Jesienne przycinanie drzew i krzewów. Sprawdź, co, jak i kiedy przyciąć przed zimą

Katarzyna Józefowicz
Jesienne przycinanie jest mniej intensywne niż wiosenne, ale są drzewa i krzewy, które go potrzebują.
Jesienne przycinanie jest mniej intensywne niż wiosenne, ale są drzewa i krzewy, które go potrzebują. Konceptkasprzak - pixabay.com
Główny sezon przycinania drzew i krzewów to przedwiośnie, ale są takie drzewa i krzewy, których cięcie wykonuje się jesienią. Sprawdźcie, co trzeba przyciąć w listopadzie i o czym pamiętać.

Spis treści

Jesienne cięcie drzew i krzewów

Cięcie drzew i krzewów to dla większości z nich zabieg konieczny, jeśli mają zachować ładny pokrój, a także obficie kwitnąć i owocować. Zwykle cięcie tej grupy roślin przeprowadza się na przedwiośniu lub w sezonie wiosenno-letnim, ale czasami dobrą porą na przeprowadzenie zabiegu jest także jesień. Wprawdzie o tej porze roku przycina się niewiele roślin, gdyż zabieg uszkadza ich tkanki, narażając je na przemarznięcie, niemniej czasami jest wskazany.

Jesienią przycinamy nowo posadzone drzewa i krzewy

Jesienne cięcie polecane jest przede wszystkim dla drzew i krzewów świeżo zakupionych i posadzonych w ogrodzie jesienią. Młode rośliny już na samym początku powinny zostać odpowiednio przycięte, aby później mogły ładnie się rozkrzewić i zawiązać więcej pąków kwiatowych. Dotyczy to drzew i krzewów liściastych, które zrzucają na zimę liście. Natomiast jesienią nie przycina się nowo posadzonych drzew i krzewów zimozielonych (w tym iglaków), bo młode odrosty nie zdążą zdrewnieć przed zimą.

Zabieg wzmacnia też ich system korzeniowy, który może skupić się na rozrastaniu, zamiast na odżywianiu rozbudowanej części nadziemnej.

Sposób pierwszego po posadzeniu cięcia, uzależniony jest od gatunku rośliny, gdyż nieco inaczej przycina się krzewy (zwykle dość radykalnie), a inaczej drzewka, dlatego przed jego przeprowadzeniem należy poznać zasady dotyczące konkretnego gatunku.

Jakie krzewy owocowe przycinać jesienią

Oprócz świeżo posadzonych drzew i krzewów, jesienią przycina się także krzewy owocowe, które owocują na pędach tegorocznych. Cięcie przeprowadza się w październiku i listopadzie. Dotyczy to głównie późnych malin (np. „Polka”), u których po zakończeniu owocowania, wycina się tuż nad ziemią wszystkie pędy.

Jesienią, po opadnięciu liści, przycina się też maliny letnie, jeżyny i malinojeżyny. W ich przypadku tuż nad ziemią wycina się pędy, które w danym sezonie wydały owoce (poznamy je po resztkach owocostanów), natomiast pozostawia pędy młode, ewentualnie skracając ich zbyt długie końcówki.

Jesienią tnie się również stare krzewy czarnych porzeczek, usuwając z nich wszystkie pędy czteroletnie lub starsze, gdyż najobficiej owocują na pędach jednorocznych i dwuletnich.

Leszczynę przytnij w listopadzie

Późną jesienią można również przeprowadzić cięcie leszczyny, która najsmaczniejsze owoce zawiązuje na pędach tegorocznych. W jej przypadku usuwa się wszystkie pędy słabe, chore, uszkodzone lub krzyżujące się, co poprawia wygląd i kondycję krzewu. Leszczyny przycina się w listopadzie.

Cięcie sanitarne krzewów – jakie krzewy przyciąć jesienią

Późną jesienią (w listopadzie) możemy też przeprowadzić cięcie sanitarne starszych krzewów (co najmniej 3-4 letnich), kwitnących wczesną wiosną na pędach zeszłorocznych. Podczas jesiennego zabiegu, całkowicie wycinamy z nich pędy stare, chore, uszkodzone, zdeformowane i krzyżujące się oraz skracamy pozostałe pędy, o ile są zbyt długie.

Takie cięcie możemy przeprowadzić między innymi u porzeczek ozdobnych, tawuł, forsycji, jaśminowców, krzewuszki czy dereni.

Jakie krzewy można odmłodzić przez cięcie i kiedy to zrobić

Późna jesień i zima, czyli okres spoczynku (listopad-marzec, z wyjątkiem okresów z ujemną temperaturą), to również dobry czas na odmładzanie niektórych krzewów. Stare, brzydkie, zagęszczone i mocno rozrośnięte krzewy, przestają być atrakcyjne, słabo kwitną i jeszcze gorzej owocują, ale mogą odzyskać dobrą formę, jeśli umiejętnie je odmłodzimy.

W tym celu późną jesienią i zimą należy usunąć z nich wszystkie słabe, cienkie, powyginane gałązki oraz skrócić na wysokości ok. 30 cm ponad ziemią grube gałęzie. Po tak radykalnym zabiegu w kolejnym sezonie o tej samej porze roku, ostatecznie wybieramy najładniejsze, najsilniejsze i odpowiednio ułożone pędy, a wszystkie pozostałe całkowicie usuwamy.

Zabieg może przywrócić ładny pokrój takim krzewom jak lilaki, tawuły, krzewuszki, kaliny, berberysy, leszczyny czy głogi.

O tym pamiętaj podczas jesiennego przycinania drzew i krzewów

  1. Bardzo ważnym elementem jesiennego cięcia, jest zabezpieczanie powstałych ran maścią ogrodniczą z środkiem przeciwgrzybicznym.
  2. Jesienią nie należy też przeprowadzać cięcia formującego krzewów kwitnących wiosną na pędach zeszłorocznych (gdyż wtedy usuwa się pędy wraz z pąkami).
  3. Nie należy też przycinać krzewów zimozielonych, które z powodu zabiegu zimą mogą przemarzać (młode pędy nie zdążą dostatecznie zdrewnieć przed zimą).

Zadbaj o swój ogród przy pomocy niezbędnych narzędzi!

Materiały promocyjne partnera
od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl