Formowanie iglaków

Aneta Karwowska
Tpsdave - pixabay.com
Przycinanie iglaków jest sposobem na uregulowanie wzrostu roślin oraz na ich odpowiednie uformowanie. Niechciane pędy należy przycinać tak, aby tworzyć jak najmniejsze rany. Iglakom można nadawać najróżniejsze formy.

Gałązki rosnące skośnie odcina się prostopadle do ich osi, co wpływa na mniejsze okaleczenie krzewu. Natomiast gałązki rosnące ku górze przycina się pod lekkim skosem, aby gromadząca się na nich woda, mogła z łatwością spłynąć w dół. Ponadto należy unikać odcinania większych gałązek, ponieważ większe rany, mogą doprowadzić do zainfekowania rośliny.

Narzędzia do przycinania iglaków

Przycinanie iglaków najlepiej przeprowadzać za pomocą sekatora ręcznego lub elektrycznych nożyc. Sekator jest polecany do grubszych i twardszych gałęzi drzewek iglastych, na przykład do świerków. Z kolei nożycami elektrycznymi, najlepiej przycinać młode, miękkie gałązki żywopłotów oraz cisów i jałowców.

Termin przycinania iglaków

Iglaki powinno się przycinać przed rozpoczęciem intensywnego wzrostu pędów lub po jego zakończeniu. Najlepszym okresem jest przełom marca i kwietnia oraz czerwiec i lipiec. Drobne poprawki można wykonywać w okresie letnim, pamiętając o tym, aby przycinane zostały tylko małe
i młode gałązki.

Sposoby formowania iglaków

Silnie rozrośnięte rośliny w pojedynczych nasadzeniach można formować w różne figury geometryczne, na przykład: kule, stożki i wielościany. Aby nadać iglakom odpowiednią formę, należy rozpocząć ich regularne przycinanie już w młodym stadium rozwoju rośliny. Formy stożkowe i kuliste są łatwe do uformowania i można je stworzyć za pomocą sekatora i nożyc. Najlepsze efekty osiąga się przycinając cisy.
Bardziej skomplikowane kształty wymagają kilkuletniego formowania, ponieważ nadmierne przycięcie iglaka może doprowadzić do jego obumarcia. Najlepiej w tym celu umieścić młodą roślinę w formie z metalowych prętów i wraz z jej wzrostem przycinać przerastające gałązki. Gdy iglak osiągnie już pożądaną wielkość i w całości wypełni formę, wówczas można ją zdemontować. Jest to najbezpieczniejszy sposób na uformowanie z iglaka oryginalnego kształtu.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl