Winobluszcze - pnącza bez wymagań, które ożywią jesień

Wojciech Lechowski
Winobluszcze od wiosny cieszą zielenią liści. Ale prawdziwy pokaz urody, dają jesienią.
Winobluszcze od wiosny cieszą zielenią liści. Ale prawdziwy pokaz urody, dają jesienią. AliceKeyStudio - pixabay.com
Winobluszcze to atrakcyjne pnącza, które nie mają prawie żadnych wymagań. W dodatku jesienią fundują prawdziwe szaleństwo kolorów, które jest w stanie ożywić nawet pochmurne dni.

Winobluszcz, zwany także dzikim winem, jest pnączem pochodzącym z rodziny winoroślowatych. Jego poszczególne gatunki występują głównie w Azji i Ameryce Północnej. Pędy winobluszczy charakteryzują się silnym przyrostem rocznym, dochodzącym do dwóch metrów. Dorosła roślina potrafi wyrosnąć na 15-20 metrów. Winobluszcz najpiękniej wygląda jesienią, kiedy jego liście przebarwiają się od złotawej żółci, poprzez odcienie pomarańczu, aż do głębokiej czerwieni, wpadającej w bordo.

Zalety winobluszczu – atrakcyjny wygląd, szybki wzrost i małe wymagania, warto wykorzystać, sadząc te pnącza przy różnego rodzaju podporach – począwszy od mało atrakcyjnego ogrodzenia śmietnika, po specjalnie dla nich przygotowane pergole i trejaże. Winobluszcz, szczególnie trójklapowy, z łatwością też pnie się po gładkich ścianach. Winobluszcze są odporne na zanieczyszczenie powietrza, dzięki czemu dobrze rosną w miastach, nawet przy ruchliwych drogach. Warto je wykorzystać jako osłonę i dekorację ogrodu.

Warte polecenia gatunki winobluszczy

  • Winobluszcz trójklapowy (Parthenocissus tricuspidata) – ma silnie rozbudowane wąsy, ułatwiające wspinanie po pionowej nawierzchni, z tego powodu stosuje się go do obsadzania ścian. Jego młode liście ubarwione są na zielony kolor, który z czasem przechodzi w purpurę. Cechą charakterystyczną tego gatunku są trójklapowe liście, osiągające 10-20 cm średnicy. Winobluszcz trójklapowy kwitnie na przełomie czerwca i lipca.
  • Winobluszcz pięciolistkowy (Parthenocissus quinquefolia) – wyposażony jest w wąsy oraz liczne przylgi, ułatwiające wspinanie. Liście składają się z pięciu części, skupionych przy sobie. Osiągają one długość 10 cm. Młode pędy ubarwione są na czerwono, zaś zielone liście ulegają jesiennemu przebarwieniu na kolor purpurowo-czerwony.

  • Winobluszcz zaroślowy (Parthenocissus vitacea) – jest gatunkiem pozbawionym przylg, przypominającym winobluszcz pięciolistny, ale rośnie wolniej od niego. Latem liście barwią się na zielono, a jesienią ulegają przebarwieniu na czerwono. Gatunek ten jest odporny na przymrozki oraz ataki szkodników, stosuje się go głównie do obsadzania altan i podpór.

Wymagania winobluszczy

Winobluszcze są roślinami mało wymagającymi. Dobrze wzrastają w miejscach nasłonecznionych oraz w cieniu. Najbardziej odpowiada im gleba wilgotna i żyzna, należy unikać sadzenia ich w miejscach bardzo wilgotnych oraz nadmiernie wysuszonych, ponieważ roślina będzie w nich wzrastała najsłabiej.

Przycinanie winobluszczy nie jest wymagane (ale roślina dobrze toleruje ten zabieg), a ich rozmnażanie można wykonać poprzez odcięcie małych pędów o długości 10-20 centymetrów. Młode sadzonki należy umieszczać jesienią w doniczkach, a wiosną wysadzać do gruntu. Winobluszcz można też rozmnażać przez odkłady poziome.

Winobluszcz pięciolistkowy można wykorzystać do osłonięcia niezbyt ładnego płotu czy altany śmietnikowej.
Winobluszcz pięciolistkowy można wykorzystać do osłonięcia niezbyt ładnego płotu czy altany śmietnikowej. Katarzyna Laszczak
od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl