Ile kosztuje ogrodzenie z siatki i paneli? Porównujemy koszty

Michał Laszczak
Do najpopularniejszych ogrodzeń należą wykonane z siatki lub bardziej nowoczesnych - paneli zgrzewanych.
Do najpopularniejszych ogrodzeń należą wykonane z siatki lub bardziej nowoczesnych - paneli zgrzewanych. Bożena Wojtanek
Ogrodzenie to jedna z praktycznych rzeczy, które musimy wziąć pod uwagę, planując ogród. Piszemy, z jakimi kosztami trzeba się liczyć i co trzeba wziąć pod uwagę, planując ogrodzenie.

Ogrodzenie – więcej niż siatka

Choć w wielu krajach ogrodzenia nie otaczają domów jednorodzinnych, w Polsce nieogrodzony dom to raczej widok rzadko spotykany. Dlatego musimy liczyć się z tym, że przyjdzie nam się zmierzyć z kosztami budowy ogrodzenia.

Wybór ogrodzeń jest obecnie spory. Jednak nadal najbardziej popularne są ogrodzenia z siatki. Często jedynie w części frontowej zastępuje się siatkę bardziej „reprezentacyjnym” materiałem. Popularność zdobywają także ogrodzenia z paneli zgrzewanych. Dlatego przyjrzymy się właśnie tym dwu rozwiązaniom. Co będzie potrzebne, żeby zbudować ogrodzenie? Sama siatka i panele oraz słupki to nie wszystko.

Jako przykład weźmiemy działkę o powierzchni 10 arów. Oczywiście koszty materiałów i robocizny mogą się różnić w zależności od regionu Polski oraz firmy. Zawsze warto też porozmawiać o rabacie, bo często można otrzymać go w wysokości 5–15% (w zależności od wielkości zamówienia). Poniższe dane dotyczą jednej z firm w województwie śląskim. Wszystkie ceny podane są brutto.

Podmurówka pod ogrodzenie

Tradycyjnie ogrodzenia wykonywało się na fundamencie betonowym. Wylewka zapewnia stabilność i usztywnia ogrodzenie, jednak jej wykonanie jest praco- i czasochłonne. W pierwszej kolejności wykonuje się betonowanie pod słupki. Następnie trzeba przygotować wykop pod fundament, zrobić w nim szalunek z desek, a także ułożyć zbrojenie z prętów i całość zalać betonem (pamiętając o dylatacjach przy słupkach narożnych i podporowych). W pewnych sytuacjach to nadal polecane rozwiązanie (np. kiedy grunt jest niestabilny), jednak obecnie coraz częściej fundament wylewany jest zastępowany przez podmurówkę prefabrykowaną.

Składa się ona z betonowych elementów – „desek” długości ok. 2,4 m. Mocuje się je łącznikami na stopie fundamentowej słupów. Pod taką podmurówkę nie jest potrzebny wykop, a jedynie wyrównanie terenu i w razie potrzeby – podsypanie ziemią do wysokości podstawy desek. Montaż podmurówki prefabrykowanej jest znacznie szybszy niż wykonanie wylewki betonowej. I to właśnie podmurówka prefabrykowana zostanie uwzględniona w większości naszych wyliczeń.  

Ogrodzenie z siatki ocynkowanej i powlekanej PVC

Jeśli zdecydujemy się na ogrodzenie 10-arowej działki płotem z siatki ocynkowanej i powlekanej PVC na podmurówce prefabrykowanej, będziemy potrzebować:

  • 100 metrów siatki (w wycenie uwzględniliśmy siatkę zieloną) – to koszt 1 205 zł,
  • 310 metrów drutu naciągowego, który zapewni odpowiednie napięcie siatki w części dolnej, górnej i pośrodku – 168 zł,
  • 37 słupków przelotowych, 4 słupki narożne, 6 słupków podporowych – za które zapłacimy ok. 1 528 zł oraz akcesoria dodatkowe do ich montażu, takie jak: nakładki (6 szt.), płaskowniki (6 szt.), części pomocnicze (16 szt.), śruby mocujące hakowe (18 szt.) – 210 zł,
  • akcesoria do napięcia drutu naciągowego, czyli: napinacze zapadkowe (18 szt.) oraz przelotki blaszkowe z wkrętem (111 szt.), a także opaski – za łączną kwotę 256 zł,
  • elementy podmurówki prefabrykowanej – deska kaseton 40 szt. – za 1 890 zł oraz łączniki do nich (41 szt.) – 605 zł.

Łączny koszt wszystkich niezbędnych elementów takiego ogrodzenia to 5 866 zł. W tym przykładzie ogrodzenie ma wysokość 1,5 m (w tym 1,25 m to siatka, 20 cm podmurówka, 5 cm przestrzeń między nimi). Jeśli chcielibyśmy mieć ogrodzenie o 25 cm wyższe – z siatki o wysokości 1,5 m, musimy się liczyć z kosztami o 8% większymi. W tym przypadku będzie to 6 330 zł. Wynika to z faktu, że siatka o większej wysokości jest droższa, musimy też kupić wyższe (i droższe) słupki.

Ogrodzenie z paneli zgrzewanych

Coraz bardziej popularne są ogrodzenia z paneli zgrzewanych i malowanych proszkowo. Są one bardziej wytrzymałe niż siatka, a także znacznie od niej sztywniejsze, nie ma więc obaw, że ogrodzenie ulegnie odkształceniu (wygnie się). Również montaż jest prostszy i szybszy, niż w przypadku siatki, jednak panele są od niej droższe. Ceny paneli są dość zróżnicowane, w zależności m.in. od średnicy drutu i rodzaju powłok ochronnych. My jako przykład wzięliśmy popularne panele typu Delta, ocynkowane, o średnicy drutu 4/4 i wielkości oczka 55 x 200 mm.

Do wzniesienia kompletnego ogrodzenia wokół dziesięcioarowej działki, będziemy potrzebować:

  • panele ogrodzeniowe (40 szt.), za które zapłacimy ok. 3 492 zł,
  • słupki narożne (41 szt.) – 1 615 zł,
  • akcesoria do montażu, czyli: obejmy przelotowe (74 szt.) i końcowe (18 szt.), za łączną sumę 642 zł,
  • elementy podmurówki prefabrykowanej – deska kaseton 40 szt. – za ok.1 890 zł oraz łączniki do nich (41 szt.) – 605 zł.

Za wszystkie elementy do montażu ogrodzenia z paneli zgrzewanych zapłacimy 8 245 zł. Mowa tu o ogrodzeniu z paneli o wysokości 1,2 m, które razem z podmurówką, będzie miało całkowitą wysokość 1,45 m. Za ogrodzenie wyższe (1,75 m, z paneli o wysokości 1,5 m) zapłacimy o ok. 13% więcej, czyli 9 270 zł.

Ogrodzenie z paneli zgrzewanych na podmurówce prefabrykowanej to coraz bardziej popularne rozwiązanie. Do jego zalet należy krótki czas montażu.
Ogrodzenie z paneli zgrzewanych na podmurówce prefabrykowanej to coraz bardziej popularne rozwiązanie. Do jego zalet należy krótki czas montażu. Bożena Wojtanek

Ogrodzenie – koszt robocizny

W przypadku wyżej omówionych ogrodzeń koszt robocizny jest jednakowy i wynosi on 67,65 zł za metr bieżący (uwzględnia to wykonanie fundamentów pod słupki z betonu klasyfikowanego B15). Czyli za ogrodzenie o długości 100 metrów zapłacimy dodatkowo 6 765 zł. Możliwy jest również samodzielny montaż ogrodzenia.

Mocne ogrodzenie z siatki na podmurówce lanej

Na koniec ogrodzenie „do zadań specjalnych”, wykonane z siatki. Przyda się np. wtedy, gdy mamy psa, który podkopuje się pod płotem, albo chcemy się zabezpieczyć przed wizytami dzikich zwierząt z zewnątrz. Ogrodzenie jest wykonane z mocniejszej siatki (ocynkowanej), o średnicy 3 mm i wysokości 1,5 m. Zestaw materiałów i akcesoriów, jest analogiczny, jak w pozostałych ogrodzeniach z siatki, jednak zastosowanie mocniejszych elementów sprawia, że zapłacimy za nie więcej (4 577 zł).

Ponadto, żeby takie ogrodzenie rzeczywiście było mocniejsze, musi być zamontowane na tradycyjnej wylewce betonowej. Za jej wykonanie i montaż siatki zapłacimy kolejne 11 440 zł, czyli koszt takiego ogrodzenia wyniesie nas łącznie 16 020 zł.

Ogrodzenie z siatki na podmurówce lanej warto wykonać, kiedy zależy nam na ogrodzeniu mocnym i trudnym do podkopania (np. przez psa, czy dzikie zwie
Ogrodzenie z siatki na podmurówce lanej warto wykonać, kiedy zależy nam na ogrodzeniu mocnym i trudnym do podkopania (np. przez psa, czy dzikie zwierzęta). Bożena Wojtanek
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl