Jak i czym malować drewno ogrodowe, żeby było trwałe przez lata

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Drewno to jeden z podstawowych materiałów budowlanych, używanych w ogrodzie. Pamiętajmy o jego prawidłowym zabezpieczeniu.

Drewniane altany, płoty, a czy meble ogrodowe z drewna to nieodłączna część przydomowego ogrodu. Trzeba jednak pamiętać, że drewno to naturalny materiał i wymaga odpowiedniego zabezpieczenia. Dzięki temu będzie trwałe, a kolejne malowanie będzie konieczne dopiero za kilka lat. Ważny jest zarówno wybór odpowiednich preparatów, jak i odpowiednie ich zastosowanie. Podpowiadamy jak prawidłowo zabezpieczyć drewno ogrodowe – krok po kroku.

Zaczynamy od zagruntowania drewna ogrodowego

Zabezpieczenie drewna ogrodowego zaczynamy od zastosowania preparatu gruntującego, który ochroni drewno przed grzybami, sinizną itp. organizmami, które powodują rozkład drewna i jego przebarwienia. Warto zwrócić uwagę na impregnaty gruntujące szybkoschnące. Impregnaty gruntujące nie tworzą na drewnie powłoki i nie zmieniają koloru drewna, jednak są ważne, bo zapewniają ochronę przed grzybami, której nie dają preparaty dekoracyjne.

Dowiedz się też: Jak zbudować drewniany płot

Malujemy drewno preparatem ochronno-dekoracyjnym

Po zagruntowaniu drewna (i odczekaniu odpowiedniego czasu, podanego przez producenta preparatu), pora na zastosowanie preparatu, która nada drewnu ostateczny wygląd i dodatkowo zabezpieczy jego powierzchnię przed czynnikami atmosferycznymi. Tutaj wybór jest bardzo duży, w zależności od tego, jaki efekt dekoracyjny chcemy osiągnąć. Zwróćmy uwagę na to, jak powinno być przygotowane drewno. Są np. impregnaty ochronno-dekoracyjne, które można stosować zarówno na drewnie oszlifowanym, jak i nieoszlifowanym – nadając mu półmatowe wykończenie. Z kolei jeśli zależy nam na satynowym szlachetnym połysku, musimy zadbać o dokładne oszlifowanie drewna, a potem zastosować lakierobejcę. Jeśli natomiast malujemy drewno nieszlifowane, dobrze sprawdzą się impregnaty o żelowej konsystencji. Z kolei do malowania drewna twardego lub egzotycznego polecany jest olej do drewna.
Wybierając preparat do drewna, zwróćmy uwagę na to, po jakim czasie można nakładać drugą warstwę (w przypadku niektórych preparatów szybkoschnących to tylko 2 godziny), jaki jest całkowity czas wysychania preparatu oraz na jak długo zapewnia on ochronę przed czynnikami atmosferycznymi (dobrej jakości preparaty zapewniają 7 lat aktywnej ochrony).

Jak malować drewno ogrodowe

Zanim weźmiemy się do malowania drewna, przeczytajmy dokładnie jego etykietę i przestrzegajmy zaleceń producenta. W przypadku większości preparatów ochronno-dekoracyjnych do drewna, trzeba nałożyć dwie warstwy. Bardzo ważne jest odczekanie odpowiedniego czasu, zanim zaczniemy nakładać drugą warstwę. Trzeba też uważać z grubością warstwy – tu sprawdza się zasada „co za dużo, to niezdrowo”.
– _Nakładanie zbyt grubych warstw to jeden z najczęściej popełnianych błędów _– zauważa Andrzej Wójcik. – _Skutkuje to tym, że powierzchnia bardziej podatna jest na łuszczenie i pękanie. Zbyt gruba warstwa ponadto znacznie wydłuża czas schnięcia preparatu i psuje efekt dekoracyjny, gdyż zamiast podkreślić rysunek drewna, zupełnie go przykrywa. _– podpowiada Andrzej Wójcik, doradca techniczny w firmie Altax.
Bardzo ważne jest także, żeby malować tylko suche drewno. W mokre preparat nie wniknie odpowiednio głęboko i nie zabezpieczy odpowiednio drewna. Powłoki naniesione na mokre drewno będą nietrwałe i szybko ulegną zniszczeniu. Cała nasza praca pójdzie na marne.

Malowanie a gatunek drewna

Zanim zaczniemy malować płot, altanę czy meble ogrodowe, zwróćmy uwagę z jakim gatunkiem drewna mamy do czynienia. Nieco inaczej będzie wyglądało malowane drewno sosnowe, a inaczej dębowe pomalowane tym samym preparatem – efekt będzie też się różnił od prezentowanego przez producenta. Dlatego warto sprawdzić na niewidocznym fragmencie drewna, jak w rzeczywistości prezentuje się dany preparat.

Malowanie drewna preparatami bezbarwnymi

Do malowania drewna ogrodowego możemy zastosować zarówno preparaty nadające kolor, jak i bezbarwne. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, czy dany środek zapewnia ochronę przed promieniowaniem UV, które powoduje szarzenie drewna i przyczynia się do jego niszczenia. W przypadku preparatów nadających kolor nie jest to problem (ochronę przez promieniowaniem UV zapewniają pigmenty). Jednak jeśli wybierzemy preparat bezbarwny, zwróćmy uwagę, czy na opakowaniu producent deklaruje ochronę przed promieniowaniem UV.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl