Dziki storczyk w ogrodzie. Jak uprawiać podkolan biały

Katarzyna Józefowicz
Podkolan biały jest jednym z naszych rodzimych storczyków. Dziko rosnący jest pod ochroną, ale można go uprawiać w ogrodzie.
Podkolan biały jest jednym z naszych rodzimych storczyków. Dziko rosnący jest pod ochroną, ale można go uprawiać w ogrodzie. Katarzyna Laszczak
Rosnące w Polsce storczyki są pod ochroną, ale niektóre można kupić i uprawiać w ogrodzie. Piszemy, jak uprawiać uroczy i pachnący storczyk – podkolan biały.

Dzikie piękno storczyków

Storczyki znane z kwiaciarni i centrów handlowych to bardzo piękne, atrakcyjne i niezwykle lubiane rośliny ozdobne. Ich pięknymi kwiatami możemy cieszyć się jednak wyłącznie w domu lub na balkonie czy tarasie w okresie letnim. Jest jednak też sporo storczyków, których niezwykłą, choć znacznie subtelniejszą urodę możemy podziwiać także w ogrodzie.

Kilka rodzimych gatunków storczyków dobrze znosi nasz klimat i przez cały rok może pozostawać w gruncie. Ich kwiaty nie są wprawdzie tak bajecznie kolorowe i okazałe jak u popularnych falenopsisów, ale z pewnością zasługują na uwagę ze względu na swoją niezwykłość i oryginalność, a czasem także wspaniały zapach. Jednym z takich gatunków jest między innymi podkolan biały.

Podkolan biały – storczyk z naszych łąk

Podkolan biały można spotkać w świetlistych, wilgotnych lasach, na leśnych polanach, zrębach lub w luźnych zaroślach na terenie całego kraju, choć niestety, znacznie rzadziej niż kiedyś. Przez długie lata storczyk objęty był ścisłą ochroną gatunkową i pod groźbą kary nie wolno było go pozyskiwać ze stanowisk naturalnych, dlatego mógł bez przeszkód się rozmnażać i rozwijać. Od kilku lat (od roku 2014) jego ochrona jest jedynie częściowa, dlatego roślina zaczyna ponownie znikać z naturalnego środowiska.

Bez względu jednak na to, jaką ochroną storczyk jest aktualnie objęty, do ogrodu NIE pozyskujmy go ze stanowisk naturalnych tylko kupujmy u sprawdzonych i certyfikowanych sprzedawców lub w szkółkach, posiadających pozwolenie na jego hodowlę, rozmnażanie i sprzedaż. Dzięki temu przyczynimy się do ochrony rośliny i damy szansę sobie oraz przyszłym pokoleniom na spotkanie jej w lesie, podczas wiosennego spaceru.

UWAGA: ochrona częściowa roślin oznacza, że w pewnych przypadkach można ją pozyskiwać, ale tylko za zezwoleniem regionalnego dyrektora ochrony środowiska. Nie można ich zrywać, czy wykopywać samowolnie, nawet „tylko jednego kwiatka” lub w celu „przesadzenia” do ogrodu.

Uroczy i pachnący storczyk

Podkolan biały nie jest rośliną zbyt okazałą (wys. ok. 20-60 cm), ale jak na dzikiego storczyka posiada całkiem spore, białe kwiaty, rozwijające się wiosną i wczesnym latem (maj-lipiec) w górnej części sztywnego pędu w postaci okazałego grona. Pęd oraz znajdujące się u jego podstawy dwa duże, odziomkowe, szerokie, zielone liście (przypominające liście konwalii), wyrasta z podziemnej bulwy, złożonej z dwóch mniejszych, pękatych, wrzecionowatych bulwek. Jedna z nich, zeszłoroczna, wydaje w danym roku kwiat, druga natomiast gromadzi substancje odżywcze, aby móc zakwitnąć w kolejnym roku.

W czasie kwitnienia kwiaty tego storczyka wydzielają silny, słodki, ładny zapach, szczególnie intensywny wieczorem i w nocy, gdyż jego zadaniem jest zwabianie zapylających roślinę nocnych motyli (ciem).

Jakich warunków potrzebuje dziki storczyk – podkolan biały

Podkolan biały to uroczy storczyk bylinowy, który może być ozdobą każdego ogrodu. Roślina nie jest trudna w uprawie, ale dość wymagająca i zakwitnie tylko wtedy, gdy zapewnimy jej odpowiednie warunki siedliskowe. W ogrodzie należy przeznaczyć dla niej półcieniste stanowisko oraz żyzną, świeżą, próchniczą, przepuszczalną, ale stale wilgotną glebę. Podłoże warto wzbogacić o mikoryzę grzybową, poprawiającą warunki wzrostu i rozwoju storczyka (przyda się nieco podłoża z poprzedniego stanowiska zajmowanego przez roślinę).

Podkolan w naszych warunkach klimatycznych jest całkowicie mrozoodporny, dlatego nie wymaga zimowego okrycia i przez cały rok może pozostawać w gruncie. Pomimo iż tworzy nasiona, najczęściej rozmnażany jest przez podział dorosłego egzemplarza, prowadzony wczesną wiosną.

Podkolan w ogrodzie – z czym i gdzie sadzić ten storczyk

Podkolan najlepiej prezentuje się w towarzystwie innych roślin, gdyż sam w sobie nie jest szczególnie okazały. Otaczające go gatunki nie mogą być jednak zbyt kolorowe i duże, gdyż mogłyby przyćmić delikatną urodę storczyka. Roślina dobrze wygląda w pobliżu drzew lub w sąsiedztwie wysokich, zielonych krzewów.

Wspaniale prezentuje się również w ogrodzie leśnym. Na rabacie można zestawiać ją z kopytnikiem pospolitym, pierwiosnkiem Viala, fiołkiem błotnym, niezapominajką błotną, niskimi paprociami oraz innymi ogrodowymi storczykami (np. kukułką plamistą).

Z racji swojego miłego zapachu, szczególnie wyczuwalnego wieczorem i nocą, może być sadzony w pobliżu okna sypialni lub kącika wypoczynkowego. W ogrodach nie spotkamy go jednak zbyt często, gdyż jest traktowany bardziej jako roślina kolekcjonerska niż typowo ozdobna.

Polecamy też: Łąka kwietna. Jak ją założyć i co na niej posiać

 

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl