Błędy w uprawie storczyków – czego się wystrzegać i na co uważać

Katarzyna Józefowicz
Storczyki mają bardzo specyficzne wymagania. Trzeba o tym pamiętać, kiedy decydujemy się na ich uprawę.
Storczyki mają bardzo specyficzne wymagania. Trzeba o tym pamiętać, kiedy decydujemy się na ich uprawę. Arlouk - pixabay.com
Storczyki to niewątpliwie jedne z najbardziej atrakcyjnych i popularnych obecne kwiatów doniczkowych. Jednak musimy uważać na błędy w ich uprawie. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, uprawiając storczyki.

Spis treści

Storczyk piękny, ale wymagający

Storczyki stały się w ostatnich latach jednymi z naszych ulubionych roślin doniczkowych. Obecnie możemy spotkać je niemal w każdym centrum ogrodniczym, dlatego chętnie decydujemy się na ich zakup. Jak wielkie jest jednak nasze zdziwienie, kiedy po kilku dniach, wspaniałe kwiaty zaczynają więdnąć i opadać, choć miały zdobić nasze mieszkania przez wiele tygodni.

Przyczyn takiej sytuacji jest co najmniej kilka i chociaż winę za zły stan roślin ponosi czasem sprzedawca, znacznie częściej to my jesteśmy za to odpowiedzialni. Nie znając rośliny, którą kupujemy, nie wiemy, czego potrzebuje i popełniamy rażące błędy uprawowe, w wyniku których storczyk zrzuca kwiaty, słabnie, a nawet choruje i zamiera.

Po pierwsze - sprawdź gatunek storczyka

Dlatego też pierwsze co powinniśmy zrobić po zakupie rośliny to ustalić, do jakiego gatunku należy. Storczyki to grupa skupiająca ogromna liczbę gatunków, pochodzących z różnych środowisk, dlatego nie wszystkie będą miały takie same wymagania uprawowe.

W zależności od miejsca, z którego pochodzą, mogą mieć różne oczekiwania w stosunku do temperatury, światła, poziomu wilgotności czy formy uprawy (z podłożem lub bez), dlatego jeśli nie zapewnimy im tego, czego potrzebują, mogą nie kwitnąć, chorować, a nawet zamierać. W sprzedaży spotkamy różne gatunki storczyków (np. katleja, cymbidium, pafiopedilum czyli sabotek, canda, dendrobium, miltonia), ale zdecydowanie najliczniejszą grupę stanowią falenopsisy, zaskakujące różnorodnością odmian.

Falenopsisy są nie tylko bardzo atrakcyjne, ale też najłatwiejsze w uprawie, jednak nawet one nie zniosą złego traktowania, dlatego powinniśmy wiedzieć, na co zwrócić uwagę podczas ich uprawy.

Pamiętaj: Storczyki nie mogą rosnąć w ziemi ogrodowej, ale specjalnym podłożu dla storczyków. Tu dowiesz się więcej

Nie stawiaj storczyka na południowym oknie

Najczęstszym błędem, jaki popełniamy, jest ustawienie storczyków falenopsisów na słonecznym parapecie. Jeśli wydaje nam się, że skoro storczyki są roślinami tropikalnymi to kochają słońce, jesteśmy w błędzie. Falenopsisy to najczęściej epifity, które w naturze rosną w lasach, przyczepione do skał lub konarów drzew. Ich stanowisko nie znajduje się wiec w pełnym słońcu, tylko w jasnym półcieniu, gdyż światło które do nich dociera przez korony drzew jest rozproszone. Z tego względu storczyki uprawiane na południowym oknie będą narażone na poparzenia słoneczne, dlatego lepiej przeznaczyć dla nich miejsce na wschodnim lub zachodnim parapecie.

Uważaj na podlewanie storczyków

Kolejny problem związanym z uprawą storczyków to podlewanie. Próbując sprostać wymaganiom egzotycznych roślin, staramy się podlewać je jak najczęściej, co akurat w przypadku storczyków nie jest dobre. Jako epifity przyczepione do swojego gospodarza, nie rosną w ziemi, dlatego są przystosowane do pobierania wody z powietrza, a nie z podłoża.

Ich prawidłowe podlewanie polega więc na umieszczeniu doniczki z rośliną w wodzie na ok. 1-2 godz., a następnie odstawieniu odsączonych z nadmiaru wody roślin z powrotem na parapet. Zabieg ten należy wykonywać co 7-10 dni. Storczyki będą też wdzięczne za częste zraszanie, gdyż w naturze mają do dyspozycji sporo wilgoci w powietrzu.

Dlaczego storczyk nie kwitnie

Problemem w uprawie falenopsisów może być też ponowne doprowadzenie ich do kwitnienia, co ma związek głównie z niewłaściwymi temperaturami. Jeśli chcemy, żeby nasze storczyki często kwitły, musimy pamiętać, że chociaż pochodzą z tropików, potrzebują kilku tygodni przechłodzenia do zawiązania kwiatów.

Jeśli storczyki przez cały rok będą stały na ciepłym parapecie, mogą rosnąć bardzo ładnie, ale raczej nie zakwitną. Dlatego też dobrze jest postawić je jesienią na chłodnej werandzie lub trzymać w pobliżu rozszczelnionego okna, żeby chociaż przez 3-4 tygodnie miały szansę na temperaturę w okolicy 15-17°C. Roślinom dobrze też zrobi jesienny pobyt na balkonie, gdzie będą miały idealną dla siebie różnicę temperatur miedzy dniem i nocą.

Oczywiście z przechłodzeniem nie należy przesadzać, gdyż storczyki nie znoszą spadków temperatury poniżej 10°C i absolutnie nie tolerują przymrozków, więc kiedy temperatura na zewnątrz zacznie niebezpiecznie spadać, trzeba natychmiast zabrać je do mieszkania.

Jeśli chcemy doczekać się kwiatów, storczyki musimy też nawozić. Nie możemy jednak stosować zbyt silnych nawozów, dlatego wybierajmy specjalne nawozy do storczyków w płynie lub w formie mgiełki do spryskiwania.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl