meble ogrodowe. Altax
Wiosna zbliża się wielkimi krokami i już niedługo z lekka zardzewiałe przez zimę łopaty, pędzle i śrubokręty oraz inni ogrodowi pomocnicy, pójdą w ruch. Pamiętajmy jednak, że w ogrodzie, jak w życiu, obowiązują pewne zasady.

Dekalog Majsterkowicza:

  1. Impregnuj
  2. Dekoruj
  3. Dostosuj preparat do gatunku drewna
  4. Nie przesadź z grubością warstwy
  5. Mieszaj produkt
  6. Jedna powierzchnia = jeden preparat
  7. Nie igraj z wilgocią
  8. Ostrożnie z grzybami
  9. Chroń drewno przed promieniami UV
  10. Uważaj z metale

Nie przez przypadek impregnacja i dekoracja znalazły się na pierwszych miejscach. Rzecz, wydawałoby się naturalna, dla wielu tak oczywista nie jest. Wielu inwestorów nie zabezpiecza drewnianych mebli niczym, co jest dużym błędem.

Impregnatem technicznym lub gruntującym malujemy drewno przed nałożeniem produktów dekoracyjnych. Rolą impregnatu jest zabezpieczenie drewna przed grzybami, glonami czy pleśnią, których rozwój przyczynia się do erozji deski. Pamiętajmy również, że grzyby są szkodliwe dla zdrowia.

Z kolei produkty ochronno-dekoracyjne przedłużą żywotność drewna i dadzą ładny efekt wykończeniowy. A to przecież ważne, by elementy drewniane w naszym ogrodzie cieszyły oczy. Wersje kolorystyczne nie będą jednak prezentować się tak samo na każdym drewnie. Próbniki dostępne w sklepach są przeważnie wykonywane na sośnie. Dlatego tak ważna jest trzecia zasada powyższego dekalogu. Co ona oznacza w praktyce? - Każdy gatunek drewna, z którego zrobiona jest deska, ma swój indywidualny "skład chemiczny", w związku z czym różnie będzie reagowaćz produktami ochronno-dekoracyjnymi. Jeśli więc chcemy sprawdzić, czy kolor jest zgodny z naszymi oczekiwaniami, zróbmy najpierw próbę w mniej widocznym miejscu – radzi Andrzej Wójcik.

Produkty ochronno-dekoracyjne przedłużą żywotność drewna i dadzą ładny efekt wykończeniowy.
Produkty ochronno-dekoracyjne przedłużą żywotność drewna i dadzą ładny efekt wykończeniowy. Altax

Trzy kolejne zasady związane są z aplikacją. Produkt nakładajmy jak najcieńszymi warstwami. Zbyt gruba warstwa będzie długo schnąć,a potem może się łuszczyć i pękać. Koniecznie też co jakiś czas go mieszajmy, ponieważ pigmenty lubią się oddzielać i osadzać na dnie. Ponadto, jeśli deska była pokryta wcześniej np. olejem, a nam przyjdzie ochota na odmianę, to nie próbujmy nakładać na nią lakieru. Zasada działa też w drugą stronę – taras potraktowany kiedyś lakierem, nie przyjmie już oleju. - W doborze produktów musimy być konsekwentni, inaczej czeka nas szlifowanie całej powierzchni do surowego drewna – radzi Andrzej Wójcik.

Warto poświęcić trochę czasu na oględziny mebli czy drewnianych elementów architektury. Jeśli warstwa miejscami popękała lub złuszczyła się, dobrze będzie ją odnowić. - W szczeliny powłoki ochronno-dekoracyjnej mogła dostać się wilgoć, a ta z kolei sprzyja rozwojowi niszczycielskich grzybów
i pleśni. Pamiętajmy o siódmej zasadzie naszego Dekalogu! – przestrzega Andrzej Wójcik. Nie zabierajmy się za dekorowanie drewna mokrego – nie przyjmie ono żadnego środka! Drewno możemy zostawić do przeschnięcia na wiosennym słońcu, smarując je uprzednio rozpuszczalnikowym impregnatem gruntującym, żeby nie rozwinął się na nim grzyb. Jeśli mamy do czynienia z powierzchnią już zagrzybioną, bądźmy ostrożni i pamiętajmy, że nie wolno usuwać grzybów z powierzchni bez wcześniejszego unieszkodliwienia ich środkiem grzybobójczym. Wdychanie zarodników jest niebezpieczne dla zdrowia!

Zobacz: Meble ogrodowe dla dzieci

Prócz wilgoci, na drewno niekorzystnie wpływa też słońce, przez które deska blaknie. - Zasada dziewiąta mówi o ochronie przed promieniowaniem UV. W przypadku wersji kolorystycznych produktu, rolę tę pełnią pigmenty. W wersjach bezbarwnych preparatów należy sprawdzić, czy producent deklaruje takie zabezpieczenie – mówi Andrzej Wójcik.

Jeśli zwracamy dużą uwagę na estetykę otoczenia, pamiętajmy o ostatnim punkcie Dekalogu Majsterkowicza. Przykręcając deski lepiej unikać śrub żelaznych, a postawić na mosiężne lub ze stali nierdzewnej. Śruby żelazne, narażone na działanie wody, mogą zabarwiać drewno.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl