Gałązki rosnące skośnie odcina się prostopadle do ich osi, co wpływa na mniejsze okaleczenie krzewu. Natomiast gałązki rosnące ku górze przycina się pod lekkim skosem, aby gromadząca się na nich woda, mogła z łatwością spłynąć w dół. Ponadto należy unikać odcinania większych gałązek, ponieważ większe rany, mogą doprowadzić do zainfekowania rośliny.
Narzędzia do przycinania iglaków
Przycinanie iglaków najlepiej przeprowadzać za pomocą sekatora ręcznego lub elektrycznych nożyc. Sekator jest polecany do grubszych i twardszych gałęzi drzewek iglastych, na przykład do świerków. Z kolei nożycami elektrycznymi, najlepiej przycinać młode, miękkie gałązki żywopłotów oraz cisów i jałowców.
Termin przycinania iglaków
Iglaki powinno się przycinać przed rozpoczęciem intensywnego wzrostu pędów lub po jego zakończeniu. Najlepszym okresem jest przełom marca i kwietnia oraz czerwiec i lipiec. Drobne poprawki można wykonywać w okresie letnim, pamiętając o tym, aby przycinane zostały tylko małe
i młode gałązki.
Sposoby formowania iglaków
Silnie rozrośnięte rośliny w pojedynczych nasadzeniach można formować w różne figury geometryczne, na przykład: kule, stożki i wielościany. Aby nadać iglakom odpowiednią formę, należy rozpocząć ich regularne przycinanie już w młodym stadium rozwoju rośliny. Formy stożkowe i kuliste są łatwe do uformowania i można je stworzyć za pomocą sekatora i nożyc. Najlepsze efekty osiąga się przycinając cisy.
Bardziej skomplikowane kształty wymagają kilkuletniego formowania, ponieważ nadmierne przycięcie iglaka może doprowadzić do jego obumarcia. Najlepiej w tym celu umieścić młodą roślinę w formie z metalowych prętów i wraz z jej wzrostem przycinać przerastające gałązki. Gdy iglak osiągnie już pożądaną wielkość i w całości wypełni formę, wówczas można ją zdemontować. Jest to najbezpieczniejszy sposób na uformowanie z iglaka oryginalnego kształtu.
Rozbudowa kompleksu sortowo-rekreacyjnego w Białobrzegach
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Straż Graniczna reaguje na publikację "Gazety Wyborczej". "Niebezpieczna narracja"
- Lista imion zakazanych w Polsce! Urzędnik nie pozwoli ci tak nazwać dziecka!
- Oświadczenie Orlenu ws. rzekomego braku paliwa. Koncern odpowiada na ataki
- Unia szykuje się do wielkiej reformy. „Najgorszy możliwy dla Polski scenariusz”