Gabiony - ogrodzenie twarde jak skała

Katarzyna Dębek
Katarzyna Dębek
Gabiony - ogrodzenie twarde jak skała

Gabiony do tworzenia barier wykorzystywano już w średniowieczu. Pomysłów i możliwości na ich adaptację nie braknie i dziś. Metalowa siatka
z drutu wypełniona kruszywem to ciekawy, a jednocześnie niedrogi pomysł na ogrodzenie naszego domu.

Gabiony wykorzystywano w budownictwie od wieków. W średniowieczu, wiklinowe kosze wypełnione ziemią, były używane jako przenośne fortyfikacje. Ich zalety docenił sam Leonardo Da Vinci - zaprojektował specjalny rodzaj gabionu dla potrzeb budowy kościoła San Marco w Milanie. Również współcześnie zainteresowanie tym rozwiązaniem nie słabnie – gabiony wykorzystuje się  powszechnie w budownictwie cywilnym, np. do wzmacniania koryt rzek. Na popularności zyskują również wykonane z nich ogrodzenia.

Gabiony - ogrodzenie twarde jak skała

Kamienna bariera

Podstawową zaletą ogrodzenia wykonanego w całości z gabionów jest jego ponadprzeciętna wytrzymałość. W odróżnieniu od innych ogrodzeń wykonanych z kamienia, konstrukcja taka nie potrzebuje precyzyjnego wyrównywania podłoża czy wylewania fundamentów. Kosz z kruszywem może się opierać na jednym lub dwóch, osadzonych w ziemi słupach stabilizujących.
Imponuje również „żywotność” gabionów. Składają się one przede wszystkim z odpornego na działanie czasu i warunków atmosferycznych kamienia. Najsłabszym elementem gabionu jest drut, który nieumiejętnie zabezpieczony przed korozją, szybko zardzewieje. Kosze są doskonale chronione przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi - siatka, z której wykonany jest  kosz ocynkowana jest dopiero po zgrzaniu całości. Taka konstrukcja może służyć nawet 50 lat

Pełna prywatność

Ogrodzenie wykonane z przylegających do siebie gabionów dobrze zabezpieczy posesję przed wtargnięciem na nią osób niepowołanych. Oczka siatki, z której wypleciony jest kosz, rozmieszczone są na tyle gęsto, że trudno się na niego wspiąć. Jednocześnie przylegające do siebie kamienie zatrzymają ciekawskie spojrzenia. To jednak nie jedyne zalety takich konstrukcji.  
Ogrodzenie gabionowe zwiększa poczucie komfortu domowników. – Nieregularne kształty kamieni wypełniające klatkę mają właściwość rozpraszania fal dźwiękowych. Może to skutkować np. redukcją hałasów z ulicy. Zaletę tę docenią szczególnie mieszkańcy domów położonych w bezpośrednim sąsiedztwie ruchliwych jezdni i innych głośnych lokalizacji.

Gabiony - ogrodzenie twarde jak skała

Praktyczne i estetyczne

Ogrodzenie wykonane z gabionów są praktyczne oraz miłe dla oka. Tradycyjnie, najpopularniejszym materiałem stosowanym do wypełnienia kosza są różnokształtne, kolorowe kamienie. Kamień w architekturze kojarzy się z elegancją, prestiżem oraz stałością. Stosowanie tego materiału nie jest jednak regułą. Ciekawym i niedrogim pomysłem jest wykorzystanie jako wypełnienia  gruzu pozostałego po budowie domu, kolorowego szkła lub pociętych drewnianych pni. Dla wyglądu posesji podstawowe znaczenie będzie miał również kosz. Dzięki lakierowaniu proszkowemu, siatce można nadać niemal dowolny kolor. Olbrzymie możliwości w wyborze wyglądu kosza czy rodzaju wypełnienia gwarantują, że każdy znajdzie odpowiedni gabion.  Dowolność ta przekłada się na kolejną zaletę tego typu ogrodzenia. Jego wygląd można dopasować niemal do każdej posesji, niezależnie od tego, w jakim stylu architektonicznym jest wykonana. To, jak będzie prezentowało się nasze ogrodzenie, zależy wyłącznie od naszej inwencji oraz potrzeb.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl